RTÜK Şikayet ve Whatsapp İhbar Hattı Numarası

3
1668

RTÜK Şikayet ve Whatsapp İhbar Hattı Numarası
RTÜK açılımıyla birlikte Radyo ve Televizyon Üst Kurulu anlamına gelmektedir. Kurumun amacı ise Türkiye’de hali hazırda faaliyet gösteren televizyonların ve radyoların yayınlarını denetleme görevini üstler. Üst kurul, televizyonların ya da radyoların kanunlara aykırı belli tutum ya da yayınlar üzerinde denetleme hakkına sahip bir kuruluştur. Belli bir şikayet ya da uyumsuzluk bulunduğunda yetkili birimi uyarma görevindedir. Bu uyarı haklarınca karşı taraf tutum ve yayınlarında değişiklik göstermezse bir ila on iki kez yayını durdurma hakkına sahiptir.

Durdurulan yayınların zamanında ise reklamsız olarak ilgili kurumların hazırlattığı sağlık ve çevre ile ilgili programlar yayınlattırılır. Trafik, kadın ve çocuk hakları, fiziksel ve ahlaki gelişim, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklara karşı mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı, eğitim ve kültür alanlarında yayınlar yapılır. Tüm bu yayınların yapılması üzerine halen aykırılığın devam etmesi üzerine yasada belirtilen miktar gereğince adli para cezası uygulanır. Bu uygulamaların devamında yıl içerisinde aykırılığın tekrarı halinde cezai işlem yüzde 50 oranında arttırılır. Ve 3. Kez bu durum gerçekleştirilirse ihlalin ağırlığına göre 1 yıl kadarınca uygulanan izin geçici olarak durdurulur.

Radyo programlarından daha çok televizyon programlarındaki görsel içerikler Türk aile yapısına uygun olmasının aksine yayınlar yapılırsa, toplum ahlaki düzeninin bozulmasına yönelik te yaptırımlar uygulanabilir. Sonuçta genel izleyici kitlesinin maruz kaldığı görüntü alanlarında belli ahlaki değerlerin korunması ve bunun sürdürülebilmesi gereklidir. Aksi bir durum seziyorsanız bunu ilgili numaraları arayarak bildirebilirsiniz. Kurul da bu bildiri üzerine takip ya da inceleme başlatarak olayın haklılığına dair bilgi toplar. Gerekli ihlal varsa da bunun gereğini yapar. Rtük için şikayetlerinizi 444 1 178 numarasını tuşlayarak iletebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum - "RTÜK Şikayet ve Whatsapp İhbar Hattı Numarası"

avatar
Serap
Ziyaretçi

Slm…inanın sinir küpüyüm..bu ne yaa reklamlara bi dur deyin oyleki ne seyrettigimi unutup baska kanala geciyorum..özellikle yemekteyiz programı yaa 20…30 dakika reklam olurmu bide hepsi bi anda reklam veriyo..lutfen reklam olayına bi el atın…teşekkürler…

aydın
Ziyaretçi

merhabalar
sizden ricamız şu dini kanalları ya bir düzene sokun yada tamamını kapatın.

benim hanım

anneme benim evimde bakıyordu
daha sonra bakmak istemedi

nedenini sorduğumda dinimizce bakmak zorunda değilim televizyonda hocalar böyle diyor dedi
tamam dinimizde bakmak zorunda olmayabilir ama insanlık namı da bakan bir kişiyi de o yaşlıyı bakmaktan alıkoydular

ee o zaman yabancılarda birbirine bakmak zorunda değil neden bakıyorlar ee şimdi ne olacak

yanlış bilgilendiriyorlar bu ve bunun gibi çok yanlışlar var
bunun önüne geçilmesini rica ediyoruz.

Selçuk
Ziyaretçi

CHP ve hdpyi RTÜK’e şikayet edeğiz