E-Devlet’ten Sabıka kaydı nasıl çıkarılır?

0
10718

e-devlet

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Türksat AŞ ile Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, vatandaşlar, sabıka kaydına ilişkin “Adli Sicil Belgelerini” bugünden itibaren e-Devlet Kapısı’ndan alabilecek.

Türksat’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, “www.turkiye.gov.tr” adresli e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak adli sicil kayıt belgelerinde bir barkod numarası da bulunuyor. Vatandaşların e-Devlet kapısından alacakları belgenin ne için kullanılacağı bilgisini, dikkatlice tanımlamaları gerekiyor.

e-Devlet Kapısı kullanıcıları, çıktı alarak bu belgeyi ilgili kurumlarla paylaşabilecek. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, e-Devlet üzerinden giriş yaparak, belge üzerindeki barkod numarası ve belge sahibinin T.C. kimlik numarası ile belgenin orijinalini görüntüleyerek doğrulayabilecek. Böylece sahteciliğin de önüne geçilmiş olacak.

Türkiye’de günde ortalama 45 bin kişinin bireysel adli sicil kayıt başvurusu yapıldığı bildirilen açıklamada, adli sicil belgelerinin e-Devlet üzerinden verilmesiyle, vatandaşların büyük bir zaman kaybından kurtulmuş olacağının altı çizildi.

E-Devlet üzerinden belgeyi alabilmek için “e-Devlet Kapısının kayıtlı kullanıcısı” olmak gerektiği kaydedilen açıklamada, bugün itibariyle yaklaşık 15 milyon kayıtlı e-Devlet kapısı kullanıcısı arasında bulunmayanların, en yakın PTT merkezlerine giderek şifrelerini alıp kayıtlı kullanıcı olabilecekleri ifade edildi. Açıklamada, e-Devlet Kapısı’nın aynı zamanda elektronik imza veya mobil elektronik imza ile de kullanılabildiği hatırlatıldı.

E-Devlet’ten Sabıka kaydı nasıl çıkarılır? Resimli Anlatım:

1- Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet’e giriş yapıyoruz. Eğer şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine başvurarak kısa zamanda şifre edinebilirsiniz.

2- Giriş yaptıktan sonra ister https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresinden, isterseniz e-Hizmetler > Adalet Bakanlığı > Adli Sicil Kaydı Sorgulama sıralamasını takip edebilirsiniz.

e-devlet1

3- Karşımıza gelen ekrandaki kuralları okuduktan sonra onaylama kutucuğunu işaretleyip Devam et butonuna tıklıyoruz.

e-devlet1

4- Yapılan uyarılarıda dikkate alarak karşımıza çıkacak ekrandaki belgeyi nereye verecek isek ona göre gerekli yerleri doldurmamız gerekiyor. Örneğin; iş başvuru için kullanılacaksa “Kurum Türü” olarak “Özel” seçtikten sonra, “Belgenin Neden Verileceği” seçeneğini ise “Özel İş İşçi” seçiyoruz. Ardından en alttaki “Belgenin Nereye Verileceği” kısmınada firma ismini girerek Sorgula butonuna basıyoruz.

e-devlet

5- Karşımıza çıkan ekranın sağ üst köşesindeki Dosyayı indir butonuna basarak sabıka kaydı evrağınızı indiriyorsunuz ve işlemimiz bitiyor. 🙂

e-devlet

Önceki İçerikSamsung Galaxy S4 ile Ekran Görüntüsü Almak
Sonraki İçerikSağlık Raporu Nereden Nasıl Alınır 2013
En güzel kayboluş tarihi bir kentin sokaklarında olur, en güzel unutuş sevdiğiniz bir romanın sayfalarında olur, ama her ikisi de geçicidir. Webmaster, seo uzmanı, sosyal medya uzmanı, amatör fotoğrafçı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz