Başbakanlık (Bimer) İhbar ve Şikayet Hattı

1
710

Başbakanlık(Bimer) İhbar ve Şikayet Hattı
Başbakanlık iletişim merkezi, bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. Bilişim ve iletişim teknolojilerinin bir arada kullanılmasıyla vatandaş ve devlet arasındaki iletişim kanalını her daim açık tutmaktır görevi. Bu bakımdan Türkiye’nin hangi tarafında olursanız olun, internet web sitesi üzerinde kurulu olduğu için 7/24 açık olan bu sistemden her zaman faydalanabilirsiniz. Bimer sayfası üzerinden yapılan başvurular, gerekli kurum ve kuruluşlara olabilecek en kısa sürede iletilmektedir. Bu şekilde yapılan müracaatlarda, yapılan işlemler Başbakanlık’tan koordine ve takip edilmektedir. Bimer’e Türkiye içerisinde ikamet eden kişiler ve yabancılar, mavi kartlılar başvuru yapabilirler. Ayrıca sadece internet üzerinden değil, telefon, faks ve mektup gibi iletişim araçlarından da başvuru yapabilmektedirler.

Başvuru yaparken öncelikle kendi kimliğinizi belirtmeniz gerekir. Bu şekilde yapılan başvuruların asılsız olup olmadığı yönünde sorgulama yapılır. İnternet üzerinden başvuru yaparken, öncelikle T.C Kimlik Numarası, ad-soyad, anne kızlık soyadı ve cep telefonu numarasının doğru yazılması gerekmektedir. Ardından cep telefonunuza bir adet mesaj gelecek ve bu mesajla gelen kodu internet ekranına girmeniz istenecektir. Bunun yanında iletişim bilgilerini eksiksiz bir şekilde yazmanız ve başvuru metninin de olabildiğince kısa ve anlaşılır olarak yazılmasına özen gösterilmelidir.

Yapacağınız başvurular, Bilgi Edinme Hakkı Kanununa göre 15 iş günü olmak üzere belirlenmekle birlikte, Başvuruların sonucu ya da henüz yapılmakta olan işlemin durumu hakkında dilekçe sahiplerine en fazla 30 gün içerisinde gerekçesi belirtilmek üzere cevap verilmektedir. Telefon ile birlikte Bimer’e ulaşmak istediğinizde 150’yi tuşlamanız yeterli olacaktır. Bu numaraları tuşladığınızda Görevlinin sizden isteyeceği bilgiler T.C Kimlik Numarası ve Anne Kızlık Soyadının ilk ve son harfi olacaktır. Bilgilerin doğruluğu teyit edildikten sonra MERNİS sisteminden cevap verilecek, aksi halde cevap alamayacaksınız.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Başbakanlık (Bimer) İhbar ve Şikayet Hattı"

avatar
Berzan
Ziyaretçi

4 cocuk babasiyim 1 senedir calismiyorum meslegim dekorasyon culuk evim kira 3 tane cocuk okutuyorum sayin cumhurbaskanimizin soylemiyle valilige gittik durumumuzu dile getirdik para yardimi. Bile istemedik is istemistik kapidan bizi Geri cevirdiler gereginin yapilmasini arz ederim Allah rizasi icin bize is verin yoksa cocuklarimi okutacak durumum yok onlari okuldan alacam calistirmak zorunda kalacam.

wpDiscuz