Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır

624
25919

Gelelim işlemlere; askerlik tecil işlemleri eğer neyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız çok basit ve birçok arkadaşınızın anlattığı gibi uzun süren bir işlem silsilesi değildir. Evraklarınız hazır ise en fazla 2-3 saatinizi alır. Tabi buna muayene olma vs. dahil. Tabi bazı şubeler kendisi muayene işlemini yaptığı için kimi zaman bu muayene işlemleri için fazla zaman harcamanıza gerek kalmayabiliyor. Eğer İstanbul gibi büyük şehirlerde tecil işlemi yapacaksanız bu muayene süresi uzayabilir.

Şunu bilmenizde fayda var; resmi dairelere işlem için giderken yanınızda TC Kimlik numarası olan bir kimlik kartı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb. gibi) ile gitmenizde ve bu kimlik kartlarının iki tane fotokopisini götürmenizde fayda var. Lazım olduğu zaman “buyrun” demek için gerekli. Eğer yanınızda yoksa fotokopi çekmek için şubeden ayrılmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu sizin için zaman kaybı demektir. Fotokopi işini hallettiğimizi varsayıyorum. Şubede bize lazım olacak ikinci şey vesikalık fotoğraf. Yerli veya yabancı şube olma durumuna göre vesikalık fotoğraf ihtiyacı artmakta. Siz yanınızda en az 12 tane fotoğraf götürün. Yapacağımız işlem “tecil” işlemi olduğu için yanımızda en son mezun olduğumuz okula ait bir diploma olmalı. Tabi bunun fotokopisi gerekiyor. Notere gidip aslı gibidir yazısı almanıza gerek yok. Fotokopisi ile aslını Askerlik şubesine götürdüğünüz zaman memurlar “Aslı gibidir” kaşesini basacaklardır. Ekstradan 20 TL harcamayın. Bunların yanında birde ehliyetiniz varsa fotokopisi ile birlikte askerlik şubesine gidin.

Bu işlemler yaklaşık olarak 2-3 saatinizi alacağını yukarıda belirtmiştim. Bunu 30 dk. ile 1 saat arasına düşürmek elinizde. Eğer kütüğünüzün bulunduğu yer ile işlem yaptırma istediğiniz yer arasında çok fazla bir mesafe yok ise kütüğünüzün olduğu yere giderek işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Bunu bir örnek ile açıklayalım; Siz Tokatlısınız ve İstanbul’daki bir askerlik şubesinde tecil işleminizi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda işlem yaptırmak istediğiniz İstanbul şubesi Tokat’taki şubeme faks çekerek sizin İstanbul şubesinde işlem yaptırmak istediğine dair bildirimde bulunacak ve Tokat şubesinin onayını yani faksını bekleyecektir. Faksın gelmesi şubelerdeki iş yoğunluğuna bağlı bir durum. Genellikle aynı gün içerisinde faks gelmekte. Bu süreyi kısaltmak için İstanbul’dan Tokat’a akraba ziyareti yapmanız gerekecektir. Yada acil ise İstanbul’da tecil işleminizi yaptırmak diğer seçeneğiniz olacaktır.

Özetlersek tecil için gerekli belgeler

 1. En son mezun olduğunuz okulun diploma aslı ve fotokopisi
 2. 12 adet vesikalık resim (son altı ayda çekilmiş olmalı)
 3. Varsa sürücü belgeniz
 4. TC kimlik numarasının olduğu, kimlik üzerindeki resmin size benzediği ve yıpranmamış bir nüfus cüzdanı (resme benzemiyorsanız kimliğinizi değiştirin,  yoksa işleminiz yapılmayabilir)

ÖSS’ye girecekler ne yapmalı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki doğum yılınız ile içinde bulunduğunuz yılın farkı 20 ise askerlik çağına gelmişsiniz demektir. Askerlik işlemleri için 20 yaşına girmeniz, yani doğum tarihinizi beklemezler. Örneğin 06/07/1988 doğumlu bir yükümlü 01 Ocak 2008 tarihi itibariyle askerlik işlemi yaptırabilir. Bu konuda dikkatli olun. Askerlik çağına girdiğiniz yıl ÖSS’ye giriyor olmanız askerlik şubesi açısından bir önem arz etmiyor. Bu nedenle durumunuzu belirtir bir dilekçe ile size en yakın askerlik şubesine durumunuzu belirtmeniz gerekiyor. Aksi halde ÖSS’ye giremeden asker yolcusu olursunuz. Sonra ÖSS’ye kışlada girmek zorunda kalabilirsiniz.

Üniversiteyi yeni kazandım veya okuyorum, ne yapmalıyım?

Üniversiteyi yeni kazandıysanız ve askerlik şubesinden herhangi bir tebligat yapılmadıysa hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bundan sonra siz okulunuzu bitirene kadar tecil işlemlerinizi her yıl öğrenci işleri halledecektir. Fakat bunun bir sınırı var. Örgün öğretimde ki bir öğrenci en fazla 7 yıl öğrenci olarak kalabilmekte. Bu süre aşımında öğrenciliğiniz düşüyor ve size askerlik çağrısı yapılıyor. Üniversite sonrasında yüksek lisans yaparsanız yüksek lisans yaptığınız okulun öğrenci işleri tarafından tecil işlemleriniz yapılmakta. Bunun süresi ise 3 yıl ile sınırlı.

Askerlik yoklamaları,ertelemeleri ve daha fazla bilgi artık : www.turkiye.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. PTT şubelerine giderek şifre aldıktan sonra online olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Önceki İçerikObezlere iyi haber zayıflatmayan yarayan 10 bitki
Sonraki İçerik3Gde kotayı aşmamanın yolları
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

624 YORUMLAR

  • bn 01.01.1997 dogumluyum lıse mezunuyum lys sınavına gırecem fakat başka ılde gırmek zorundayam ama askerlık teccıl yapmadım techıl ıcın gereken ler nelerdır ve techıl yapabılırmıyım

 1. SELAM BEN MEHMET VERECEGINIZ CEVAPLARDAN OTURU SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM SIZE BIR SORUM OLUCAK. 1990 DOGUMLUIYUM MUAYENEMI OLDUM OGUSTOZ AYINDA ASKERE ALICAKLAR. FAKAT BEN SUAN GITMEK ISTEMIYORUM. OKUMUYORUM DA SADECE AILEVI SEBEBLERDEN OTURU 1 YIL GEC GITMEK ISTIYORUM BU MUMKUNMUDUR EGER MUMKUNSE NASIL YAPILABILECEGINI BANA YAZARSANIZ COK MEMNUN OLURUM IYI GUNLER DILERIM

 2. 1987 doğumluyum tecilliydim okuduğum m.y.o.tecilimi kaldırmış askeriyeden en yakın askeriyeye ugramamı sölüyor. ben ise tecil ettirip dışarıdan 4 yılığa makina mühendisliğine devam etmek istiyorum ne yapmam gerekir acaba. vereceginiz cevapa cok saolun (VATAN SAĞOLSUN)

 3. selamlar benım sorum su ben 1987 dogumluyum 2007 yılında myo kazandım ve okulum 1 donem uzadığı için 2010 subatta mezun oldum subat ayından once askerlik subesıne gıdıp tecıl belgesı aldım ne olur ne olmaz dıye belgede 31.10.2010 tarıhıne kadar askerlikle ilgil yukumlulugumun bulunmadıgı yazıyor yanı ekıme kadar tecıllıyım ama ben aof ye kayıt olup 3.sınıftan devam etmek ıstıyorum onlarında lısans tamamlama tarıhlerı 25 ekım cıvarında baslıyor ben bu tecıl belgemle aöf ye kayıt yaptırabılıyormuyum bırde ben daha once muayene olup tecıl ettırmedım okullardan dolayı tecıl oldu hep askerlıgımı tecıl ettırsem kendım bı sorun cıkarmı lutfen acıl cvp tsk ederım sımdıden

  • Tecil süreniz bitim tarihinden sonra celp açıklanırsa okula kayıt yaptırsanızda gitmeniz gerekirdi. Ama teciliniz hala sürdüğüne göre okula kayıt yaptırıp askerliği tecil ettirme şansınız bulunmakta. Zaten mevcut kanuna görede en fazla 29 yaşına kadar tecil hakkına sahipsiniz yükseköğrenim görürseniz. Açık öğretim bürosuna kayıt yapılırken söyleyin benzer şeyleri söyleyeceklerdir.

   • SEVGILI ADMIN TSKLER CVPLADIGIN ICIN AMA BENIM ANLATMAK ISTEDIGIM TAM OLARAK BEN SIMDI ASKERLIK SUBESINE MUAYENE OLMAYA GITTIGIMDE MYO KAZANDIM ONDAN SONRA YOKLAMA KAGIDIM GELDI ASKERLIK SUBESINDEKI MEMEURA DEDIMKI BOYLE BOYLE OKUL KAZNDIM BEN SKERLIMI TECIL ETTIRCEM ODA BANA EK C 2 RAPORU GETIR DEDI GITTIM OKULA BIZ SUBENE YOLLUYORUZ DEDILER BENDE BU ZAMANA KADAR UGRASMADIM PEK BIDE OKUL UZAYINCA ISTE TAM OLDU SIMDI AOF YE KAYIT YAPTIRMADAN ONCE BEN KENDI ISTEGIMLE ELIMDEKI DIPLOMAYLA 1 TEMMUZ 31 EKIM ARASI HERHANGI BIRGUNDE ASKERLIGIMI TECIL ETTIREBILICEKMIYIM YANI BEN MYO MEZUNUYUM DISARDAN OKUCAM ASKERLIGIMI TECIL ETTIRMEK ISTIYORUM DIYINCE NE OLUCAK ONU DIYORUM SAYGILARIMLA 🙁

    • zaten okula kayıt yaptırdığınızda sizin gidip askerlik şubesinden tecil ettirmenize gerek kalmıyor.okul gerekli yazışmaları askerlik şubesiyle yapmakta.tecil süreniz bitmeden kaydınızı yaparsanız sorun olacağını sanmıyorum. yinede aöf büroları doğru açıklamayı size yapabilirler

 4. Selam iyi günler konu başlıgı benim askerlik soruunmu cözer diye düsündüm .cogu arkadasların sıkıntısına net cevaplar vermissiniz .benim sorunumuda cözersneiz size minnetar kalırım saygılar..

  Simdi ben Selcuk Konya MYO İnsaat bölümü ne gidiyordum bu sene 1990 d0gumluyum. bu sene 2010 yılında 1.dönemde okuldan ayrıldm .2.dönem HARC YATIRMADIM !! .tecil etmek icin askerlik subesini aradım o ayrı söyledi okulu aradım o ayrı söyledi toplasam 2.si net cevp lar verdigini söylemem .o okula sor oda subeye sor demekten baska birsey demdiler.kafam iice karıstı sınırlerim bozuldu.agustosta tecilim bitior ve askerlie adım atmıs oluyorum lütfen yarıdm .ben simdi TECİL NASL YAPABİLİRİM .KAYDINI SİL GEL 2 SENE YAPARSIN DEDİLER.BİRİ BANA KAYDINI SİLME YOKSA ASKERE GİDERSİN DEİDLER İYİCE KORKTUM .BU KARMASANIN İCİNDEN NASL KURTULACAM BİLMİYORUM LÜTFEN BANA YARDIM EDİN
  -OKUL BANA 1 SENE KAYDINI SİLMEYİZ GÖZ YUMARUZ DEDİLER.TAKİ ASKERLİK SUBESİ BİZE YAZI GÖNDERMEDİGİ SÜRECE.BÖYLE SÖYLEDİLER BEN NE YAPACAM BİLMİORUM LÜTFEN SORULARIMA DERMAN OLUN .:(

  • Yüksekokulları terk edenlere 1 yıl kadar tecil hakkı verilmekte. 2 yıl olması için ancak o okulu bitirmiş olmanız gerekmektedir. Okulla ilişkiniz kesin olarak kesilirse okulunuz askeriyeye yazı göndermektedir. Okulla ilişkiniz kalmadığına dair. Okulunuzdan çok askeri şubenin size ne dediği daha önemli.

   Sevk Tehirleri :
   1111 sayılı askerlik kanununun 36 ncı maddesi gereğince; lise ve dengi okul mezunlarının, askerliklerine karar aldırarak dilekçe ile talep etmeleri durumunda işleme tâbi oldukları doğumluların sevk tarihinden itibaren 2 yıl, 2-3 yıllık yüksek okul mezunu veya 4 yıl ve daha fazla süreli fakülte terklerin ise, 1 yıl süreyle sevkleri tehir edilir.

   http://www.asal.msb.gov.tr/ adresinde Er işlemleri altında Erteleme menüsünde ÖĞRENCİLERİN ERTELEME İŞLEMLERİ içerisinde yeterli bilgi mevcut. İKİ – ÜÇ YILLIK YÜKSEK OKUL MEZUNLARI İLE FAKÜLTE VE YÜKSEKOKUL TERKLER tablosunada bi göz atın.

   • tesekkürler.peki bir sorum dha olacak.ben terk etsem .1 sene sonra öss girmeyi düsünüorum öss sınavına giris hakkım oluoyrmu ,olursa .harc ücretiyle tecil edebiliyormuyuz.

    • Okulu kazanıpta okula kayıt yaptıramazsanız hiçbir şekilde bir daha tecil yaptırabileceğinizi düşünmüyorum. Sadece okuduğunuz sürece tecil hakkınız bulunmaktadır. Askeriye hiçbir okulla ilişkiniz olmadığını öğrendiği anda işlemlerinizi başlatıp sizi askere alacaktır. Bir okula kayıt yaptırırsanız zaten okul bildirimde bulunur. Ama yaptırmazsanız ÖSS sınavına giriyorsunuz diye tecil yapmaz zaten askeriye. Gerekirse askere alıp sınava girmeniz için yardımcı bile olurlar askeriyede. 🙂 Açıköğretime yazılıp eğitiminizi ordan devam ederseniz o zaman biraz daha geç gidebilirsiniz.

    • 🙂 peki ben nasıl bir sistem yapmam lazım askere gidersem bütün isimi meslegimi kaybedecm .Acık ögretime nasl kayıt olunacak peki ben su an halen okuyor gözüküyorum .myo dan .acık ögretime kayıt yaptırsam tecil yapma gibi durumum söz konusumu.bi yol gösterin 😀 lütfenn 🙂

    • açıköğretime kayıt olmak için öss sınavına girmeniz gerekiyor. eğer yüksekokulu bitirseydiniz direkt olarak kayıt hakkınız doğacaktı.mezun olmadığınız için öss sınavına girip belli bir puan barajını aşmanız gerekmektedir. Bunu da ancak 1 yıl sonra yapabilirsiniz.

 5. ben azerbaycandan 5 yil universite okudum ve universitem bu yil bitiyor. yurt disina calismaya gidiyorum peki 1 yil turkiyede kalacam askerligimi nasil tecil edebilirim.

  • Ordaki okulunuz burada ki üniversite sistemiyle denk düşüyorsa tecil hakkınız mümkün.

   Yurt Dışında Öğrenim Görenler :

   Yurt dışında okuyan öğrencilerin askerliklerinin ertelenmesi öğrenciliklerinin Millî Eğitim Bakanlığınca tanınması şartına bağlıdır. Yasanın kendisine tanıdığı süre içinde yurt dışında öğrenime başladığı halde öğrenciliğinin tanınması çeşitli nedenlerle gecikmiş ve fiilen öğrenciliği devam edenlere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından bildirilmesi durumunda altı aylık ek süre verilir. Bu süre içinde işlemlerini tamamlayanların ertelemesi yapılır.

   Daha fazla bilgi için http://www.asal.msb.gov.tr/ adresinde Er işlemleri altında Erteleme menüsünde ÖĞRENCİLERİN ERTELEME İŞLEMLERİ içerisinde yeterli bilgi mevcut.

 6. merhaba;
  1983 aralık doğumluyum. AÖF de 4. yılım ve bu sene 3. sınıfa geçtim. yaş sınırı 29 olarak söylendi ve benim bu durumda hiç alttan dersim kalmadan okulu bitirmem mi gerekli. okusam dahi beni yaş sınırı dolduğu için askere alırlarmı. teşekkür ederim

 7. merhaba benim erkek arkdşım 1991 doğumlu.açıköğretim lisesine kayıt olacak bu sene.askerliği aöl okurken an fazla kaç yıl tecil ettirebiliriz acaba? belli bir süresi ya da şartları var mı ? yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden tşkkür ederim

  • Özel/Akşam ve Açık Liseler :
   Açık öğretim liselerinde okuyan öğrencilerin askerlikleri ertelenmez. Akşam liselerinde okuyanların, 625 Sayılı Kanun gereğince kurulmuş özel liselerde okuyanların ve açık öğretim lisesi meslek programlarına devam edenlerin askerlikleri ise ertelenir.

   Daha fazla bilgi için: http://www.asal.msb.gov.tr/ adresinde er işlemleri menüsü altındaki erteleme bölümüne bakabilirsiniz.

 8. merhaba ben 89 doğumluyum geçen sene 2 yıllık tecil
  hakkımı kullandım ve şimdi 2 yıllık yüksek okul okuyorum
  bu tecili bozup okul tecil hakkımı kullanabilirmiyim. tecil bitim tarihi 31/12/2011 yardımlarınız için şimdiden çok sağolun.

 9. selam ilgilenen arkadaşlara ve admine şimdiden tsk
  benım sorunum 2 yıllık okulu 2 yıl dha uzatıgımdan ayrıldım sonuc okul boyunca askerlik hakkında hiç bir işlem yaptırmadım tecili zaten okul yaptırıyor okuldan ayrıldıgımda okul yetkılılerı askerlık subesıne haber verdık dedıler 2009 un agustosunda,sonra aradan baya zaman gecti 2010 nısan 9 da evime askerlık subesınden 63. madde geregınce die baslayan kagıt geldı son yoklamamı 3 ay icerisinde yaptırmam gerekiyormuş bu arada 88 lıyım şimdiden askerlık subesıne başvursam hemen işlemlerimi başlatıp kac gun içerisinde gönderirler askerlık subesınde ne gibi sorunlar yaşarım devre kaybı gibi gitme durumum olurmu olursa ne gibi zorluklar olur şimdiden tşk..

 10. mrb.. adım hakan 92 doğumluyum acaba açık öretime lise için kayıt yaptırsam 4 yıllık için askerliği teccil ettirebilirmiyim bu konuda yardım edebiirmisiniz ?

  • Açıköğretim Lisesi öğrencileri için, askerlik tecili yapılıyor mu?

   Açıköğretim Lisesi Genel Lise Programında yüz yüze eğitim uygulaması olmaması ve öğrencilerin her yerde, her zaman eğitimlerini sürdürebilmeleri nedeni ile, askerlik tecili yapılmamaktadır. Ancak Mesleki Açıköğretim Programındaki öğrenciler yüz yüze eğitim gördüklerini belgelendirmeleri şartı ile askerlik tecili için başvurabilirler.

 11. slm ben 1990 doğumluyum lise mezunuyum liseden çıkalı 3 sene oldu ve eylülde askere gideceğim ben tecil ettirebilirmiyim nasıl birde ağabeyimde askerde ağustosta teskere alacak beni bi bilgilendirirseniz iyi olur

 12. (K)

  slm abim 1989 2 asker ve ağustos da teskere alacak ben 1990 doğumluyum ve yoklamamı oldum eylül ayyında askere gideceğim ben ağabeyimden dolayı tecil hakkımı kullanabilirmiyim şimdiden verdiğiniz cevaplardan dolayı çok sagolun
  🙂 😀

 13. mrh ben ahmet benm askerliğimin tecili 2010 31 temmuz ben 4 yıllık lisans ve yüksek lisans bitirdim ancak askere gitmemem gerekio bu dönem ne yapmalıyım

 14. İyi günler sevgili admin benim kafam bugünlerde baya bi karışık durumum da baya bi karışık sorumu cevaplandırırsanız minnettar kalırım. Şimdi olay şu:
  2006 yılında myo endüstriyel elektronik programından okulu uzatmadan mezun oldum.Mezun olduktan sonra 2 sene daha tecil hakkımı kullanarak askerliğimi tecil ettirdim. Bu 2 seneden sonra 2008 yılında öss sınavına girerek pamukkale üniversitesi 4 yıllık elektronik öğretmenliğini kazandım ve askerliğim tekrardan öğrenimimden dolayı tecil edildi. Ben bu süre zarfında aynı zamanda aöf lisansa hazırlık programına da kaydoldum ve şu an hala devam ediyorum.Bu sene aöf lisansa hazırlık programından 3. sınıfa kaydımı yaptıracağım bunu hakettim. Aynı zamanda pamukkale üniversitesinden de kaydımı sildirmeyi düşünüyorum.Şimdi sorularım şunlar:
  1-Pamukkale Üniversitesinden kaydımı sildirip aöf 3. sınıfa kaydımı yaptırırsam askerliğim tecil olur mu?
  2-Eğer Pamukkale Üniversitesinden kaydımı sildirirsem tecil sürem 2010 yılının 31 ekim tarihinde tecilim bitiyor.Tahminim aöf’de de lisansa hazırlık programından 3. sınıfa kayıt işlemleri 25 ekim 2010 tarihinde başlayacaktır.Eğer ben bu 6 günlük süre zarfında kaydımı yaptıramazsam yoklama kaçağı sayılır mıyım? Ne yapmam lazım?
  3-Eğer yoklama kaçağı pozisyonuna düşersem şu anda memeurum memurluğuma herhangi bi etkisi olur mu?(Memurluğun bitmesi gibi..)
  biliyorum çok uzun oldu ama cevaplandırırsanız minnettar kalırım….

  • Örgün öğretim lisans öğrencisi iken okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, meslek yüksekokulu öğrencisi iken, okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, açıköğretim fakültesi öğrencisi iken okuduğu alan dışında (kayıt sildirme şartı aranmaksızın/ okuduğu alan içinde ise kayıt sildirmek şartıyla) örgün öğretime, (bitirdikleri okulun aynı veya daha altı seviyesinde değilse) kayıt yaptıranların aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okumalarına olanak sağlandığından, bunların ertesi yıla bırakma işlemleri yapılır.

   Aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okuyanların bu okulların birinden mezun olmaları halinde diğer okuldaki öğrenciliği nedeniyle ertesi yıla bırakma işlemi yapılmaz.

   Size yinede en sağlıklı cevabı askeri şubeler yapabilir. Teciliniz bitsede hemen kaçak sayılmanız imkanı yok.Belirli celp dönemleri var illere göre o celp dönemlerinden birinde yoklamaya çağrılıpta gitmez iseniz kaçak sayılırsınız.

 15. Merhaba,
  2008 yilinda lisans egitimimden mezun oldum ve 2 senelik tecil hakkim 31 Temmuz 2010 yilinda bitiyor. Eylul ayinda yuksek lisansa baslamayi planliyorum, acaba egitim amacli arti 2 ay gibi bir tecil talebinde bulunsam kabul edilir mi? Yada bu konu da yapabilecegim bir sey var mi? Kesinlikle kayit yapmayi ve egitimime devam etmeyi dusunuyorum. Yardim ederseniz cok sevinirim, simdiden tesekkurler..

  • Temmuzda bitse bile pat diye askere alamazlar zaten sizi. Eylül gibi kayıt olursanız okul tarafından tecil işlemi yapılacaktır mutlaka. Yine de kesin bilgi için askerlik şubesine ve okulunuza danışmanız faydalı olur.

   Bildiğim kadarıyla zaten lisans eğitimini bitirenlerin zaten 1 yıllık tecil hakları bulunmaktadır. Tabi yaşınız 29 olmamış ise.

 16. iyi geceler benim askerlik geldi bu sene, açık öğretim lisesinden mezun oluyorum ama şubat ayında gelecek diplomam.. ağustosda muayne var nasıl tecil ettirebilme imkanım varmı?? hiçbir mazeretim olmadan 1 yıl tecil hakkım varmış doğru mu?? lütfen cevap

 17. mrb admin… ben 1991 dogumluyum..lise mezunuyum bu sene universiteye girecem.. muhtarlıktaki listeye adım asılmışta nezaman asılmış bilmiyorum… ilk yoklamanın son günü 30 haziran diyor ve ben daha bugün ogrendim bunu…ilk yoklamada bişey yapmadıgıma göre şimdi asker kaçagımı sayılıyorum yani ben..!!!..

 18. s.a admin.ben 1989 doğumluyum.üniv okuduğum için askerliği 2011 yılına kadar tecil ettrdim.ben şimdi gitmek istesem alırlar mı alırlarsa ilk devreyle gidebilir miyim.teskkurler..

 19. Merhaba ben 1981 dogumluyum. Bu sene Acikogretimden mezun oldum. Daha once 2 sene askerligimi tecil ettirmistim. Tekrar tecil ettirebilmem icin yukseklisansa basvurmam gerekli mi yoksa 32 yasina kadar tecil hakkim var mi.

  Tesekkurler

 20. mrb ben 1991 doğumluyum muayene olmam gerekiyo ama daha gitmedim açık lisede okuyorum ocak ayında diplomamı alıcam 2 ay sonra dersaneye gidip üniversite sınavlarına hazırlancam acaba askerliği 1 yıllığına tecil ettirebilirmiyim

 21. S.a ben bişey sormak istiyorum 91 doğumluyum muhtarlığa ismim asılmış.Liseyi geçen sene bitirdim fakat öss yerleşemedim bu sene tekrar girdim kazanamazsam askere gitmek zorundamıyım veya erteletebilirmiyim tşkler şimdiden lütfen yardım edin?

 22. Selam,
  Ben Aralık 1991 doğumluyum.Eylül 2009’da 4 yıllık üniversiteye başladım.Dün öğrendiğime göre köy muhtarlığına askerlik yoklamam gelmiş.Bunun gelmemesi gerekmiyor muydu,ne yapmam gerekiyor şu anda ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz