img493g.jpg

Cepten hızlı internet kullanımında kotayı aşıp kabarık faturalarla karşılaşmamak için ne gibi önlemler almak gerekiyor? Yüksek faturalarla karşılaşmamak için bu noktalara dikkat;

30 Temmuz’dan itibaren cep telefonu (GSM) operatörleri tarafından kullanıma sunulan 3G teknolojisinin sağladığı imkanları ve bu yeni teknolojiyi kullanmaya başlarken yüksek faturalarla karşılaşmamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

3G’nin sunduğu en önemli imkanlardan geniş bant internet erişimi, ADSL‘deki örneklerinde olduğu gibi, fiyatları 29 ile 69 TL ve kotaları da 1 ile 8 gigabyte (GB) arasında değişen paketlerle sunuluyor.

Alınan paketteki kotanın aşılması durumunda gigabyte başına 50 ile 110 TL arasında değişen ekstra ücretlerle karşılaşılabiliyor.

İnternetten büyük miktarda veri indirilmesine ve kotanın harcanmasına neden olan en önemli faaliyetler, film indirmek ve video izlemek. İndirilen bir film, görüntü kalitesine göre 300 megabyte (MB) ile 1,4 GB arasında değişiyor.

Video paylaşım sitelerinde izlenen görüntüler ise saatte 150-200 MB kota harcatıyor. İnternetten müzik parçaları indirmek de önemli miktarda veri transferine neden oluyor.

Ortalama bir müzik parçasının 4 MB boyunda olduğu düşünülürse 12 şarkılık bir albüm için yaklaşık 50 MB kota harcanıyor. İnternetten çeşitli dosyaların indirilmesi de dosyanın boyu oranında kota dolduruyor.

İnternet sitelerinde gezinti ve elektronik postaların kontrol edilmesi gibi faaliyetler kotayı fazla harcatmıyor. Sadece sitelerde dolaşmak ve elektronik posta kontrolü, günde ancak 50-100 MB kota harcatabiliyor.

Virüslere dikkat!

Kotanın görünmeyen düşmanı ise bilgisayar virüsleri. Bazı virüs türleri, kullanıcının haberi olmadan bilgisayarınızdan binlerce reklam içerikli elektronik posta gönderiyor. Bazıları da reklam amaçlı programlar veya başka virüsler indiriyor. Büyük miktarda veri transferi oluşturan bu durum sonucunda kotanız hiç farkında olmadan aşılabiliyor.

En iyi çözüm ise iyi bir antivirüs programı kullanmak. Kotayı aşmamak için yapılması gereken en garantili yol, kullanım miktarınızı ara sıra kontrol etmek. GSM operatörleri bunun için imkanlar sunuyor.

“Tüketiciler yeterince bilgilendirilmiyor”

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, her teknolojik yeniliğin tüketici için daha pahalı hale geldiğini belirterek, “Tüketiciler 3G gibi yenilikler yaygınlaşmadan ve tam olarak oturmadan yeni teknolojiyi hızlı şekilde tüketmesin. Aksi halde sıkıntılar yaşanabilir” dedi.

Piyasaya yeni çıkan bir otomobil alınırken bile “Önce başkası kullansın, motoru, konforu nasıl, verimli mi göreyim ben de öyle alayım” denilebildiğini belirten Nazım Kaya, “Bu yaklaşımı yeni teknolojiler için de uygulamalıyız. Ülkemizde 3G’ye hızlı giriş yapıldı ancak operatörlerin verdiği hizmetlerde sıkıntılar ve 3G’nin bazı bölgelerde sağlıklı çalışmaması gibi sorunlar var” diye konuştu.

Operatörlerin tüketicileri, aldıkları paketteki kotayı nelerin doldurabileceği konusunda yeterince bilgilendirmediğini kaydeden Kaya, şunları söyledi: “Kota dolarsa ne kadar ekstra ücret ödeyeceğini de çoğu kişi bilmiyor. Ben bile 3G ile ne kadar faturalama yapılacak, insanlar ne kadar zarar görecek henüz bilmiyorum. Operatörler, ‘Sözleşmeye yazmıştık’ diyerek bu işin vebalinden kurtulamaz. Tüketicilere sözlü olarak anlatmaları lazım. Örneğin, nelerin kotayı doldurabileceği, kotanın nasıl sorgulanacağı konusunda broşürler verilebilir.”

26
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
gezginEmirŞAHİNözgeEmre Recent comment authors
Emir
Ziyaretçi
Emir

benim vodofone wın var 5 dk faceye giriom 10 mb alıo normal mi ? sizce

ŞAHİN
Ziyaretçi
ŞAHİN

avea vın aldım fakat film izlesem kota dolarmı çabuk?

özge
Ziyaretçi
özge

90 dklık bi dizi izlesem telefondan internet nw kadar gider?

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin

avea,vodafone,turkcell fark etmez bu tarz internet bağlantısı ile pek sağlık olmas arkadaşım

Emre
Ziyaretçi
Emre

3G pişmanlıktır sakın almayın kota tıkır tıkır gidio video felan izleyemezsiniz ve hiçbirşey indiremezsiniz.

emre
Ziyaretçi
emre

fifa 2012 demosunu indirince gb yermi yani kotadan düşermi

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin

Tabiki arkadaşım 🙂

Azize
Ziyaretçi
Azize

test çözmek kotayı dolduruyor mu ve çok fazla gb götürüyormu ?
🙂

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin

denemeden bilinmez ama az gideceğine eminim 🙂

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

vınndan maç izlemek kotanın 2.900den ne kadara indirir ?

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin

vından maç izlemini tavsiye etmem arkadaşım 🙂

beyza
Ziyaretçi
beyza

arkadaşım vıdeoyu kendı bılgısayarında ındırdı ve hotmailden bana attı benım hotmailden onu ındırmem kotamı doldurur mu ?

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin

size şöyle anlatayım 🙂 eğer vın cihazınızı bilgisayarınıza bağlar ve bağlan dedikten sonra 4gb kotanızdan yemeye başlar 🙂

Adınız...
Ziyaretçi
Adınız...

facebook gırsek bıse olur mu ???

Enes
Ziyaretçi
Enes

ya arkadaslar youtubeden müzik dinlersek kota gidermi.:)

Cevap alırsam sevınırım 😀

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin

Cihazı bilgisayara bağlayıp bağlan tuşuna basmanızla birlikte kotanız gider arkadaşım 🙂

aysegül
Ziyaretçi
aysegül

ben genelde msn de yazışıyorum bu kotayı doldurur mu peki 4gün oldu alalı aveajet hesap ettim sadece msn de yazışmak ve birkaç siteye girmem 1.5gb yapmış..msn de yazışmak kotayı hemen doldurur mu ki???? 🙁

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin

Hemen olacağını bilemem ama bağlanıtıyı kurdugunuz andan itibaren kotanızdan yemeğe bağlarsınız ve msnde buna dahildir…

aysegül
Ziyaretçi
aysegül

biliyorum zaten onu ben çok gider mi acaba diye sormuştum sadece msn de yazışmak 4 günde toplam 10 saatte 1.5gb yiyorsa ben bu jeti almakla yanlış yaptım demektir ki sürekli yazışma olmuyor:)

Özgür Uygun
Yönetici
Özgür Uygun

msnde eğer kameralı sohbet yapıyorsanız ve sürekli dosya gönderiyorsanız kotayı aşma ihtimali var.birde otomatik güncellemeler açıksa windowsun onlarda kotadan yerler.antivirüslerinde güncelleme durumları mevcuttur. eğer msnden yazışıyorsanız belkide sadece msn suçlu değildir durumdan. 🙂

aysegül
Ziyaretçi
aysegül

bu dediklerinizin hiçbirini yapmıyorsam ve yinede doluyorsa kim suçlu ozamanxD

Özgür Uygun
Yönetici
Özgür Uygun

yapacak bişeyin kalmıyor o zaman çıkıp kota duası yapacaksın 😀 gökten kota düşer belkide. 🙂 ama yinede arka planda çalışan birşeyler ihtimaline karşı uyarırım. sizin ayarlamış olmanız şart değil.bazı programlar kendi kendine o işi gayet iyi yürütürler.

aysegül
Ziyaretçi
aysegül

:)teşekkür ederimmmm

Özge
Ziyaretçi
Özge

FarmVille kotayı doldurur muu???

Özgür Uygun
Yönetici
Özgür Uygun

evet farmvillede dahil internette zaman geçirmek için girdiğini sitelerde kotaya dahildir.ama ne kadar yer kotadan derseniz tam bir verisi yok.online alıp verilen veriye göre değer değişmektedir.