2016-2017 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri

1394
15022

1996 doğumlu ve 2016-2017 yılında askere gideceklerle ilgili birkaç hususu belirtelim.

Örneğin; 1996 ve daha yaşlı doğumluların yoklamaları, 01 Ocak 2015 tarihinde başlayıp 02 Şubat 2016 (muhtemel) tarihinde sona erecektir.

*2016-2017 yılı celp dönemlerini görmek için tıklayınız……

İLK YOKLAMA

– Bu yıl askerlik çağına girenlerin yani 1996 doğumluların nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilân edilir.

– Askı süresi içinde, ilk yoklama kimlik çizelgelerini incelemeniz, isminiz yoksa veya kimlik bilgileriniz hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 15 Mayıs tarihine kadar nüfus idaresine başvurmanız gerekmektedir.Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

SON YOKLAMA
Askerlik şubeniz; 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasındaki herhangi bir günde sizi yoklamaya davet eden “Son Yoklama Çağrı Tebligatı”nı adresinize gönderecektir.
Herhangi bir nedenle, çağrı tebligatı elinize ulaşmasa dahi; bulunduğunuz yer askerlik şubesine müracaat ederek, yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir.

Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe dışında ikâmet etmekte iseniz bu tebligat ile birlikte bölgesinde bulunduğunuz askerlik şubesine başvurunuz.

Son Yoklama Gününden Önce;

 • Verem savaş dispanserine giderek, verem taraması yaptırıp sonuç belgesini alınız.
 • Nüfus hüviyet cüzdanınızı,
 • 2 adet fotoğrafınızı,
 • Öğrenim durumunuzu gösterir belgenin aslı ve fotokopisini,
 • Verem savaş taraması sonuç belgesi
 • Meslek veya sanatınıza ait belgeleri,
 • Sporcu lisansınızı,
 • Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisini mutlaka yanınızda bulundurunuz.

Son yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak veya hastanede bulunuyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlemiş olur ve Askerlik Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya cumhuriyet baş savcılıkları tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırabilirsiniz ağır hapis cezası aldığınız takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı vb. Bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalabilirsiniz.

Kaynak : ASAL

Önceki İçerikCasio Erkek Saat Modelleri
Sonraki İçerikModifiyeli Fiat Doblo Modelleri
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

1394 YORUMLAR

 1. slm istanbul beyoglu dogumluyum işim garsonluk acaba beni ne yaparlar askerde bide açıktan lise okuyoru askerlik gelmeden ben kafayı askerlige takıyorum =)

 2. vallaha bende seyisim aynen size katılıyorum sadeçe aşçıları mutfakhaneye sokarlar ve hesap kitapı iyi bilenide kantinci yaparlar diyerlerini bilmem sezere katılıyorum askerliğe gitmeden kafayı taktım askerlihe hemde küçüklühümden beridir 7 yaşlardayken inşallah komando olup şehit olmayı çok istiyorum lan ppkalılar gelin kanımın sonuna kadar çarpışaçam sizlerle hayinler

 3. selam millet ben 1991 liyim bu arada celp dönemi ne zaman açıklanacak bilmiyorum dört gözle bekliyorum bu arada 1991 li tertiplerimin hayırlısıyla gidip gelmelerini diliyorum…

 4. arkadaşlar ben 91 liyim mesleğim marketçiyim askerlikte kantinci olabilirmiyim bilen varsa bilgilendirsin askere 2011 gidecekler hayırlı tezkereler

 5. selam ben turan 91 doğumluyum 2011 de askerim mesleğim market işletiyorum askerlikte kantin türü bi yere verirlermi bilgisi olan kim varsa lütfen cevaplasın 2011 de askere gidicek bütün tertiplerime hayırlı tezkereler diliyorum

  • beylerr durunn bii acele etmeyınn beaa daha biz varızz:))) bız bı gdıpp yarılayalımdaa sızz sonraa gelırsınızzz :))) 90/3istanbul kasımpaşa… 😀 :'( 😀 😀

 6. selam ben GAZİANTEP’ten mehmet KORKMAZ bende sizin gibi 1991 doğumluyum bende sizin gibi askere gitmek için can atıyorum ama şimdilik beklemekte başka bi çaremiz yok arkadaşlar hepinize şimdiden hayırlı teskereler diliyorum…GAZİANTEP/ŞAHİNBEY

 7. bende hep küçüklüğümden beri askere gitmek istemişimdir.Şehit olmayı düşünmüşümdür hep.Bakalım kısmet işi herşeyin hayırlısı olsun hakkımızda.1991 tertiplerimin hayırlısıyla gidip gelmelerini diliyorum kolay gelsin hepimize. :yes:

 8. slm arkadaşlar bende 91 dogumluyum askerlik çocuk hayalim askerliğe ğidip bidaha dönmeyi düşünmüyorum allahın izniyle uzmanlık sınavına gircem

 9. slm arkadaşlar bende 91 dogumluyum askerlik çocukluk hayalim askerliğe ğidip bidaha dönmeyi düşünmüyorum allahın izniyle uzmanlık sınavına girip kzanmak istiyorum…. diyarbakır…..

  • 1991 DOĞUMLU YÜKÜMLÜLERİN İLK YOKLAMA İŞLEMLERİNE AİT TRT DUYURUSU

   1. BU YIL ASKERLİK ÇAĞINA GİREN 1991 DOĞUMLU ERKEK VATANDAŞLARIMIZIN İSİM LİSTELERİ KÖY VE MAHALLE MUHTARLIKLARINCA İLAN EDİLMEK ÜZERE MÜLKİ MAKAMLARA GÖNDERİLMİŞTİR.

   2. LİSTELER, 1-30 NİSAN 2010 TARİHLERİ ARASINDA MUHTARLIKLAR İLE ASKERLİK ŞUBELERİNDE ASKIYA ÇIKARILACAKTIR.

   3. 1991 DOĞUMLU VATANDAŞLARIMIZIN, NÜFUSA KAYITLI OLDUKLARI YERLERİN KÖY VE MAHALLELERİ İLE ASKERLİK ŞUBELERİNDE ASKIYA ÇIKARILAN LİSTELERİ İNCELEYEREK, LİSTEDE İSİMLERİ BULUNMAYANLAR İLE KİMLİK BİLGİLERİ YANLIŞ VEYA EKSİK YAZILANLARIN, 15 MAYIS 2010 TARİHİNE KADAR İLGİLİ NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE MÜRACAAT EDEREK DÜZELTTİRMELERİ GEREKMEKTEDİR.

   4. KİMLİKLERİNE AİT BİLGİLERİ DOĞRU OLANLARIN İLK YOKLAMA İŞLEMLERİ YAPILMIŞ KABUL EDİLECEKTİR.

   5. BU TARİHE KADAR KİMLİKLERİNİ LİSTELERE YAZDIRMAYAN YA DA YANLIŞLIK VEYA EKSİKLİKLERİ DÜZELTTİRMEYENLER 1111 SAYILI ASKERLİK KANUNU GEREĞİNCE İLK YOKLAMA KAÇAĞI İŞLEMİNE TÂBİ TUTULACAKTIR.

   KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR.

 10. arkadaşlar herkesin hayalı aksere gıtmek vatan borcu namus borcudur hıç merak etmeyın ogun gelecek guzel bı adam edecekler bızı guzel bı sevecekler yozgat sarıkaya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz