2016-2017 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri

1394
9563

1996 doğumlu ve 2016-2017 yılında askere gideceklerle ilgili birkaç hususu belirtelim.

Örneğin; 1996 ve daha yaşlı doğumluların yoklamaları, 01 Ocak 2015 tarihinde başlayıp 02 Şubat 2016 (muhtemel) tarihinde sona erecektir.

*2016-2017 yılı celp dönemlerini görmek için tıklayınız……

İLK YOKLAMA

– Bu yıl askerlik çağına girenlerin yani 1996 doğumluların nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilân edilir.

– Askı süresi içinde, ilk yoklama kimlik çizelgelerini incelemeniz, isminiz yoksa veya kimlik bilgileriniz hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 15 Mayıs tarihine kadar nüfus idaresine başvurmanız gerekmektedir.Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

SON YOKLAMA
Askerlik şubeniz; 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasındaki herhangi bir günde sizi yoklamaya davet eden “Son Yoklama Çağrı Tebligatı”nı adresinize gönderecektir.
Herhangi bir nedenle, çağrı tebligatı elinize ulaşmasa dahi; bulunduğunuz yer askerlik şubesine müracaat ederek, yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir.

Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe dışında ikâmet etmekte iseniz bu tebligat ile birlikte bölgesinde bulunduğunuz askerlik şubesine başvurunuz.

Son Yoklama Gününden Önce;

  • Verem savaş dispanserine giderek, verem taraması yaptırıp sonuç belgesini alınız.
  • Nüfus hüviyet cüzdanınızı,
  • 2 adet fotoğrafınızı,
  • Öğrenim durumunuzu gösterir belgenin aslı ve fotokopisini,
  • Verem savaş taraması sonuç belgesi
  • Meslek veya sanatınıza ait belgeleri,
  • Sporcu lisansınızı,
  • Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisini mutlaka yanınızda bulundurunuz.

Son yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak veya hastanede bulunuyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlemiş olur ve Askerlik Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya cumhuriyet baş savcılıkları tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırabilirsiniz ağır hapis cezası aldığınız takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı vb. Bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalabilirsiniz.

Kaynak : ASAL

Kimler Neler Demiş?

1394 Yorum - "2016-2017 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri"

avatar
Ertuqrul
Ziyaretçi

valla bana ne meslegin var die soraRLARSA ben her meslek var dicem D::D:D:D:

serseri_27
Ziyaretçi

selam 1991 tertiplerim hepimiz için hayırlısı olsun

irfan
Ziyaretçi

91 liyim ve askerde şoför olmak istiyorum

serdar
Ziyaretçi

slm arkadaşlar bende 91 dogumluyum askerlik çocukluk hayalim askerliğe ğidip bidaha dönmeyi düşünmüyorum allahın izniyle uzmanlık sınavına girip kzanmak istiyorum…. diyarbakır…..

Doqan
Ziyaretçi

Serdar KArdeSim Insallah Askerde UZman Cavus OLursun 🙂

Gezgin
Ziyaretçi

Allah yardımcın olsun

serdar
Ziyaretçi

slm arkadaşlar bende 91 dogumluyum askerlik çocuk hayalim askerliğe ğidip bidaha dönmeyi düşünmüyorum allahın izniyle uzmanlık sınavına gircem

irfan
Ziyaretçi

irfan yıldız en büyük hayalim askere gitmek ve mümlünse geri dönmemek uzmanlık sınavına girip uzman olmak istiyorum

fatih
Ziyaretçi

bende hep küçüklüğümden beri askere gitmek istemişimdir.Şehit olmayı düşünmüşümdür hep.Bakalım kısmet işi herşeyin hayırlısı olsun hakkımızda.1991 tertiplerimin hayırlısıyla gidip gelmelerini diliyorum kolay gelsin hepimize. :yes:

mehmet KORKMAZ
Ziyaretçi

selam ben GAZİANTEP’ten mehmet KORKMAZ bende sizin gibi 1991 doğumluyum bende sizin gibi askere gitmek için can atıyorum ama şimdilik beklemekte başka bi çaremiz yok arkadaşlar hepinize şimdiden hayırlı teskereler diliyorum…GAZİANTEP/ŞAHİNBEY

ÖzGür
Ziyaretçi

size katılıyorum kardaşlarımm* gidelim bi an önce stres yapmadan :yahoo: :yahoo:

ahmet
Ziyaretçi

beylerr durunn bii acele etmeyınn beaa daha biz varızz:))) bız bı gdıpp yarılayalımdaa sızz sonraa gelırsınızzz :))) 90/3istanbul kasımpaşa… 😀 :'( 😀 😀

turan kavitaş
Ziyaretçi

selam ben turan 91 doğumluyum 2011 de askerim mesleğim market işletiyorum askerlikte kantin türü bi yere verirlermi bilgisi olan kim varsa lütfen cevaplasın 2011 de askere gidicek bütün tertiplerime hayırlı tezkereler diliyorum

turan
Ziyaretçi

arkadaşlar ben 91 liyim mesleğim marketçiyim askerlikte kantinci olabilirmiyim bilen varsa bilgilendirsin askere 2011 gidecekler hayırlı tezkereler

yavuz
Ziyaretçi

arkadaşalr hadi hayırlısı benim yoklama gelmiş köye darısı sizin başınıza
aşçıyım bakalım askerde ne olacak

Fatih
Ziyaretçi

selam millet ben 1991 liyim bu arada celp dönemi ne zaman açıklanacak bilmiyorum dört gözle bekliyorum bu arada 1991 li tertiplerimin hayırlısıyla gidip gelmelerini diliyorum…

Özgür Uygun
Yönetici

zamanın gelmeden önce askerlik şubesine gidip sorman faydalı olacaktır 🙂

barış
Ziyaretçi

olum ne zaman alcaklarlan bizi alsalarda gitsek

utku
Ziyaretçi

sen boşver garsonum deme

kadır
Ziyaretçi

bende gelicem askere yurdisindan

kadır
Ziyaretçi

askerlık zormu acaba kafama takılan sunlar

orhan
Ziyaretçi

beyler ben orhan bende 91liyim benimde muayne kağıdı gelmiş herşey vatan için hepinize hayırlı teskereler

hayrullah
Ziyaretçi

selam ben hayrullah askere bır once

serdar
Ziyaretçi

vallaha bende seyisim aynen size katılıyorum sadeçe aşçıları mutfakhaneye sokarlar ve hesap kitapı iyi bilenide kantinci yaparlar diyerlerini bilmem sezere katılıyorum askerliğe gitmeden kafayı taktım askerlihe hemde küçüklühümden beridir 7 yaşlardayken inşallah komando olup şehit olmayı çok istiyorum lan ppkalılar gelin kanımın sonuna kadar çarpışaçam sizlerle hayinler

musaa
Ziyaretçi

bnde garson dum ama askerde sürekli odun kesiyorduk 😀 kimin ne olacağı belli olmuyor maalesef

Özgür Uygun
Yönetici

genelde elindeki meslege göre degerlendirilirsinde. kimsenin kesin birşey diyebileceğini pek sanmıyorum. 🙂

sezer
Ziyaretçi

slm istanbul beyoglu dogumluyum işim garsonluk acaba beni ne yaparlar askerde bide açıktan lise okuyoru askerlik gelmeden ben kafayı askerlige takıyorum =)

1 2 3 31