Zoe Saldana (tam ismi Zoe Yadira Zaldana Nazario, d. 19 Haziran 1978)[1][2] ABD’li aktris. Aynı zamanda Zoë Saldana, Zoe Saldaña ve Zoë Saldaña olarak da bilinmektedir.
Saldana New Jersey’de doğdu.[1][2] Annesi Porto Rikolu babası ise Dominik Cumhuriyeti’ndendir.[3] Queens, New York’da büyüyen sanatçının ilk öğrendiği diller İngilizce ve İspanyolca oldu. Zoe, 9 yaşında iken babası bir trafik kazasında öldü. Bunun üzerine annesi Zoe’yi ve Zoe’nin kızkardeşini de alarak Dominik Cumhuriyeti’ne yerleşti. Orada, ülkenin en prestijli dans okuluna devam eden Zoe bale eğitimi aldı ve bir dansçı olmak için çalıştı. ABD’ye geri döndüklerinde lisede tiyatro programlarına yazıldı ve bir oyunculuk kursuna gitti. Aynı zamanda 1990’ların ortalarında Burger King’de kasiyer olarak çalıştı.

Saldana, hala programın bir üyesi iken ilk kez bir televizyon yapımında rol aldı, Law & Order dizisinin 13 Ekim 1999 tarihli bölümünde göründü. Bir grup dansçının hikâyesini anlatan Center Stage filminde aldığı önemli rol sebebiyle okulu terketti ve 2000 yapımı bu filmde oynadı. 2002 yılında Britney Spears’ın Crossroads filminde ve Drumline adlı komedi filminde oynadı. Daha sonra Anamaria adlı bir korsanı canlandırdığı 2003 yapımı Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl filminde rol aldı.Devamında bir çok televizyon şovu ve filmlerinde rol aldıktan sonra 2004 yılında The Terminal ve 2005 yılında Guess Who filmlerinde oynadı. Juan Luis Guerra’nın “La llave de mi corazón” adlı şarkısının klibinde rol aldı. Uhura rolüyle Star Trek filminin kadrosunda yer aldı.[4]2009 yılında Neytiri adlı bir Na’vi prensesini canlandırdığı, James Cameron’un Avatar filminde başrollerden birini oynadı.

Zoe ,Yadira ,Zaldana ,Nazario ,Kimdir,Zoe Zaldana ,Biyografisi,Cataleya,Cataleya ne demek,Cataleya nedir,Colombiana ,Colombiana filmi,

Facebook Hayran Sayfası
http://www.facebook.com/pages/Zoe-Yadira-Zaldana-Nazario/279804345383669

Kimler Neler Demiş?

avatar