Zaman Kapsülü Nedir

0
996

Zaman Kapsülü Nedir
İnsanların yıllar sonra okuyabilecekleri ya da görebilecekleri eskiye dayanan anılarını hatırlayabilecekleri bir sandığın simgeleşmiş halidir.
İnsanların bazıları günlük hayatta heyecan ararlar. Bazıları ise daha sonrkai kuşaklara ya da torunlarına bir hatıra bırakmak isterler. Bunun için evlerinde eskiye dayalı o koskoca sandıklara zamanın değerli eşyalarını hapsederler. Yıllar sonra o sandıkları açtıklarında eskileri yad ederler ve mutlu olurlar. Zaman kapsülü işi de bu yapılan işlerin simgeleşmiş halidir.

Pek çoğunuz sinema filmlerinde böyle olaylar ile karşılaşmışsınızdır. En başında Kehanet filminde de bu sahne geçer. Bir okulda uygulanır bu zaman kapsülü projesi. Öğrenciler filmde 50 yıl önce sınıfta çizdikleri resimleri bu kapsülün içerisine saklar. Tabi o zamanki konu, 50 yıl önce hayal ettikleriniz olur. Yıllar geçer. 50 yıl sonunda kapsül açılır ve bu şekilde bu uygulama devam eder.

Siz de bu şekilde bir aksiyon yapabilirsiniz kendi içinizde. Sizin yakınlarınız ya da sevdikleriniz arasında ileriki yıllara saklayacağınız anılarınız ya da hayalleriniz olabilir. Bunu ileriki senelerde çocuklarınız ya da torunlarınız ile paylaşabilirsiniz. Ben filmde olan yıl itibari ile 50 yıl olarak yansıttım. Ancak siz bu süreyi daha kısa tutabilirsiniz. Ya da daha uzun. Bu size kalmıştır.  Gerçek hayatta bir sandık ya da şişe içerisine gizlenmiş bir şekilde bu olayı gerçekleştirebilirsiniz. Filmde biraz abartılı olsa da yılların eskitemeyeceği bir çınarın altına anılarınızı saklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz