Yüksek Kaliteli Albümler ve (Flac) Nedir?

0
9743

Yüksek Kaliteli Albümler ve (Flac) Nedir?

VBR: Variable Bit Rate
Değişken Bit Oranı anlamını taşıyor.

Dijital müzik sıkıştırma formatları genellikle bir parçayı sıkıştırırken her saniye için belirlenmiş bit oranında sıkıştırma yapar. Örneğin çoğu mp3 128 kbit/sn. oranında sıkıştırılmıştır. Biraz daha kaliteli olanlar 192, Audio kalitesine yakın olanlarsa 320 kbit/san. oranında sıkıştırılmıştır. Bu, şu anlama gelir: Şarkıda geçen her saniye için belirlenmiş bit oranında veri kaydedilir. Mesela 128 kbit/sn. oranında sıkıştırılmış 4:38 dakikalık bir şarkının kaç mb yer kapladığı şöyle hesaplanabilir;
4:38 dak. = 4×60+38 san. =278 sn. Şarkı boyutu = (128/8) kbyte x 278 san. = 4448 kbyte = 4,34375 MB.

Oysa ki vbr’ de bu hesabı yapabilmek en azından böyle basit bir şekilde mümkün değildir. Çünkü vbr’ de şarkı sıkıştırlırken sıkıştırılan saniyenin ihtiyacı olan minimum kbit/sn. oranı belirlenip ona göre sıkıştırma yapılır. Bu durumda sadece bir synthesizer melodisinin geçtiği bir saniye için 32 kbit’lik sıkıştırma yetebilirken, hayvani zil, elektrogitar, bas gitar ve vokal karışımlarının geçtiği bir saniye için 320 kbit’lik sıkıştırma gerekebilmektedir. Böylece bir çok durumda sabit bit oranına göre veri tasarrufu yapılmış buna rağmen en üst düzey ses kalitesi elde edilmiş olur. Bu durumda özellikle zillerin ağırlığını koyduğu kısımlarda yaşadığımız inanılmaz kalite düşüklükleriyle karşılaşmayız. VBR olarak sıkıştırılmış parçalar 128, hatta 192 ile sıkıştırılmış parçalara oranla daha fazla yer kaplar. Ama kalite farkı bu yer farkından çok daha fazladır. Kısacası VBR olmadan müzik dinlemiş sayılmazsınız

Flac
Açık kaynak kodlu, bedava ve kayıpsız ses sıkıştırma formatıdır. Audio CD’lerin dosyaya çevrilmesinde ve HD ses kalitesini depolamada kullanılan bir formattır. Mp3’e göre çok fazla yer kaplar ve aynı oranda ses kalitesi mp3’ten kat kat yüksektir. Uzantısı “flac”tır. Programda encoder ve decoder’ın yanı sıra WinAmp plugin’de mevcuttur. Ayrıca AIMP2 gibi bir takım programlar tarafından da desteklenir.

MP3 formatında genelde 128Kbps ve en fazla 320kbps ses kalitesi mevcut iken FLAC ile bu oran 1000kbps dolaylarına kadar çıkabilmektedir. Ayrıca MP3 dosyalarının ortalama boyutları 4-5MB civarındayken FLAC dosyaları için 25-30MB dolaylarındadır.

DESTEKLEYEN PROGRAMLAR

VLC Media Player
KMPlayer
Winamp
AIMP

Önceki İçerikVodafone Genç Avantaj Kampanyası Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikMüge Anlı Mersin Cinayeti
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz