A-YETERLİK SINAVI

Son yapılan sınavda (11 Mart 2012’de ); Sınava giren adaylar görev tercihlerine göre 3 kategoriye yönetme ayrılarak sınava alınmıştır. Yeni sınav yönetmeliği sonrası yapılan Mart 2012`deki ilk yeterlilik sınavı ve bundan sonra yapılacak yeterlilik yazılı sınavlar için muhtemel gruplar, grupların sorumlu olduğu konu-soru dağılımları şöyle;

1. Grup-Kur`ân Kursu Öğreticiliği ve
2. Grup- İmam-Hatiplik yeterlilik ve yarışma Sınavlarında: (Bu iki grup aynı kategori değerlendirilmekte ve aynı sorular sorulmaktadır)

80 soru, 90 dk.

_Kur’an-ı Kerim-tecvid 20 soru (1-20)

_Akaid 15 soru (21-35)

_Fıkıh (ibadet konuları) 30 soru (36-65)

(Başkanlıkça yapılacak sınavlar,yazılı yapıldı ise sözlü sınava katılım için yazılı sınavdan 100 üzerinden 70 almak gerekiyor. Sözlü sınavlardan da 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılıyor.)

Ekim 2011/ Yeni yönetmeliklte belirtildiği üzere; YETERLİK-Sözlü Sınavlarda ise,

1.ve 2.grup için;

_Kur’an-ı Kerim (60 puan),

_Dini bilgiler ( Akaid,fıkıh-ibadet konuları, siyer ve ahlak) (20 puan),

_Hitabet ve etik ilkeleri (20 puan)

3.grub için;

_Kur’an-ı Kerim (60 puan)

_Dini bilgiler (Akaid,fıkıh-ibadet konuları, siyer ve ahlak) (20 puan)

_Ezan, ikametve etik ilkeleri (20 puan) alanlarından ve verilen puanlamalarda sorular sorulacaktır.

Görüldüğü üzere sözlü / uygulamalı sınavlarda Kur’an (yüzünden okuma, tecvid ve ezber) önemlidir.

Bu sınava çoğunlukta İHL mezunları girmektedir. Ancak Yeterlik Soruları, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi İHL müfredatı üzerindedir.

Teşkilata yeni girecek adaylardan ihtiyaç duyduğu branşlara göre üç ayrı alanda yaptığı yeterlik sınavlarında Başkanlık;yazılı sınavlarda aynı konularda benzer soru sorabilmektedir.

2009, 2010, 2011, 2012 yeterlik ve teşkilat içi personele yapılan mesleki seviye tespit sınavları ile hac, yurt dışı,ihtisas kursu sınavlarında geniş yelpazede sorular sorulsa da; ortak konularda sorular benzerdir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar