Yararlı Abur Cuburlar

0
1322

Genel bir inanışa göre abur cubur yiyecekler zararlıdır ve mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Ancak ne var ki bu abur cuburlar da okadar lezzetlidir ki onlarsızda olmaz.

İşte size zararlı olmayan hattta sağlıklı diyebileceğimiz abur cuburlar;

Patates cipsi: Birçok insan, sağlıklı kalmak için patates cipsinden uzak duruyor. Fakat, beslenme uzmanları, tuzlu atıştırmalık olan patates cipsinin düşünüldüğü gibi kötü olmadığını söylüyor. Saf bitkisel yağda kızartılan patates cipsinin doymamış yağlar içerdiği için kalp sağlığına iyi geldiği belirtiliyor. Patates aynı zamanda iyi bir potasyum, B6 vitamini ve antioksidan kaynağıdır.

Bitter çikolata:
Flavonoid isimli kalbi koruyan bir antioksidan içeriyor. Çikolatadaki doğal maddeler kan damarlarını kan basıncını azaltmaları için gevşetiyor. Bitter çikolatadaki doymuş yağın çoğu, kalpte sağlıklı tekli doymamış yağ olan oleik asite dönüştürülüyor. Ayrıca, bitter çikolata vücudunuz için faydalı olan magnezyum, demir, çinko, potasyum ve bakır gibi mineraller içeriyor. Patates cipsi gibi siyah çikolata da aşırıya kaçmadan ölçülü bir şekilde tüketilmeli.

Pizza: Bir dilim lezzetli pizzayı reddetmek çok zordur. Pizzayı içine katılacak maddelerle sağlıklı hale getirebilirsiniz. Beslenme uzmanları, en sağlıklı pizzada tam tahıllı un, ilave naturel zeytin yağı, domates sosu, bolca sarımsak, yemeklere tat vermek için kullanılan bitkiler ve sebzeler, yağsız protein ve yağı azaltmış süt ürünleri olması gerektiğini söylüyor.

İştah açan kurabiyeler: Yulaf unlu kurabiyeler , tam tahılla kaplandığında ve tereyağı yerine hindistan cevizi yağı kullanıldığında sağlıklı oluyorlar. Ayrıca kurabiyelere fındık, kuru meyveler ve bitter çikolata rendesi karıştırıldığında tadı da mükemmel oluyor.

Patlamış mısır: Herkes film izlerken patlamış mısır atıştırmayı sever, ancak mısırların yağlı olmadığından emin olun. Patlamış mısır tam tahıldır; obezite, kalp ve şeker hastalığı, belirli kanserler ve bunamaya neden olma riski azdır. Bir kase patlamış mısırda 20-25 kalori vardır, lif bakımından da zengindir. Bir porsiyon patlamış mısır, tam tahıllar için günlük kotanızı doldurmaya yeter.

Kızarmış patates: Bazen kızarmış patatesten uzak durmak oldukça zordur. Uzmanlar, patateslerin saf bitkisel yağda kızarması durumunda kalp için sağlıklı doymamış yağlar sağladığını belirtiyorlar. Ayrıca kızarmış patates iyi bir potasyum, B6 vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Kızarmış patatesteki besin değerini artırmak için anti-oksidan bakımından zengin biberiye ya da sarımsak gibi çeşniler ekleyebilirsiniz.

Önceki İçerikNe Kadar Su İçiyorsunuz?
Sonraki İçerikBarbaros Hayrettin Paşa Biyografi
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments