xp Nasıl format atılır Videolu Anlatım

22
2059

Windows NT, 2000 ve XP versiyonlarında en kolay yükleme şekli CD-ROM’dan boot ederek yüklemektir.

Windows9x ve ME versiyonlarında kurulum esnasında ilk karşınıza çıkan problem, makinayı CD-ROM’u görecek şekilde nasıl açacağınızdı. Bir Windows98 ve ME başlangıç disketinin elinizin altında olması gerekiyordu.

Ancak bu zorluk NT4, Windows2000 ve en son XP ile ortadan kalkmıştır. Çünkü bu işletim sistemlerinin kurulum CD’leri boot edebilir CD’lerdir ve otomatik olarak Windows kurulumunu başlatırlar.

Eğer CD’den boot ederseniz, harddiskinizin durumu ne olursa olsun(Fdisk yapılmamış, formatlanmamış bile olsa) kuruluma başlayabilirsiniz. Partition oluşturma ve formatlama işlemlerini kurulum esnasında yapabilirsiniz.

Ancak elinizde Windows kurulum CD’si yoksa veya CD’den boot edemiyorsanız, önce bir Windows98 açılış disketiyle makinayı açıp, fdisk yapıp, restart edip, tekrar disketle açıp, formatlayıp sonra da kurulum dosyaları her nerde ise (ikinci bir disk, boot edemeyen bir CD-ROM içinde) oradan kurmanız gerekir.

Sonuç olarak eğer NT, 2000 veya XP kuruyorsanız en kolay yöntem bu işletim sistemlerinin kurulum CD’leriyle makinayı açmaktır.

CD’den BOOT edebilmek için bilgisayarın bunu desteklemesi ve ayarlanmış olması gerekiyor!

Son bir kaç yıl içinde üretilmiş tüm bilgisayarlar CD-ROM’dan boot özelliğini destekler.

Ancak sizin makinanın BIOS ayarlarında bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Çok değişik tipte BIOS’lar olduğu için kesin bir ayar söylemek zordur. Ancak hepsi aşağı yukarı birbirine benzer.

Önce Vmare programı ile oluşturduğum sanal bilgisayarın BIOS ayarlarından CD-ROM’dan boot etmeyi göstereceğim, sonrada kullandığım P4 bilgisayarın kendi BIOS’undan bu işin nasıl yapıldığına bakacağız.

VMARE-PHOENIX BIOS
Makinayı restart edin. Açılış ekranına dikkat edin, genellikle sol-altta BIOS ayarlarına nasıl girebileceğiniz yazmaktadır.

Bios Ayarı (XP yi disketle kur un devamı)

Bir çok bilgisayarda bu tuş DEL tuşudur ama bu makinada F2 tuşuymuş, bizde F2’ye basıyoruz.
ama siz yine de sizin makinada ne yazdığını dikkate almayı unutmayın.

Bios Ayarı (XP yi disketle kur un devamı)

Gördüğünüz gibi bir çok menü var. Biz şu anda en soldaki MAIN penceresindeyiz. Burada sadece klavye çalışıyor, o zaman sağ ok tuşuna basarak BOOT menüsüne kadar geliyoruz.

Bios Ayarı (XP yi disketle kur un devamı)

Burada bilgisayarın BOOT ederken sürücülere hangi sırada bakacağını görüyoruz. Şu anda önce Removable Devices’e bakacakmış. Bu disket sürücü demek oluyor.

Sonra Hard Drive’a bakacak, orada da açılış dosyalarını bulamazsa, CD-ROM sürücüye bakacak.

Bu sıra bizim işimizi görmüyor çünkü, disket takılı değilse, harddiske bakacak. Harddisk üzerinde işletim sistemi yüklü olmasa bile, eğer fdisk yapılmış ve formatlanmış bir disk ise, yani C: sürücüsünü görüyorsak, BIOS açılış dosyalarını burada arayacak ve bulamazsa hata verip duracaktır. CD-ROM’a bakmayacaktır.

Biz eğer CD-ROM’u listenin başına alırsak, ilk başta CD-ROM sürücüye bakacak ve bizde önceden Windows kurulum CD’sini taktığımız için oradan BOOT edecektir.

Ok tuşları ile ATAPI CD-ROM Drive yazısı üstüne geliyoruz. Peki bunu nasıl listenin başına alıcaz? Sağ tarafa dikkat ederseniz bunu nasıl yapacağımız yazıyor. + ve – tuşları ile. Biz CD-ROM üzerindeyken iki defa + tuşuna basarsak, CD-ROM’u listenin başına alacaktır.

Bios Ayarı (XP yi disketle kur un devamı)

Şimdi F10 tuşuna basalım, sorulan soruya Yes diyerek yaptığımız değişiklikleri kaydedip, çıkalım.

Ama unutmayın her bios aynı olmaz burada sadece bizim örnek aldığımız bilgisayarın biosuna göre anlatım yaptık
siz inceleyerek burdan yola çıkıp kendi bilgisayarınızın biosunu ayarlayabilirsiniz.

Önceki İçerikElma Kromun Yararları ve Zararları
Sonraki İçerikKarpuz yiyerek zayıflayın
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

22 YORUMLAR

 1. video paylaşan arkadaşım videoda yapılması gerekenlerinin aynısını yaptım lakin olmadı girek windows başlatım ekranı geliyor bıos ayarlarında mı hata var acaba ltfnn bana yardımcı ol acil tarafından kardeş:S

  • bilgisayarınız açılırken üstte biosla ilgili kısayol tuşu görünüyor olabilir. genelde F8 – F10 gibi tuşlardan birine basmanız söyleniyor. dikkat edin başlar başlamaz ilk üstte kısayol tuşu belirtilir.bios seçeneklerinden CDRom u seçip direkt olarak bios ayarlamasıyla uğraşmadan windows kurulumuna başlayabilirsiniz.

   ben yinede bios ayarı nasıl yapılabilir diye birkaç bilgi ekledim konuya.takıldığınız yeri tam belirtirseniz elimizden geldiğince yardım ederiz.

 2. ellerine kollarına sağlık güzel bir paylaşım keşke xp format cd si dosyasınıda atsaydın tam olurdu bari format cd si yapardım kendime 😀 😀 😀

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz