Thomas Edison Kimdir? (1847 – 1931)

16
1825

İnsanlık tarihinin en büyük mucitlerinden biri olan Thomas Edison, 1847’de Amerika’nın Ohio eyaletinde dünyaya geldi. Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşti ve ilköğrenimine burada başladı. Fakat başladıktan yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.

Oniki yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü. Bu dönemde Edison; Michael!Faraday’ın “Experimental Research in Electricity” adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faraday’ın deneylerini tekrarladı bir yandan da kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı.

1868’de kendine atölye kurdu ve aynı yıl geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinasının patentini aldı. Aygıt oldukça ilgi topladı ama kimse tarafından satın alınmadı. Tüm parasını yitiren Edison, Boston’dan ayrılarak New York’a yerleşti. Edison’un şansı altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine döndü. Borsa yetkililerinin istemi üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph Company’den geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı. Bunun üzerine bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurdu. Ve sattığı patentlerle kısa sürede önemli bir servet edindi.

Bu parayla New Jersey’deki Newark’ta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üretmeye başladı. Bir süre sonra imalathanesini kapatarak New Jersey’deki Menlo Park’ta bir araştırma laboratuvarı kurdu ve tüm zamanını yeni buluşlar yapmaya yönelik çalışmalara ayırdı.

Edison, 1876’da Graham Bell’in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877’de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu ününün uluslararası düzeyde yayılmasına neden oldu.

1878’de William Wallace’in yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yöntemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company’yi kurdu. Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış bir ortamda (vakum) ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla 13 ay boyunca flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı. Sonunda 21 Ekim 1879’da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Üç yıl sonra New York sokakları bu lambalarla aydınlanacaktı.

İki kez evlenerek altı çocuk sahibi olan Edison, 1931 yılında New Jersey’de hayata gözlerini yumdu.

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
rüstemmerve selinsana magiimkamsfatma çelik Recent comment authors
rüstem
Ziyaretçi
rüstem

çok kısaymış

merve selin
Ziyaretçi
merve selin

bence uzun 🙁 ama çok güzeldi ve herkezin dediği gibi ödevime çok yardımcı oldu 😀 🙂

sana magii
Ziyaretçi
sana magii

oha abi ya bumu kısa :Q

mkams
Ziyaretçi
mkams

tşkler konu için ödevimde işe yaradı

fatma çelik
Ziyaretçi
fatma çelik

Bayaa kısaymış :Q

ayşegül
Ziyaretçi
ayşegül

çok kısaya çok çok açilen bulun lütfen :'( 🙁 😉

taha
Ziyaretçi
taha

:Q :'( çokk kısa

mehmet taşdemir
Ziyaretçi
mehmet taşdemir

süper 😀 😀 😀 😀 😀 🙂 🙂 🙂 🙂

merve
Ziyaretçi
merve

ödevimde çok yardımcı oldun8uz.teşekkür ederim 🙂 🙂 🙂

sine
Ziyaretçi
sine

😛 çok güzel anlatınız

zeyneep
Ziyaretçi
zeyneep

ama çokk kısa olsunnn :Q :'( :'( 😉 🙁 nolurrrrr

nevin
Ziyaretçi
nevin

çok kısa bence hiçte uzun değil 🙂

musa
Ziyaretçi
musa

ewetyaaaaaa :'(

meltem
Ziyaretçi
meltem

bencedeeee 🙂 🙂 🙂 😀 😀 😀

eda kırgan
Ziyaretçi
eda kırgan

😀 teşekkür ederim ama çok kısa demiştimmmmmmm. :Q

eda kırgan
Ziyaretçi
eda kırgan

acilen bulun lütfennnnnnn :'(