Sosyal Güvenlik Kurumu – Maaşından dernek için kesinti yapılan emekliler dikkat

30
4235

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği’nin yaklaşık 650 bin emekliyi haberleri olmadan dernek üyesi yapması ve aidat kesmesi tepki topluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, maaşından dernek üyeliği için kesinti yapılmasına izin vermeyen emeklilere çağrıda bulunarak aşağıda örneği olan dilekçeyi doldurarak kuruma başvurmalarını istedi. Başvuru internetten de yapılabiliyor.

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği’nin sayıları yaklaşık 500 bin olan emeklileri habersiz kendi derneklerine üye yaparak 15-18 TL arasında aidat kesmesi geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı. Derneğin bu şekilde yaklaşık 12 milyon TL’yi hesabına geçirdiği iddia edilmişti.

Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Veli Bayülsel, bugün Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan açıklamasında, bilgisi dışında üye yapılan üyelerden 1000 kişiye ulaştıklarını ve bu durumda olan 650 bin civarında emekli bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Beysülen, “Dernek, sağlık karnesi verdiği veya taksitli kömür satışı yaptığı kişileri, bilgileri dılşında üye yapmış. Bizi disiplin kurulu üyemizden bile aidat kesmişler. 650 binin üzerinde kişiden toplanan para 12 milyon TL’nin üzerinde. Bu paraların nereye harcandığı belli değil” dedi.

 

EMEKLİLER NE YAPACAK?

Maaşından kesinti yapılan emekliklerin bu parayı geri almak için iki yolu var.

Bunlardan ilki, aşağıda bir örneği yer alan dilekçeyi doldurup kuruma başvurmak.

İkincisi de internet üzerinden başvuru. SGK’nın www.sgk.gov.tr web sayfasına girip, ‘bilgi edinme’ bölümündeki formu, yayınladığımız dilekçe gibi doldurarak internet üzerinden gönderin. Alındı numarasını saklayın, SGK’nın vereceği cevabı bekleyin.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Dilekçeyi kullanabilmek için simgesine tıklamanız yeterli yeni açılacak pencereden dilekçeyi kopyalayabilirsiniz.

… / … / 2010

Sosyal Güvenlik Kurumu
Tahsisler Daire Başkanlığı’na
Bakanlıklar ANKARA

Konu: Maaş kesintisi hk.

Kurumunuzdan …………………………  tahsis numarası ile emekli maaşı almaktayım.

Ocak 2010 dönemine ait 35.00 TL ve diğer aylar dahil olmak üzere düzenli kesinti yapılacakmış. Türkiye Emekliler derneği’ne üye olmadığım halde aidat kesintisi yapılmıştır. Söz konusu kesintinin tarafıma iadesi ve bundan sonrada aidat kesintisinin yapılmamasını bilgilerinize arz ederim.

Ad Soyad
İmza

Emekliler Derneği’ne Maaşınızdan ne kadar kesildiğini öğrenin

Önceki İçerikFacebook’ta Profiline kimin baktığını merak edenler dikkat
Sonraki İçerikTurkcell Mobil Tv Nasıl İptal edilir?
En güzel kayboluş tarihi bir kentin sokaklarında olur, en güzel unutuş sevdiğiniz bir romanın sayfalarında olur, ama her ikisi de geçicidir. Webmaster, seo uzmanı, sosyal medya uzmanı, amatör fotoğrafçı.

30 YORUMLAR

 1. SOSYAL GÜVENLİK KURUM
  TAHSİSLER DAİRE BAŞKANLIĞINA
  BAKANLIKLAR ANKARA

  KONU : MAAŞ KESİNTİSİ

  ve diğer aylar dahil olmak üzere düzenli kesinti yapılacakmış. Türkiye emekliler derneği’ne üye olmadüğüm halde aidat kesinti yapılmıştır.Söz konusu kesintinin tarafıma iadesi veve bundan sonradaaidat kesintisinin yapılmamasını bilgilerinize arz ederim.

  Ad Soyad : Mehmet BERK

  • 26.03.2010

   SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
   TAHSİSLER DAİRE BAŞKANLI’NA
   BAKANLIKLAR ANKARA

   Kurumunuzdan 2104459384 tahsis no ile emekli maaşı almaktayım.
   Ocak 2010 dünemine ait 35.00 ve diğer aylar dahil olmak üzere düzenli kesinti yapılacakmış.
   Türkiye emekliler derneği’ne üye olmadığım halde aidat kesintisi yapılmıştır. Söz konusu kesintinin tarafıma iadesi ve bundan sonrada aidat kesintisinin yapılmamasını bilgilerinize arz ederim.

   Ad Soyad : Mehmet KÜMÜŞ

 2. bu kesintileri geri almak için yazdığımız dilekçeleri nereye bırakacağız yardımcı olurmusunuz. sitede yazılacak formu bulamadım.

 3. kurumuzdan …. tahsis no ile maaş almaktayım nisan 2010 dönemine ait 3500 tl. ve diyer aylar dahil olmak üzere düzenli kesinti yapılacakmış TÜRKİYE emkliler derneyine olmadığım halde aidat kesintisi yapılmıştır söz konusu kesintinin tarafıma iadesi ve bundan sonra aidat kesintisin yapılmasının bilgilerinize arz edereim .05/4/2010. Elaattin Yahşi.

 4. bizden habersiz neden dernek adına maaşlarımızdan kesiyorsunuz zaten üç kuruş maaş veriyorsunuz topladıgınız o paraları bana verseniz evime 2 ekmek alırım allah rızası için maaşlara zam istiyorsunuz :'( :Q 😉

 5. efendi güzel emekliler için bir dilekçe örneği vermişsiniz ben bu dilekçeyi “PDF” olduğu için kullanamıyorsam bana ne gibi yararı olabilir.? size olur neden insanlar sayfanızı açar sizde reklam geliri alırsınız. Bize yararı olmaz Burada bile yalnızca kendinizi düşündünüz. bilmem anlatabildimmi?

  • Biz burda reklamdan para kazanma derdinde değiliz. Dilekçe örneğindede görüldüğü üzere çok fazla bir metine sahip değil. Yine de kopyalama yasağına karşılık başka bir ekleme yaptık.

   Ancak şuan itibariyle bu dilekçeyi sunabileceğiniz bir internet adresi bulunmuyor.Nedeni ise SGK topu derneğe dernekte SGK ya atıyor. Maalesef ki topluca davalar açılmadıkça bu gibi dilekçelerin bir devlet kurumu karşısında hiçbir hükmü olmayacaktır. Özellikle SGK ya elle verilen dilekçelerin 1 yılda bile işleme alınmadığı gibi çok gerçeklikler varken.

 6. EMEKLİLERDEN DERNEK KESİNTİSİ ADI ALTINDA YAPILAN VE ÜYELİK İMZASI BULUNMAYAN, BENİM GİBİ BİNLERCE EMEKLİDEN, HAKSIZ YOLLA KAZANÇ ELDE EDEREK BESLENİP BÜYÜYEN, YANINA BİLE YAKLAŞAMAYACAĞINIZ KADAR KİBİRLİ GEÇİNEN BU ZAVALLI ASALAKLARIN KAN EMİCİLİĞİNE KARŞI, BÜTÜN BU OLAYLARI İHBAR KABUL EDEREK, DEVLETİN BİR AN ÖNCE GEREĞİNİ YAPMASINI VE MAZLUMUN HAKKINI KORUMASINI BEKLİYORUZ. HALKI HAKSIZLIKLAR KONUSUNDA SONUNA KADAR UYARAN VE DESTEK VEREN MUHASEBE TR SİTESİNİN TÜM DEĞERLİ VATANSEVER YAZARLARINA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYOR, BİLGİLERİNİ HALKLA PAYLAŞMAYA DEVAM ETMELERİNİ DİLİYORUM.

 7. Değerli emekliler ülkemizde bir ayı geçkin bir zamandır Emekliler derneği hakkında bazı kişler tarafıdan emekliden haksız yere aidattının kesildiği samimi olmayan kişler tarfından görsel ve yazılı basın kanalı ile desdursuz laflarla kurumu yıpratmak için ellerinden gelen kötü niyetlerini söylemekteler.Şimdi bu umut tacirlerine soruyorum taşradan bir emekli bulunduğu ilden bir hastasını ankaraya ve diğer bir yere hastanaden sevk ettirdiğinde hangi misafirhanede ucuza yatırmışlar okuyan emeklinin başarılı çocuğuna kac para burs vermişler hangi emeklinin kışlık yakacağını evine götürmüşler şehir içi ulşımda hangi belediye ile anlaşarak emekli eşi dul ve yetimlerini indirimli olarak halk otobüslerinde şehir içinde seyahat ettirmişler hangi emekli vefat ettiğinde geride bıraktığı mirascısı ve eşine maaş bağlamada ve mahkemeden çıkarılacak olan verasat ilamı için kaç emeklilye dilekcesini yazıp mahkemeden ilam almışlardır.daha bir çok emeklinin yararına iş yapan bu Türkiye emekliler derneğini batırmak için ellerinden gelen kötülüğü yapıyorlar işte ben bu yukarıda saydığım işlerin daha yüzler ce yapıldığına ilimdeki türkiye emekliler derneğinde yapan yöneticileri biliyor ve görüyorum siz değerli emekliler her ay bir sefer derneğe uğrayın görsel ve yazılı basın ile yalan yanlış yapılan konuşmalara aldanmayın ve umut tacirliği yapanlara inanmayın her ne sıkıntınız var ise gidin derneğinize o dernekte gönüllü çalışan insanlar sizlere yardımcı olacaklardır.

  • Kimin sözcülüğünü yapıyorsun sen? Ne hizmeti veriyorlar mış, yalan yanlış konuşup insanların maduriyetinin üstünü örtmeye çalışma. onca yıldır yüzbinlerce insanın hakkını gasp edip yemişler. Kesintileri iade için devlete başvurdum biz ilgilenmiyoruz dediler. Derneğe başvurduk cevap bile vermediler.sen kalmış diyordun ki gelin derneğe ne sıkıntınız varsa halledelim, hadi ordan dolandırıcılar…

  • bey bab sen nerde yaşıyorsun neden bahsediyorsun ne umut taciri kim dernekten bir yara görmüş soğuktan anacımla donduğumuz günleri ben biliyorum derneğe haberverdiğimiz halde ipleyen olmadı,bizim ekmek paramız birileri lüks yaşasın diye kesiliyor,uyanın artık beeeeeeee uyanın bu kadar uyuşukluk bu kadar vurdum duymazlık olmaz yaaa.

 8. kardeş iyi güzelde benim beş senedir kesintiden haberim yok genel kurul yapılmadımı on tane bayram beş yılbaşı bari bir tebrik kartı atsalardı olmaz şimdi olduğu gibi vatandaş ayıkır istifa ederse ayrıca kimse bir derneğe form doldurmadan üye olamaz bende bir derneğin 6 sene mali sekreterliğini yaptım
  talimat vermeden maaştan para kesilmez hükümet bir yasa kanun çıkarmadı ise belkide biz uyuyoruz ben hakkımı helal etmiyorum benim evime nasıl ekmek götürdüğümü kimse sizler dahil bilemez yaşayan ve çevresi bilir hazır lokmayı herkes sever sizin dediğiniz gönül rızası ile olur bunu birde tarihte deli dumrul yapmış köprüden geçenden 1 akçe geçmeyenden 2 akçe alıyormuş

 9. 22/05/2010

  Sosyal Güvenlik Kurumu
  Tahsisler Daire Başkanlığı na
  Bakanlıklar ANKARA

  Konu:Maaş kesintisi hk.

  Kurumumuzdan 2103598022 tahsis numarası ile emekli maaşı almaktayım.

  Ocak 2010 dönemine ait 35.00 Tl ve diğer aylar dahil olmak üzere düzenli kesinti yapılacakmış.Türkiye Emekliler Derneği ne üye olmadığım halde aidat kesintisi yapılmıştır.Söz konusu kesintinin tarafıma iadesi ve bundan sonra aidat kesintisinin yapılmamasını bilgilerinize arz ederim.

  Şener BURUÇ

 10. babamın maaşındanda kesinti yapılmış hemde 2002 yılından 2010 yılına kadar. Kimden izin aldınızda üye yaptınız? Görün ite türkiyenin halini emekli zor geçinirken birde kesinti meselesi çıktı. Utanmadınızmı izinsiz üye yapıp para aktarmaya. Şiddetle kınıyorum

 11. kesenekler emekliler derneğinin ankara daki yönetim kurulu için özel hizmet veren 5 yıldızlı konaklama yerine ve erdek/narlı daki turistik tesisine harcanıyor ama bu gibi tesislerin varlığından birçok emeklimizin haberi dahi yok.3 yıl boyunca dernek üst-orta-alt düzey yöneticilerine ücretsiz olarak hizmet veren bu tesislerden dernek üyesi olsun ya da olmasın tüm emeklilerin haberdar edilmesi gerekir.

 12. bn koleyım emeklı degılım bu maas bnı hırsızlıga tesvık edıyor ama bız atalarımızdan ınsan olmayı ogrendık bızde sızden ınsan haklarına saygıyı ıstıyoruz sızı basımıza yonetın dıye sectık bızı kotyluge tesvık edın dıye degıl szlerın gelırınıde bız karsılarken temel ıhtıyacı olacak parayı gorwemıyorsak bız hırsız olamıyoz ıntaharda edemeyız caklıs calıs yasayacagız dedık bu bır ezıyet cektırerek oldurmek sz bızlerı topluca oldurun

 13. Merhaba, ben bu yıl ocak ayının 11’inde SGK’nın tahsisler daire başkanlığına dilekçemi faxladım..bu tarihten sonra ve bu yıl için benden emekliler derneğine kesinti yapılmasın diye..ve 170 hattını arayarak bu dilekçenin ellerine geçip geçmediğini öğrenmek istedim.ancak bu hattaki kişi bu kesintinin olduğunu yeni bir dilekçe ile bu paranın iadesi için fax çekmemi söyledi ..ben de öyle yaptım ve dedimki ben daha ocak aylığımı bile almadım nasıl kesilir..neyse 21 ocakta tekrar fax çektim bu paranın geri iadesi için ..ve tekrar bu hattı aradığımda bir başkası herhangi bir kesintinin olmadığını söyledi..ve son gönderdiğim faxla kesintimin yapılmayacağından emin oldum..ancak e devletten aldığım şifre ile baktım ki mart ayında yine benden 18 tl emekliler derneğine kesmişler..ve 170 hattını arayıp sorduğumda dilekçeyi emekliler derneği başkanlığına göndermem söylendi..peki daha önce aradığımda neden bunu söylemediler..ve ben benim maaşımı veren kuruma maaşımdan bu parayı kesmeyin,benim bilgim dışında derneğe üye yapılmışım dememe rağmen neden bu parayı kesmiş ve derneğe ödemişler..170 hattının da ne işe yaradığını anlamış değilim..doğru bilgilendirilmiyoruz…aslında gazetede çıkan habere göre benim gönderdiğim adresin doğru olması gerekiyordu..kime inanalım…hiçkimse işini doğru yapmıyor..bu dernek ne intibaklarımızalş ilgili bir çaba gösteriyor..ne de 2003 ve 2006 yılında almamız gereken zamlarla ilgili bir bilgilendirme yapmadı..ne için bu parayı alıyorlar..bize ne gibi faydaları var anlamış değilim…

  hepimize allah sabır versin..

  behice algör

 14. ya türkiyemiz nasıl hukuk devleti garip emekliye kömür vereceğiz diye imza attırıyorlar sonrada kesinti yapıyorlar yani işi kılıfına uydurmuşlar babam 1992 de emekli oldu 2009 da vefaat etti hala kesiyorlar işim vardı ankara maltepede vehbi koç yurdu var ankara gazi mustafa kemal bulvarında onun bir arka sokağında işim vardı bir baktım 7 veya 8 katlı bina işçi emeklileri derneği genel merkezi ve sosyal tesisleri 5 yıldızlı otel onu bilmiyodum deniz kıyılarındada sosyal tesisleri varmış kimse bilmiyor kanunen kimin bu tesisler derneğe habersiz mecburen üye olan beş kuruşa muhtaç gariban işçi emeklilerinin ya bunlar genel kurulu nasıl yapıp başkan seçiyorlar sanayi ve ticaret bakanlığının komseri seçime gitmiyormu aklım almıyor bu garibanların haklarını kim koruyacak ya bu disk türkiş sendikalar ne yapıyor ya işçiyi emekli olana kadar sömürüyorlar emekli olduktan sonra posanı çıkardık deyip atıyorlar o kadar hukukçu besliyorlar bu konularada bir el atsalar yahu ya bu gazeteciler al sana haber bu ne duyarsızlık ya başka diyecek birşey bulamıyorum

 15. TÜED’in (Türkiye Emekliler Derneği) emeklileri haberi olmadan üye yapıp aidat kestiği defalarca gazetelerde çıktı. Bana da aynısını yaptılar. Taksitli kömür satışı tuzağı ile, kimlik bilgilerimi eşimden alıp, “formalite gereği” diyerek benim adıma üye giriş belgesini imzalatarak, 12 yıl boyunca emekli maaşımdan aidat kesmişler.
  Durumu farketmem üzerine SGK’ya mail gönderdiğimde, “dernek üyesisiniz, dernekten istifa etmeniz gerekir” yanıtını gönderdi. Yahu üye giriş belgesindeki imza bana ait değil diyorum, onlarda “istifa edin” yanıtı veriyor. İstifa dilekcesi gönderipte, bu güne kadar yaptıklarını ibra mı edeyim?
  Derneğe de taahütlü yazı göndererek “üyeniz değilim, aidat kemeniz yasal değildir, kesintiye son verip, aidatlarımı iade edin” diye taahütlü yazı gönderdim, lütfedip cevap bile vermediler.
  Resmi makamlara şikayet ettim, bir süre bekleyip sonuç alamazsam, C.Savcılığı’na da suç duyurusunda bulunacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz