Nüfus cüzdanını kaybedenler neler yapmalı?Nerelere Başvurmalı?

71
17347

Bakanlık, nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıranların gazete ilanı vermelerinin yetmeyeceğini Vergi dairesine de haber vermeleri gerektiğini belirtti.

Maliye Bakanlığı nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıranları uyardı: “Sadece gazete ilanı vermek yetmez bize de haber verin.”

Maliye Bakanlığı başkalarının kimlikleriyle yapılan sahtekarlıklar konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Çalınan veya kaybolan kimlik kartı üzerinden fırsatçılar şirket kuruyor. Vergisi ise size geliyor.

Bakanlık, “Kimlik bilgilerinizle milyarlarca liralık işlem yapılabilir. Birileri adınıza şirket kurmuş olabilir. Vergi dairesine mutlaka bildirin” diye uyarıda bulundu.

Mağdur duruma düşmemek için ise yapılması gerekenler oldukça basit.

Emniyetten kayıp yada çalıntı tutanağını alan vatandaş, en yakın vergi dairesine dilekçe vererek, adına sahte şirket kurulmasının önüne geçecek.

Vergi mükellefi olmayan kişiler de herhangi bir vergi dairesine başvurabilecek.

Verdiğiniz bilgiler Maliye Bakanlığı tarafından sisteme giriliyor.

Böylece kimlik bilgilerinizi ele geçirip sizin adınıza şirket kurmaya çalışan birisi vergi dairesine başvurduğunda sistem uyarıda bulunuyor.

Kimler Neler Demiş?

71 Yorum - "Nüfus cüzdanını kaybedenler neler yapmalı?Nerelere Başvurmalı?"

avatar
sinan
Ziyaretçi

benim arkadaşım dun kimliğini kayıp etti ve pazar gunu ygs sınavına giricek ne yapabilir acil bir cevap alabilirmiyim
:'(

yağız
Ziyaretçi

arkadaşlar kimliğimi kaybettim ve ikametgahım denizlide ancak ben antalya’da yaşıyorum. antalyada kimliğimi tekrar çıkarmak için ne yapmalıyım ?? yardımcı olurmusunuz?

Özgür Uygun
Yönetici

Nüfus müdürlüğüne başvurursanız sorun olacağını sanmıyorum. Faxla yada internet aracılığıyla zaten sistemden kaydınızı görüp size yardımcı olacaklardır.

ayten eren
Ziyaretçi

pardon arkadaşlar nüfüs müdürlüğüne gitmeden önce yanınıza en az dört adet fotoğraf alın muhtara uğramadan gitmeyin nüfüs cüzdanı çıkarma belgesi alın ALLAHA EMANET OLUN

ozan
Ziyaretçi

ben 3 gun once kımlıgımı kaybettim en baştan nerelere gitmem gerekir. bide ben memlekette deilim başka şehir de yim ne yapmalıyım lutfen beni bilgilendirin

vesile
Ziyaretçi

bende kızımın kimliğini kayıp ettim 3 ekimde dün farketim vergi dairesine ve karakola gitmem gerekiyormu nufus müdürlüğü yeterli olurmu ve nüfüs müdürlüğüne yeni kaybettim desem para cezasi 52 tl olurmu bana yardımcı olurmusunuz acil 🙁
🙁

Özgür Uygun
Yönetici
Kaybolan, çalınan veya aşırı yıpranma sebebiyle seri ve numarası okunamayan nüfus cüzdanının yerine kayıptan nüfus cüzdanı düzenlenir. Yerleşim yeri veya diğer adres Muhtarlığı ya da çalışılan Resmi Kurum yetkilisi tarafından düzenlenen Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi ile Muhtarlığın bağlı olduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat edilmelidir. Nüfus Cüzdanı Talep Belgesindeki fotoğraf ile nüfus cüzdanına yapıştırılacak fotoğraf birebir aynı olmalıdır. Fotoğraf; alın ve çene açık olacak şekilde ön cepheden sivil kıyafetlerle son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Nüfus Cüzdanını kaybedenlere 73,00 TL idari para cezası uygulanır. Nüfus Cüzdanının gasp, hırsızlık, terör, yangın ve doğal afet sebebiyle kaybolması ve bu durumun belgelendirilmesi halinde idari… Devamı »
melek
Ziyaretçi

ben de dun kpssden cıktım otobüste cüzdanımı caldılar ne yapmalıyım :[ ne kadar ödemem gerek
🙁

Özgür Uygun
Yönetici

6-7 lira civarı yeni bir kimlik çıkarmak. Tabiki nüfus müdürlüğüne kısa zamanda başvurmalısınız.

cemalettin
Ziyaretçi

bwn cuzdnı komple kaybeetım ya

melisa
Ziyaretçi

o sorun bendede var ya czdanı tümden kaybettim bulursam ne ala bulamazsam yandım kimlik de içindeydi offf :'(

sari cocuq
Ziyaretçi

Bende kaybettim cezasi hakkinda kesin bir sey bilen varmi arkadaslar 🙁

şefaat
Ziyaretçi

Ben de kimliğimi kaybettim , kimilk çıkartma işlemleri kaç sürüyo acaba bilen varsa söyleyebilir mi ? 🙁

ferhat
Ziyaretçi

kımlıgımı kaybettim de ne yaomam gerekır

sevde
Ziyaretçi

gazeteye kayıp ilanı vermek çok önemli ve geçerli evrak yerine geçmektedir ama kayıp ilanı verdiğinizde yayınlanan sayfanın bir yedeğini muhakkak saklamalısınız yıllarca değerli eşya gibi çünkü 10 yıl sonrada karşılaşabileceğiniz adli olaylarda mahkemeye delil olarak sununabilecek tek evrak gazeteye verdiğiniz kayıp ilanının yayınlandığı sayfadır.

zeynep
Ziyaretçi

kimligimi düsürdüm yaa lıse kayt yenilemem gerekiyo ögrenci kimligimle yapabilirmiyim cok az zamanm kaldı smdı basvursam vergı dairesine ne zaman alabılırım kımlıgımı bırı bısıy solesın ya pfffff 🙁

haydar
Ziyaretçi

benim bu gün kimligimi bankamatik kartını verği kimlik kartını çaldılar bankamatik kartını iptal ettidimde vergi kimlik kartnı ve nufus cüzdanını ne yapmmam gerek tekrar almak içi neler gerek bilen vrsa lütfen cevap yazsın

Özgür Uygun
Yönetici

Tabi kayıp ilanını gazeteye verip karakolada başvurun. Ardından kimliğiniz için nüfus müdürlüğüne müracaat edin.vergi kimlik kartı için vergi dairesine başvurun.

çiçek kara
Ziyaretçi

bende cüzdanımı bugün pazarda çaldırdım karakola gidip tutanak tutturun çalındığına dair ilan vermenize gerek yok

muhammed
Ziyaretçi

BENDE KİMLİĞİMİ KAYBETTİM
:'(

sevde
Ziyaretçi

yanlış bilgilendiriyorsunuz çilek hm. ilan vermek ve ilan verdikten sonra en yakın vergi dairesine dilekçe vermek mecburidir hatta vergi mükellefi olmasanız bile mecburidir bu konuda devam eden binlerce madur olmuş insan ve dava vardır örneklerde. yanlış yönlendirme yapmyınız lütfen.

adı boşver
Ziyaretçi

bende kaybettim biri diyo 62 lira ödiyecen biri69 ne yapa bilirim

çiçek kara
Ziyaretçi

15 gün içinde çıkartırsanız 52 tl daha geç çıkartırsanız 62 tl ödüyosunuz

feryat
Ziyaretçi

hlllç

ayşe
Ziyaretçi

bide para falan ne kadar gerek li şart mı vermemiz

Gezgin
Ziyaretçi

yani 🙂

yağmur
Ziyaretçi

🙁 kimligimi kaybettim ve 2 hfta sonra sbsye giricem napabilirim. sbsye sağlık karnesi ile girebilirmiyim.lütfen biri cevap yazsın.

Gezgin
Ziyaretçi

onu en yakın sınav merkezine sormanız gerekmektedir.

fatoş
Ziyaretçi

benim kimliğim üç hafta önce kayboldu. kpss çıkışı ne ysptım hiç hatırlamıyorum.şimdi üniversite sınavı için başvuru yapmam gerek ailem yanımda değil başka şehirde yaşım on sekiz kendim tek çıkartabiliyor muyum. ne yapmam lazım istanbul kayıtlı değilim memlekete mi gitmem gerek lütfen bilgisi olan benimle paylaşşın.hangi belgeler lazım 🙂

Emre
Ziyaretçi

İlçe Nüfus Müdürlüğüne bildirmeniz yeterli olacaktır. Tekrar memlekete gitmeye gerek yok, olmamalı.. Polise ve Vergi Dairesine başvurmayı unutmayın.. Nüfusta ceza kesip yeni cüzdan vereceklerdir. Tabi reşit iseniz..

hülya
Ziyaretçi

ya ne cezası kayboldu ben ceza nie kesiyolar 🙁 🙁 🙁

gamze
Ziyaretçi

ne kadar ceza kesıyolar pekı calındıgında kesılmemesı lazım ama yaa 🙁

mustafa
Ziyaretçi

67 lira cezası var hemen odersen 59 liraya dusuyo

mustafa
Ziyaretçi

pardon 50

çiçek kara
Ziyaretçi

çalındıysa en yakın karakola gidip tutanak tutturuyosunuz ücretsiz çıkartabiliyosunuz

ömer
Ziyaretçi

benim babamın da bugün cüzdanını çaldılar şimdi de karakoldalarmış ama yıllar önce de babamın 500 tl lik telefonunu almışlardı ama bişey yok şimdi de bu olay fatih te oldu ama babam 10 da geleceğini söyledi ama kesin bunda da bişey çıkmaz ama cüzdanda da 8-9 tane kredi kartı kimliği daha da var ama hatırlamıyorum bunları hep çaldılar bende annemde çok üzüldük 🙁 🙁 🙁 🙁

fatih
Ziyaretçi

kimlik bilgilerimın calındıgını ögrendim neler yapmalıyım

mustafa
Ziyaretçi

kimlik çıkması için anne veya babanın olması gerek ama benim babam hapis ve annemlede ayrı oldumuz için kimligimi çıkartamadım ne yapmalıyım

Özgür Uygun
Yönetici

Nüfus müdürlüğüne gittiniz mi. Başvuru yapıp ordaki memurlardan yardım isteyin. Bu sizin zaten mevcut haklarınızdan bir tanesi.