Gom Player Altyazı Türkçe Harf Sorunu

0
5190

Eğer bilgisayardan film izliyorsanız yada video izlemek istiyorsanız aklınıza ilk gelen video programlarından biridir.Gom player kullanışlı bir video izleme programıdır.Birçok özelliği vardır ve kullanımı kolaydır.Tabi bazı durumlarda Gom player içinde bazı hatalar olabiliyor.Bu hatalardan biride Türkçe harf sorunudur.Film yada video izlerken eklediğiniz alt yazıda “ü ğ ı ç ö İ” gibi harflerde sorunlar yaşayabilir ve farklı semboller karşınıza çıkabilir.Gom Player altyazıları size gösterirken belli bir karakter set kullanır ve bunu Windows tabanından alır ve bu sorun ile dediğimiz gibi “ü ğ ı ç ö İ” gibi karakterler görüntülenmez onların yerine farklı semboller çıkabilir.

Altyazı Türkçe Harf Sorunu şu şekilde çözülür:
arialgomplayer‘nda 4 adet font dosyası mevcuttur. Bunları bilgisayarınızda masaüstüne çıkarın. Daha sonra “C:/Windows/Fonts” klasörü içine taşıyın.
Gom Player’ı açın ve üzerindeyken “Preferences (ayarlar)” a tıklayın. Burada “subtitle (altyazı)” ayar sekmesine tıklayın. Font kısmında “Arial Tur for Sebit” altyazısını seçin. Ayarları kapatın.
Bundan böyle böyle bir sorun yaşamayacaksınız

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar