Yeni Facebook Ayarları – Arkadaş Listesini Ziyaretçi ve Herkeslere Gizlemek

Facebook’un yeni güvenlik ve gizlilik ayarları beraberinde birçok tartışma getirdi. Artık herkes, herkesin arkadaş listesini görebiliyor. Arkadaşınız olmayan kimselerin, tüm arkadaş listenizi görmesini engellemenin yolu burada.

Facebook yetkilileri geçtiğimiz hafta içerisinde sitenin gizlilik ayarlarında değişiklikler yaptıklarını açıklamıştı. Yeni ayarlar sayesinde kullanıcıların, paylaştıkları bilgiler üzerinde daha fazla kontrolü olacağı ve herkesin görmesini istemedikleri şeylerİ gizleyebilecekleri belirtiliyordu. Böyle söylenmesine rağmen, yeni ayarlar birçok kişinin tepkisini çekti. Bu tepkilerin sebepleri arasında, kullanıcıların arkadaş listelerini gizleyememe de önemli bir yer ediniyordu.

gizlilik
Facebook’ta arkadaşınız olmayan bir kişi, sizin profilinize girdiğinde arkadaş listenizde kim var, kim yok görebiliyordu. Bu durum, başta Facebook’ta profili olan büyük şirket ve organizasyonlar olmak üzere birçok kullanıcının tepkisini çekti. Bunu gören Facebook yetkilileri geçtiğimiz günlerde bir açıklama yayınlayarak, arkadaş listelerinin gizlenebileceğini belirtti. Ancak bu açıklamada bunun nasıl yapılacağı tam olarak söylenmemişti. Gizlilik ayarlarında yer almayan bu özelliği nasıl kullanacağınızı sizlere anlatıyoruz.

Arkadaş listesini gizleme

1- Öncelikle üst kısımdaki “Profil” bölümüne tıklayın.

profil
2-
Daha sonra, bu sayfada yer alan “Arkadaşlar” yazan kısmın sağ tarafında bulunan küçük kalem simgesine tıklayın.

arkadaşlar
3- Buraya tıklayınca açılan bölümde arkadaş listenizle ilgili ayarlar yer alıyor. “Arkadaş listeni herkese göster” ibaresinin yanında bulunan işareti kaldırın. Böylece arkadaş listenizi, arkadaşınız olmnayan kimse göremeyecek.

düzenleme
Bunu yaptıktan sonra bile görünmesini istediğiniz arkadaşlarınız varsa, yine açılan bölümdeki kutucuğa adını yazarak bu özelliği kullanabilirsiniz.

Yeni Facebook Ayarları – Arkadaş Listesini Ziyaretçi ve Herkeslere Gizlemek

burakk
Ziyaretçi
burakk

ne diosun sen cüce noluo

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin
acil yardım
Ziyaretçi
acil yardım

eskiden beni arkadaş olarak ekleme butonunda sadece arkadaşlarım seçeneği vardı şimdi yok.. ve işin garip tarafı benim facemde var başka bi arkadasımın facesıne gırıorum onunkinde sadece arkadaslarım seceneği yok eger bilen biri varsa bilgi verirse çok sevinirim.

barış
Ziyaretçi
barış

Bilgilerden dolayı tşkler.

Gizem
Ziyaretçi
Gizem

Bazı profillerde ortak arkadaşlar olmasına rağmen arkadaş ekleme butonu çıkmıyor. Acaba bunu kendi profilimde nasıl sağlayabilirim? Gizlilik ayarlarında “Beni arkadaş olarak ekleme” seçeneğinde herkes ve arkadaşlarımın arkadaşları var. Oradanda yapamıyorum? Başka bir çözümü olmalı ?

özlem
Ziyaretçi
özlem

ben kaç gündür bu konu üzerinde duruyorum kafama çok takıldı facede kişi listemdedaha önceden ekliydi şuan yok ama baktığm zaman sayfasının bi kısmını görüyorum mesela yorum yapamıorum beğenemiosun arkadaş listesi görünmüo bu karşı tarafın engellediğini mi gösterio bide kişi engellediği zaman kendi listenden çıkıomu ben sorduğum zaman da ben seni silmedim dio, aynı durum msndede mevcut kişi listede var ama ben onu hiç bi şekilde online görmyrm msni açtığı zaman.avatar resmide yok engelde yok ama yazablyrm kişiye sorduğumda ben silmedim dio ,araçlar seçenekten bakıorum sil butonu aktif dio anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim..

gökçe
Ziyaretçi
gökçe

ben ekli olan bi kaç kişinin profilime girmesini engellemek istiyorum yani ekli görünüp benim linkimi tıkladığında profilime girmicek nasıl yapabilirim ??

aysnr
Ziyaretçi
aysnr

benm tek bi sorunum var oda arkdş listemin kimseye görünmemesini istiyorum yani arkdaşlarımda arkdş listemi göremesin. facebook değişince o uygulama gitti ne yapabilirim

esra
Ziyaretçi
esra

ya benim sorum şu profil resmimi nasıl gizleyeceğim :S ve hayranı olduğum sayfaları nasıl gizleyeceğim yardımcı olun lütfen ya

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin

GizLiLik AyarLarından ProfiL BiLgiLerine Gir. Fotoğraf ALbümLeri Kısmında AyarLarı DüzenLe Butonuna TıkLa. AçıLan Sayfada ProfiL ResimLerini KimLerin GörebiLeceğini SeçebiLirsin.

resimden bakabilirsin…

http://i45.tinypic.com/sq5yk5.jpg

Gezgin
Ziyaretçi
Gezgin
lover
Ziyaretçi
lover

çoook tşkkrler