Dikkat! Stres Ağrı Yapar

7
12499

Stres, mutsuzluk ve yaşam koşullarını anlayamama, kavrayamama olarak açıklanabilir. İnsanlar arasında çok yaygın olarak görülen stres, güvensizlik…
Stresin Kas Ağrısı Üzerine Etkisi
Stres, mutsuzluk ve yaşam koşullarını anlayamama, kavrayamama olarak açıklanabilir. İnsanlar arasında çok yaygın olarak görülen stres, korku, güvensizlik, umutsuzluk, aşırı heyecan, endişe, baskı gibi duyguların vücuttaki dengeyi bozarak bedende oluşturduğu genel bir gerilim durumudur.

Beynimiz, bir halin stresli olup olmadığını nitelendirebilecek yegane organdır. İnsanlar strese girdikleri zaman vücutları buna tepki gösterir ve alarma geçer. Vücutta çeşitli biyokimyasal reaksiyonlar başlar. Özellikle süregen stres, vücut fonksiyonlarını değiştirir. Stres nedeniyle vücuttaki adrenalin ve kortizol miktarı normal olmayan bir şekilde yükselir. Uzun süreli streste kortizol hormonunun yükselmesi bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, kortizol yüksekliğinin beyindeki hücrelere zarar verici etkileri de olabilmektedir.

Stres ve stresin doğurduğu gerginlik ve ağrı arasında önemli bir bağlantı vardır. Stres altındayken beynimiz, algıladığı tehlike karşısında ‘savaş’ ya da ‘kaç’ komutunu verir. Bu komutun yerine getirilmesi için de gerekli olan kas gerginliği artar. Ancak, savaşmanın ya da kaçmanın mümkün olmadığı durumlarda artan enerji ve kas gerginliği boşalamadığı için ağrılı kas spazmları ortaya çıkar. Ağrının kendisi de insan için bir tehlike sinyali yarattığından, o da ‘savaş’ veya ‘kaç’ emri verir. Bu durumda kas gerginliği daha da artar. Tam bir kısır döngüye girilir.

Stresin neden olduğu gerginlik damarların daralmasına, beynin belirli bölgelerine giden kan akımının bozulmasına yol açar. Diğer taraftan bir dokunun kanlanmasının azalması da ağrıya neden olur. Oksijene ihtiyaç gösteren dokunun yetersiz kanla beslenmesi, özel ağrı alıcılarını uyarır. Bu arada, adrenalin ve noradrenalin gibi stres sırasında sinir sistemini etkileyen maddeler de salgılanmış olur. Bunlar da doğrudan veya dolaylı olarak kasların gerginliğini artırır. Böylece ağrı gerginliğe, gerginlik endişeye, endişe de ağrıların şiddetlenmesine yol açar. Stres altındaki kişide; terleme, hızlı nabız, kalp çarpıntısı, midede ağrı, kasılma, boyun ve şakakta kaslarda gerginlik, nefes alamama, diş gıcırdatma, çenede kasılma, aşırı tedirginlik, konsantrasyon güçlüğü, aşırı duygusallık, halsizlik, hareket edememe gibi şikayetler mevcuttur.

Fizyolojik stres, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etki yapar ve bağışıklık sistemini bozar. Beyin, bağışıklık sistemi ve hormonlar birbirleriyle ilişki içindedirler. Psikolojik veya fiziksel stres konusundaki çalışmalar uzun süren yoğun bir stresle karşılaşıldığı zaman hormonal dengeye bağlı olarak bağışıklık cevabında bir düşüş olduğunu ortaya koymuştur. Kanser dahil birçok hastalığın ortaya çıkış ve şiddetinin stresle ilişkili olduğu bilinmektedir.
Olağanüstü stres durumunun süreklilik göstermesi vücut sağlığını bozarak, çok çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Vücudun ana merkezi olarak nitelendirilen beyin, ağrıyı azaltabilecek etkiye sahip olabilmektedir. Bu konuda ilginç bir örnek ise Yoğa yapanlarda değişik nefes alıp verme tekniklerinin uygulanması ile acıya ve soğuğa tahammül geliştirilebildiği ve ağrıyı azaltıcı etkisinin olabildiğidir.

Strese hormonlarımızın verdiği yanıtın vücudumuz üzerindeki etkileri daha uzun sürelidir. Böylece stresin hızlı etkilerine ilave olarak uzun süreçte ortaya çıkan geç etkilerinin de insan sağlığını tehdit ettiğini unutmamak gerekir.

Stres insanın doğal dengesini bozan bir durumdur. Beyin hücreleri arasında yerleşmiş olan heyecan molekülleri ağrı eşiğini düşürmektedir. Ağrı eşiğinin düşmesi ile ağrı oluşturma potansiyeli çok zayıf olan her türlü uyaran, böylece ağrı oluşumuna neden olabilmektedir. Ağrı ve buna bağlı tahammül, depresyon, korku ve endişeyi de beraberinde getirebilir. Oluşan döngü birbirini tetikler. Böylece ağrı stres yaratır, stres de ağrıyı doğurur.

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
gokhanBirgülbi yardımsevertarkanares kutla Recent comment authors
gokhan
Ziyaretçi
gokhan

Elim ay uyuşuyor stiresmi yoksa sıkıntı varmı bilemedim

Birgül
Ziyaretçi
Birgül

Merhaba seni benim kadar kimse anlayamaz bende depresyon geçiriyorum 2 kızım var bazen onlarda zaman zaman kaçmak istiyorum.Sana tavsiyem onlara asla belli etme aynı şeyi yaşamalarını istemiyorsan Rabbine sarıl bol dua oku…fırsaatın varsa hat kursuna yazıl…

tarkan
Ziyaretçi
tarkan

Bende 2aydir stres korku ve heycanla yasiyorum.
Ne yapmaliyim cevap luften 🙁 🙁 :'(

ares kutla
Ziyaretçi
ares kutla

ben34yaşında birbayanım,sıtresyüzünden kolit vereflü oldum .15 gündürde omuzumadogru biryanma hissediyorum,bir türlü geçmiyor.psikolaga baş vurdum verdigi ilaçlar bendeyan tesir yapıyor en hafifi bile iş yapmak ,cocuklarıma bakmak istemiyorum halsizim neyapabilirim cevabınızı bekliyorum teşekkürler….

BY IgoRMaN
Ziyaretçi
BY IgoRMaN

bugun okulda olay yasandı kız arkadasımdan ayrıldım su anda basım agrıdan çatlıyo ne yapmalıyım okulda olaydan sonra hiç bişey yapamadım kendimi sanki içime sınırsız elektrik yüklemişler gibi hissediyorum :Q :Q :Q :Q :Q

münteha....
Ziyaretçi
münteha....

of ya 3_4 gündür bu ağrıyı ççekiyorum.felaket ya.doktora da gidip vakit harcamak istemiyorum.lys ye hazırlanıyorum.yapabileceğim bişey var mı kolay çabuk ve geçirici şimdiden teşekkürler..cevap bekliyorum. 😉

bi yardımsever
Ziyaretçi
bi yardımsever

stresten dolayıı oluşan bu ağrı, o bölgenin kasılmasıyla oluşur, özellikle senn bnm gibi sınava hazırlananlarda daha sık raslanır, bn bu sorun için, o bölgenin çevresine kuru kupa çekiyorum (eski bi tedavi yolu, çokta etkili) çok çabuk geçiyor, eğer ağrı hala varsa da o ağrının uzantılarına da (vucut baştan başa uzantılarla doludur.) kupa çekerim