Çay Nasıl Demlenir?

9
9459

Çay Nasıl Demlenir?
Ülkemizde çay demeleme metodlarını farklı farklı uygulayan kültürler mevcut fakat çayın anavatanı Rize olduğu için ve bizim sitemizin de Rize kökenli olduğu gerçeği de göz önünde bulundurulduğunda çayın nasıl demlenmesi gerektiğini yazma gereksinimi hissettik. Şimdi öncelikle çay nasıl yapılır? iyi bir çay nasıl demlenir? sorularının cevaplarını bu yazıda bulacağınıza emin olabilirsiniz. Çay demlemeden önce çayın kalitesinin iyi olmasına dikkat edilmesi gerekir. Öyle sıradan çaylar ya da Rize dışında üretilmiş yabancı kaynaklı çaylarla iyi bir çay elde edemezsiniz. Günün her vaktinde ihtiyaç halinde olan Çay’ın demlenmesi önemli bir konudur. Kaliteli bir kuru çayınızın olduğunu varsayarak başlıyorum anlatmaya.

Klasik çay demleme yönteminde aliminyüm ya da porselen çaydanlıklar kullanılır. Bakır çaydanlıklar da işinizi görebilir ama aliminyüm ve porselen’de demlenen çayın tadını tutmaz. Klasik çay demlemede ne yapıyoruz; çaydanlığa suyu koyuyoruz, demliğe de yeteri kadar kuru çay koyup kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra kaynayan suyu demlikteki kuru çayların üzerine döküyoruz ve çaydanlığa tekrar su koyup kaynatıyoruz. Kısık ateşte kaynayan çay 20-30 dakika sonra demini almış çay çöpleri suyun altına çökmüş olarak karşımıza çıkıyor.

Bu şekil çay’ın tadı yerindedir ve uygundur. Ama bir kaç teknik var. Mesela lezzeti artırmak ve erken demlemek için ilk başta demliğe kuru çayı dökmeden önce 1-2 ml su koyuyoruz üzerine kuru çayı boşaltıyoruz ve normal çay demleme metodlarını izliyoruz. Bu yöntemde çayın tadı artacaktır. Öte yandan erken bir demleme için kaynayan suyu kuru çaya döktükten sonra tekrar kaynatıyoruz ya 20-30 dakika beklemek istemiyorsanız bir çay kaşığı yardımıyla demliği karıştırın çay çöplerinin aşağıya çöktüğünü göreceksiniz. Alın işte demlenmiş oldu. İyi çay içmeler.

Önceki İçerikNikola Tesla Kimdir?
Sonraki İçerikwindowslive.com lu Msn Adresi Alma
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

9 YORUMLAR

 1. Çay nasıl demlenir : Su kireçsiz su olmalı. Mümkünse porselen ya da bakır demlik tercih edilmeli. Tabi çay seçimi de önemli. Su iyice fokurdadıktan sonra , hemen demliğe dökmüyoruz. Kaynayan su fokurdaması durana kadar tahmini 2 dk kadar bekleniyor. Ardından suyu yavaş bir şekilde bir noktadan döküyoruz. Suyu demliğe ilave ettikten sonra , demliğin ucuna bir kağıt parçası ile kapatıyoruz. Tabi ufak bir boşluk bırakarak. Böylelikle 20 dk kısık ateşte demleniyor. Çay’ın daha lezzetli olduğuna şahit olacaksınız.

 2. En iyi çay demleme yöntemi şudur. Türkiye için.
  Kireçsiz su, yoksa normal damacana veya çeşme suyu.
  Çayı demleyeceğimiz çaydanlık önemli, porselen veya cam olmadı çelik aliminyumu bırakın.
  Çaydanlığa içeceğimiz kadar sıcak suyu önce koyuyoruz. Demleyeeğimiz çay tozlu çaysa önu önce tozlarını ince telli büyük süzgeçle ayırıyoruz. ve çaydanlığı hiç kımıldatmadan üzerine çayı kaşıkla koyuyoruz. isteğe göre tomurcuk bergomot aromasından da.
  Çay bu halde kesinlikkle kaynatılmamalı en az 10-15 dk kımıldamadan bekletilmeli ve kendi haliyle çökmelidir.
  Çayı kaynatırsanız yanar yanık çay yaprakları başka bir madde salgılar. tadı da kokusu da değişir. çöktükten sonra 30-45 dk bitirilmeli.

  İçine ne bileyim, karbonattır, küp şekerdir vs bunları geçin. Bir tiryakiden çay demleme öğütleri 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz