Borsa Nedir? Borsada işlem nasıl yapılır? Borsaya nasıl girilir?

3
2902

 

Ülkemizde gün içerisinde ve akşam haberlerinde borsa ile ilgili rakamlar, öngörüler, uzman görüşlerine yer veriliyor. Ancak vatandaş olarak çoğu kişi borsaya nasıl girilip, nasıl işlem yapılacağı hakkında bilgi sahibi değil. Aslında bir şirkete sadece elinizdeki son kuruşunuzla bile ortak olabilirsiniz.

Eskiden hisse senetleri kağıtlar halinde aracı kurumlara gelir ve hisse senedi sahiplerine dağıtılırdı. Öyle ki hisse senetlerini taşımak için kamyonetler kullanılıyordu. Çuvallar dolusu hisse senetleri büyük bir yük oluşturuyordu. Artık internet üzerinden yapılan işlemlerle hisse senetleri yok oldu.

Öncelikle borsada işlem yapabilmenizi kolaylaştırmak için bir bankada vadesiz hesabınız veya aracı bir kurumda paranız olmalı. En kolay yolu olan ve genelde en çok kullanılan kanal bankalardır. Vadesiz hesabınızın olduğu bankaya giderek ”Yatırım Hesabı” açtırmak istediğinizi bildirdiğinizde size görevli kişi bir dosya halinde kağıtlar sunacak. Bu dosya kağıtlarının her sayfasını imzalayıp ve gerekli yerleri doldurup görevli kişiye geri vereceksiniz. Ortalama olarak 2-3 gün içerisinde yatırım hesabınız aktif hale gelecektir. Yatırım hesabınız aktif hale geldiğinde hesabınızın olduğu bankanın seans salonlarında ya da internet bankacılığını kullanarak hisse alıp satabilirsiniz. Günümüzde en çok internet bankacılığı kullanılarak borsada işlem yapılıyor.

İnternet bankacılığından nasıl işlem yapılır?

İnternet bankacılığı aracılığıyla işlem yapmak oldukça kolay. İlgili bankanın internet bankacılığına girip, yatırım hesabı sekmesini seçtikten sonra ilk önce hangi şirketin hissesinden almak istediğiniz sorulacaktır. Önceden karar verip ilgilendiğiniz şirketin hissesinin kodunu seçtikten sonra bu şirketten kaç adet lot alacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Alacağınız lot adetini seçtikten sonra alım süresini seanslık veya günlük olarak verebiliyorsunuz. Bu da fiyat hareketlerinden faydalanmanızı sağlıyor. Örnek vermek gerekirse şu anda 1 TL olan lot 10 dakika sonra 0.96 kuruşa gerileyeceğini düşünüyorsunuz. Bu fiyat değişiminden faydalanmak için seanslık veya günlük hisse alım emri verebilirsiniz. Günlük alım emri verdiğiniz gibi günlük satım emri de verebilirsiniz. 0.96 kuruştan aldığınız lotu gün içerisinde yükseleceğini düşünerek daha yüksek bir rakamdan satış emri verebilirsiniz. Yani borsaya girmek için büyük paralar gerekmiyor. Cebizinde kalan son kuruşlarla bile borsada işlem yapabilirsiniz. Borsada üç şekilde getiri sağlayabilirsiniz. Günlük olarak fiyat hareketlerinden kâr sağlayabilirsiniz. Uzun süre bekleyerek borsadan kâr sağlanabilir. Bunların dışında hissesini aldığınız şirket, kâr payı (temettü) dağıtımlarından da gelir elde edebilirsiniz. En önemlisi borsaya girdiğinizde hissesini almak istediğiniz şirketi iyi analiz etmeniz olacaktır. Aksi taktirde ortaya koyduğunuz para buhar olabilir!

Borsadaki şirketler nasıl takip edilir?

Borsada işlem gören şirketlerin takibi belli programlar aracılığıyla sağlıklı olarak anlık şekilde  alınabilir. Programı kısaca tanıtmak gerekirse, şirketin 1 lotunun kaç TL olduğu, günlük yükselişini ve düşüşünü, taban ve tavan fiyatlarını, günlük işlem hacmini, yıllara dayalı fiyat istatistiklerini grafikler halinde görebilme, piyasa değerini, sermayesini, yıllık kârını, şirketin halka açıklık oranını anlık olarak görebiliyorsunuz. Buradaki verileri değerlendirip ilgili şirketten hisse alıp almayacağınızı, eğer aldıysanız kâr elde etmek için fiyat hareketlerinden yararlanmanızı, şirketin hissesinin değerlenip değerlenmeyeceğini bu programlar aracılığıyla kestirebilirsiniz.
Şirketin haberleri nerelerden izlenir?

Türkiye’de Kamuyu Aydınlatma Platformu olarak bilinen KAP’tan şirket ile ilgili borsaya bildirilen tüm detayları görebilirsiniz.  Bunun yanı sıra hisselerin fiyatlarının takip edildiği programda da ana başlıklar halinde şirketlerle ilgili haberler anlık olarak yansıyor.

Borsaya girmeden önce kesinlikle hissesini alacağınız şirketin analizini iyi yapın. Eğer yapma imkanınız yoksa bir profesyonelden kesinlikle yardım alın. Değerlendirmelerinizi doğru yapmazsanız büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

BURAK TAŞÇI – HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz