bilgisayar-virusu

Bilgisayarınız çok yavaş mı çalışıyor? En sık görülen virüs belirtisi bilgisayarın normal performansından çok daha yavaş çalışmasıdır. Ancak, düşük performans için başka nedenler de olabilir, örneğin birleştirilmesi gereken bir sabit disk, daha fazla bellek (RAM) gerektiren bir bilgisayar veya casus yazılım ya da reklam yazılımının varlığı. Bilgisayar dünyasında yüz binlerce virüs var ve bu virüslerin hepsini tek bir yolla temizleme imkanımız yok. Bazı virüsler Windows’a veya bazı programlarınıza zarar verebilir. Söz konusu zararlar nedeniyle beklenmedik şekilde iletiler görüntülenebilir, programlar otomatik olarak başlatılabilir ve kapatılabilir veya Windows aniden kapatılabilir.

Nadiren, dosya adı sabit ve bilinen virüsleri dosya adıyla tarayarak bulmak ve silmek çözüm olabilir. Bir virüsün etkileri bilgisayarda anormal yavaşlama, Windows uygulamalarında beklenmeyen hata mesajları (application error, system fault, missing files vs. gibi), bilgisayarın kilitlenmesi, mavi ekran hataları, normalde açılan dosyaların açılmaması, anormal sesler/görsel davranışlar ya da bilgisayarınızın isteğiniz dışında işlemler yapmaya başlaması şeklinde kendini gösterebilir. Bu durumda yapılacak şey, bir anti-virüs programı kullanarak bilgisayarın virüsten temizlenmesidir. Ancak, virüsün bilgisayara önemli ölçüde yada geri dönülemez hasarlar vermiş olduğu durumlarda virüsten temizleme işlemi her zaman başarılı olmayabilir.

bilgisayar-virüsu1

Sisteminize zararlı yazılım bulaşmasını engelleyebilmek adına gerçek zamanlı koruma sağlayan antivirüs uygulamalarını tercih etmelisiniz. Daha da iyi bir seçenek olan ve daha stabil özellikleri bulunan internet security yazılımlarını tercih etmeniz daha yararınıza olacaktır. Elbetteki tüm virüslere karşı bu koruma yeterli olmayabilir. Sisteminize herhangi bir zararlı bulaşmış ve nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız Virüs Temizleme isimli makaleye göz atmanızı öneririz.

Sisteminize Bulaşan Zararlıları Temizleyebileceğiniz Önerebileceğimiz Yazılımlar:

Kaspersky TDSSKiller : Kaspersky TDSSKiller bir “rootkit” algılama ve temizleme yazılımıdır. “Rootkit”ler özellikle bilgisayar korsanları tarafından kullanılmakta olan zararlı araçlardır.

Malwarebytes Anti-Malware : Malwarebytes’ Anti-Malware ile bilgisayarınıza bulaşıp yerleşen virüsler, solucanlar, truva atları, rootkitler, çeviriciler, casus yazılımlar ve malware denen kötü amaçlı tüm yazılımlara karşı sisteminizi taratıp temizleyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar