İnternet sansürüne karşı hareketler hızlandı. İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD), Netdaş Hareketi, Sansüresansür, Korsan Partisi Oluşumu, Alternatif Bilişim, Sansüre Karşı Ekşi Sözlük Zirvesi, Sansüre Yeter! Kampanyası, Meşgul Sinyali ve Yeşiller Kadir Has Üniversitesi’nde önceki gün ‘İnternet Sansürüne Karşı Ortak Platform Toplantısı’ düzenledi. Radikal gazetesinden Neslihan Tanış’ın haberine göre İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Yaman Akdeniz toplantıda internet sansürlemelerinin gidişatı üzerine bir konuşma yaptı.

Akdeniz, Türk hukunda ‘Youtube’a girmek suçtur’ şeklinde bir suçun olmadığını, asıl suçluları cezalandırmak yerine suçsuz olan kullanıcıların cezalandırıldığını vurguladı: “Erişime engelleme kararları hep oluyordu. 2007’den önce bunlar azdı. 2007’den sonra ise durum değişti. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) erişime engellenen sitelerin istatistiklerini gizliyor.

Biz 5 bine yakın sitenin erişime engellendiğini düşünüyoruz. Korkumuz durumun bundan daha da kötü olacağı. Mesala İngiltere ve Fransa’da ‘Şu siteye üç kere girdiniz’ diye eve gelip internetinizi kesmeye yönelik yaptırımlar planlanıyor. Ama bu uygulanmaya başlanmadı. Çünkü nasıl uygulayacaklarını bilmiyorlar. Benim endişem, Türkiye’de de bu şekilde bir erişimi engelleme yaptırımların olacağı…” Sansürün Türkiye’de çok boyutlu bir noktaya doğru gittiğini vurgulayan Bthaber Dergisi Köşe Yazarı Özgür Uçkan ise “Hangi siteler filtreleniyor bilmiyoruz. Özellikle filtreleme işini çok yapıyor. Örneğin biz Erzurum’da bir okuldayken Bianet’e, Radikal Gazetesi’ne bile giremedik” diye konuştu.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Lagun98hjdgumutturhan Recent comment authors
Lagun98
Ziyaretçi
Lagun98

Benim internette nerelere girip giremeyeceğime kimse benim adıma karar veremez.. Nerde DEMOKRASİ ?
Gerici zihniyet eseri..

hjdg
Ziyaretçi
hjdg

kesinlikle katılıyorumm 😀 🙂

umutturhan
Ziyaretçi
umutturhan

Ne demek kardeşim sansür olayı internet kişisel bir kullanım aracıdır. ve bu kullanım özgürlüğü siteler var oldukçada kısıtlamaların önüne geçemezsiniz nasıl ki sigara satışını yasaklıyamıyor sadece içilmemesi gereken yerleri ayırt ediyorlarsa bu durum içinde bir yayın yapmaları gerekmektedir bu insanlar bizim evimizde işyerimizde yada herhangi bir noktada internetten hangi sitelere girip girmediğimizi kontrol edebiliyorlarsa ki buda bir suçtur ama yapıcı olma taraftarıyız demekki her internet kullanıcısına bire bir birşekilde ulaşıp girilmemesi gereken siteleri ilanen duyuracaklar yada girilmemesi gereken siteler hakkında yargı makamımız genel bir soruşturma başlatıp o siteler hakkında erişim kısıtlaması getirmelidirler aksi taktirde şahsen benim evime gelip şu şu… Devamı »