RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması

11
32902

RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması

RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması  

        Üst bölgesinde sekiz adet metal bağlantının yer almasıyla tanımlanan konnektör jack bağlantılarını oluşturur. Peki nedir jack bağlantıları ve ne işe yarar?
   
    Bu bağlantılar bilgisayarların birbiri ile bağlanması aşamasında önemli görevler üstlenir. Böyle işlemler için gerekli bağlantı kablolar ile sağlanır. Kullanılan kabloların uç kısımları jack bağlantı girişlerini oluşturur, diğer ismi ile ethernet olarak da bahsedeceğimiz bu bağlantıların belirlenmiş kurallar dahilinde bağlanması gerekir. Kablo bağlama aşamasında önem arz eden renk sıralamalarına geçmeden önce kaç tip bağlantı olduğuna değinelim. Düz Bağlantı ve Cross Bağlantı olmak üzere 2’ye ayrılan jack bağlantılarının işlevleri de farklılık göstermekte.

    İlk olarak Düz Bağlantıyı ele alalım: Eğer bilgisayarınızı yalnızca Switch, Hub gibi network özellikli cihazlara bağlayacaksanız bu bağlantıyı kullanmak doğru olacaktır. Fakat siz bilgisayarları karşılıklı olarak bağlamak istiyorsanız, o zaman bahsettiğimiz diğer cross bağlantı çeşidi işinize yarayacak olan bağlantı türüdür.

   
İkinci bağlantı olarak Cross Bağlantı: Düz bağlantıdan farklılık gösteren cross bağlantı türünde bir ile üç ve iki ile altı şeklinde numaralanmış bacakların yer değişikliğini kendiniz yapabiliyorsunuz. Hatta bu işlemi yapabilme özelliği cross bağlantının tanımını oluşturuyor. Bilgisayarınızı başka bilgisayara bağlama işlemi içinde network kullanıp switch kullanmak istemediğiniz durumlarda yine cross bağlantı ile sorunsuz bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

rj45

RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması
    Bağlantı sırasında renk uyumunun önemli olduğundan söz ettik. Şimdi bu uyumun hangi kurallara göre yapılacağına bakalım. T586A ile T586B olarak ayrılan iki bağlantının renk uyumu, RJ 45 bileşiminin doğru yapılması için gerekli kuralları içerir. 586A bileşimi için renk düzeninin nasıl olması gerektiğine bakarsak: Yeşil+Beyaz, Yeşil, Turuncu+Beyaz, Mavi, Mavi+Beyaz, Turuncu, Kahverengi+Beyaz ve son olarak Kahverengi şeklinde oluşturmalısınız. Bu şekilde dizilen 586A bağlantısı doğru işleyecektir. 586B bağlantı tipi için renk dizilimi: Turuncu+Beyaz, Turuncu, Yeşil+Beyaz, Mavi, Mavi+Beyaz, Yeşil, Kahverengi+Beyaz ve Kahverengi şeklinde yapılmalıdır. İki farklı kablolama modeli için renk dizilimini doğru yaptığınız takdirde, RJ 45 jack bağlantısını sorunsuz tamamlamış oluyorsunuz.

11
Kimler Neler Demiş?

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
bilişim bilgisayar elektronikSarp Gürsoyhasangizemsu11osan Recent comment authors
Sarp Gürsoy
Ziyaretçi
Sarp Gürsoy

Burada çok eksik bilgi var. 2 bağlantı şekli vardır lafı yanlış. 2 bağlantı çeşidi vardır. Bunlardan biri düz bağlandı, diğeri ise cross bağlantıdır. düz bağlantı ile bilgisayarı sadece switch veya hub gibi network cihazlarına bağlarsınız. bilgisayarı bilgisayara bağlamak istiyorsanız cross bağlantıyı tercih edersiniz. çünkü cross bağlantıda 1 ile 3, 2 ile 6 nolu bacaklar yer değiştirilir. Buna cross bağlantı denir. 2 bilgisayar arasında switch kullanmadan bir network kurmak isterseniz cross kablo kullanırsınız. Bu ince noktayı bilmenizde fayda var. Ayrıca her bacağın sarım sayıları farklı olduğundan boyları da birbirinden farklı olur, dolayısı ile dirençleri de farklıdır. Bu fark uzun mesafelerde kendini… Devamı »

bilişim bilgisayar elektronik
Ziyaretçi
bilişim bilgisayar elektronik

cros bağlantımı anlatıldı burda doğru anlatılmış iki çeşit standart bağlantı var diyor doğru standart standart farklı şekillerde de jak çakılabilir standarda uymak her zaman sağlıklı olacaktır iyi çalışmalar

hasan
Ziyaretçi
hasan

teşekkürler

gizemsu11
Ziyaretçi
gizemsu11

bilişimi çoook seviyorum ya.
her alanını

osan
Ziyaretçi
osan

Teşekkürler

pompacı
Ziyaretçi
pompacı

hll kardeş

sanane
Ziyaretçi
sanane

sıralama yanlış olmus yeşil sağda kırmızı solda beyaz yeşil kahverngi kahverengi siyah 😛

Özgür Uygun
Yönetici
Özgür Uygun

2 şekil kullanılmaktadır jack larda.

numan
Ziyaretçi
numan

Saolasın yararlı bilgi..!

Asımcan hanecioğlu
Ziyaretçi
Asımcan hanecioğlu

Eywallah sağolasın ya.d.d Acayip işime yaradı 😀

SALİH TUTAL
Ziyaretçi
SALİH TUTAL

Üzerinde 8 adet metal bağlantı noktası bulunan konnektördür. Bilgisayarlar arası iletişimde ve bilgisayarların yerel ağa bağlanmasında kullanılan ve ethernet olarak isimlendirilen bağlantı kablolarının ucunda yer alır.Kablo uçları ile RJ-45 jack birleştirilirken uyulması gereken T586A ve T586B adlı iki farklı kablolama standardı var.586 A Kablolama standırdına göre renk dizilimi;Yeşil-Beyaz,Yeşil,Turuncu Beyaz,Mavi,Mavi-Beyaz,Turuncu,Kahverengi-Beyaz,Kahverengi olarak,
586 B Kablolama standırdına göre renk dizilimi ise;Turuncu-Beyaz,Turuncu,Yeşil-Beyaz,Mavi,Mavi-Beyaz,Yeşil,Kahverengi-Beyaz,Kahverengi olarak dizilir.