Putkisto Metodu nasıl güzelleşilir

0
1390

Londra’da yaşayan Finlandiyalı güzellik antrenörü Marja Putkisto’nun (51) bulduğu güzelleşme yöntemleri, dünya ünlülerince uygulanıyor

Putkisto, dün İstanbul’da Galatasaray Lisesi önünde uygulamalı olarak gösterdi metotlarını. Genç kalmanın sırlarını ‘Putkisto Metodu’ adı altında öğreten antrenör ile Hotel Les Ottomans’da buluştuk. Anladık ki metotları uygulayan, genç kalır.

Metodunuz nasıl ortaya çıktı?

Doğuştan, omurgamda bir duruş bozukluğu vardı. Çok basit olan bazı hareketleri bile yapamıyordum. Dans ediyordum mesela ama epeyce zorlanıyordum. Büyüdükçe bunun sebebini merak etmeye başladım. Sonunda kendi adımı verdiğim bu metodu buldum. Bu sayede artık istediğim her hareketi rahatlıkla yapabiliyorum.

Bulduğunuz metodu anlatır mısınız? Ve bunu gençleştirme metoduna nasıl dönüştürdüğünüzü?..

Bu, esnemeyi ve durmayı öğrenme metodu. Duruş bozukluğu zaman içinde yerleşir ve kaslarınız giderek kısalır. Bu da sizi olduğunuzdan yaşlı gösterir. Kasları esnetmemiz ve vücudumuzu uzatmamız çok önemli. İnanmanız zor, biliyorum ama bunu başarmak mucizeler yaratır. Kaslarımızı ne kadar esnetip uzatabilirsek, vücudumuzdaki kemikler de olması gereken duruşlarına çok daha rahat kavuşur. Duruşumuzu dik hale getirebilmek için omurgayı oluşturan omurların üst üste düzgün bir şekilde dizilmiş olması lazım. Bu da kasların esnetilmesi ve uzatılmasıyla mümkün.

Nasıl yapabiliriz bunu?

Doğru nefes alıp vererek ve kaslarınızı esneterek onları uzatmak mümkün. Aslında vücudunuza istediğiniz şekli vermek sizin elinizde.

Kasları kaç santime kadar uzatmak mümkün bu uygulamayla?

Kaburgaların kenarındaki kasları 15 santime kadar uzatıyoruz.

Sonuç?..

Vücudunuzun ideal duruşunu oluşturan ve o güne kadar kullanmadığınız bütün kasları kullanıp onları güçlü hale getiriyorsunuz. Öyle olunca karın da ortadan kayboluyor. Doğru nefes alıp vererek içeriden diyaframı güçlendirdiğiniz için göğüs kafesinizi de yukarı kaldırıyorsunuz. Yani duruşunuzu düzeltmiş oluyorsunuz.

Bir de yüz gençleştirme yönteminiz var.

Yüzümüzde düşünmemiz gereken üç temel nokta var: Birincisi, kaslar ve cilt. İkincisi, kafanızın ve omuzlarınızın duruş şekli. Üçüncüsü ve en heyecanlı bölüm, zihin. Yüzümüz beynimizin aynasıdır. Güzellik içten yansır.

İlk hareketimiz yine duruş; yani başımızın en uygun pozisyonda durması. Bir elinizin işaret parmağını boynunuzun arkasındaki boşluğa yerleştirin. Diğer elinizin işaret parmağını da çenenizin altına, boğazınıza dayayın. İki parmağın karşılıklı gelmesi lazım. Kafanızı hafifçe arkaya itin; ama sadece ağırlığını arkadaki işaret parmağınıza hissettirecek kadar. İşte kafanızın bu şekilde durması gerekiyor. Başınızı ne kadar doğru tutarsanız, boynunuz da o kadar doğru duracaktır. Bu duruşu hiç kaybetmeyin; bu baştacı egzersizim.

Sonra?..

Yüzünüzü iki bölüme ayırın; üst ve alt. Yüz kaslarımızın çoğu çiğnemek için çalışıyor. Çene kaslarımızı sürekli kullandığımız için onlar güçleniyor, ifade kaslarımız güçsüz kalıyor. Bizim kas dengesini güçlendirmemiz gerek. Yapmaya çalıştığımız, çene ve çiğneme kaslarını sakinleştirmek, ifade kaslarını güçlendirip lifting (germe) etkisi yaratmak.

Buzlukta soğutulmuş iki çorba kaşığı mucizeler yaratır”

Marja Putkisto, yüz gençleştirmek isteyenlere, evde uygulanacak en kolay yöntemleri de anlattı. Bu hareketleri haftada iki kere yapmanız yeterli. Hareketlerin toplamı 20 dakikayı buluyor. Buzlukta soğuttuğunuz iki adet çorba kaşığını alın. Soğuk, ciltteki gözenekleri kapatır, kan dolaşımını kolaylaştırır, cildi canlandırır, gerginleştirir. Ama mutlaka çelik kaşık olmalı. Önce buz gibi kaşığı bütün yüzünüzde, boynunuzda gezdirin. Soğuğun keyfini çıkararak rahatlayın.

Evde uygulanacak sihirli yöntem

Peki çok basit olan, her gün, hatta aklımıza geldikçe uygulayacağımız kolaylıkta sihirli bir yönteminiz var mı?

Evet, var. Yüzünüzün bir tarafını, parmaklarınızla küçük küçük vurarak yukarı kaldırın. Sonra diğer tarafına aynı hareketleri yapın. Asla iki tarafa aynı anda uygulamayın. Bir yandan da konsantre olmalı ve cildinizin üzerinden beyninize “Şimdi cildimi yukarı kaldırıyorum” diye mesaj göndermelisiniz. Bu, çok önemli. İşte yorgunluğu almak, cildinizi yukarı kaldırmak için aklınıza geldiği zaman kolayca yapabileceğiniz yöntem. İnanın bana, faydasını o anda göreceksiniz.

Ne kadar gençleşeceğiz bu yöntemlerle?

Şu kadarını söyleyebilirim; çok önemli değişiklikler, hatta mucizeler oluyor.

Çok ünlü müşterileriniz varmış…

Evet, ünlü müşterilerim var ama ben de müşterilerimin adını vermemekle ünlüyüm.

Sizce Türk kadınları nasıl?

Güzeller. Kendilerine bakıyor gibi görünüyorlar ama sigarayı sanki dans eder gibi içiyorlar. Sigara, cilde çok zararlıdır.

Başka önerileriniz olacak mı bize?

Eller çok önemli. Kadınlar, ellerini deniz tuzuyla yıkasınlar. Böylece ölü hücreler atılır, yeni hücreler de deniz suyunun içindeki minerallerle beslenir. En önemlisi de şu: Yüzümüz, aynamızdır. İçimizi huzurlu tutmalıyız.

Önceki İçerikGoogle Voice Search artık Türkiyede
Sonraki İçerikPalm Pre 2 özellikleri
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz