PR (Public Relations) Nedir

0
1726

PR (Public Relations) Nedir
Dünyada en zor mesleklerden biri herhalde insanlarla iletişim kurmanız gereken mesleklerdir. Çünkü insan ilişkileri her bakımdan en zor alanlardan biri olmaktadır. PR ismi ile açıklayabileceğimiz alan diğer adı ile halkla ilişkilerdir. Bu alanın sanırım mühendislik alanlarından bile daha zor olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.
Halkla ilişkiler alanı gerçekten de probleme en içten odaklanmak ve çözümü de oldukça detaylı düşünmeniz gerekecek mesleklerden bir tanesidir. Bir fabrika alanında ya da aklınıza gelebilecek her alanda olsun öncelikli hedefi savunduğu düşünceyi en iyi noktasına getirmeye çalışması olacaktır. Eğer ki bir ürün satan firmanın içinde iseniz bu ürünü öncelikle iyi tanımalı ve bunu satabileceğiniz insan kitlesini de aynı oranda tanımalısınız. Ürünün avantajları ve dezavantajları, insanların bu ürünü satın alma isteklerini onlara yansıtmak gibi bir nevi pazarlayıcı hedefinizin ve stratejinizin yüksek olması gerekecektir.

Bugün bu alanda çalışan kişiler çalıştıkları kurumlarda yeteri kadar değer alamamaktadırlar. Tabi bunun belki de bir diğer nedeni bu alanın tam olarak insanlar üzerinde hakimiyet kuramamaları da olabilir. Bu alanın insanlar üzerinde ya da çalıştığınız yer üzerinde nasıl bir etkileri olabilir sizce?Öncelikle sizin bir reklamı olur. Çevreye isminizi ve yaptıklarınızı duyurabilirsiniz. Eğer ki reklamcılık potansiyeliniz oldukça gelişmiş ise.

Ekip çalışması yapıyorsanız, kişiler arasında sıkı sıkıya bir bağlılık oluşur ve yüksek potansiyeldeki fikirlerinizi açığa sunma fırsatınız ortaya çıkabilir. Sonuçta fikir demek farklılık demek, başarı demek.
Bu iki seçenek ile yola çıktığınızda sizi diğer rakiplerinizden ayırıcı özelliklere ya da mevkilere sahip olmanızı sağlayabilir. Onlar arasında ayırt edici özellikler kazanabilirsiniz. Her işin ya da planın kendine has eksiklikleri ya da düzensizlikleri olacaktır. Yaptığınız bu çalışmalar ile bu çukurları kapatabilir ve önünüze bakabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar