Kulak çınlamasına çözümü nedir?

4
1798

Dışarıdan gelen sesli bir uyaran olmadan hastanın ses algılaması, tıp dilinde “Tinnitus”, halk dilinde ise “kulak çınlaması” olarak adlandırılıyor. Bu ses hastaya kimi zaman rüzgâr, kimi zaman bozuk bir buzdolabı kimi zaman da çan sesi olarak yansıyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Devranoğlu, “Eğer bu ses 24 saat boyunca devam eder ve kronik hale gelirse hastada kulak çınlaması sorunu oluşabilir” diyor.

KADINDA DAHA ÇOK
Kulak çınlaması 14-85 yaş arası herkeste görülebiliyor. Ancak bu soruna kadınlarda daha sık rastlanıyor. Kadınların ıslak saçla dışarı çıkmaları, hava akımıyla birlikte kulakta bir kireç tabakasının oluşmasına yol açıyor. Menopoz dönem de kadınlarda çınlama sorunu yaratabiliyor. Sakız çiğnemek, kasları çalıştırdığı ve çok iyi bir fizik tedavi yöntemi olduğu için herkese günde en az 1 saat sakız çiğnemesi öneriliyor.

HASTALIK HABERCİSİ
Kulak çınlaması bir hastalık olması yanında bazen de karşımıza başka hastalıkların belirtisi olarak çıkabiliyor. Bunlar arasında kafatası tümörleri, dolaşım bozukluğu, damar rahatsızlıkları ve kireçlenme yer alıyor. Bu yüzden muayene ve testlerin ihmal edilmemesi ve kulak çınlamasının baş ka hastalıkların habercisi olup olmadığının öğrenilmesi büyük önem taşıyor. Rusya’da bulunan ve Almanya’da geliştiri len ye ni tedavi yöntemiyle son bir yıl içinde 2500 hastanın 1800’ünde kesin sonuca ulaşıldığını söyleyen Prof. Dr. İrfan Devranoğlu, bu durumun yüzde 75’lik bir başarı oranına işaret ettiğine dikkat çekiyor.

Kulak neden çınlar?

– Kulak zarında delinme
– Enfeksiyon
– Orta kulakta sıvı birikmesi

Kulak tıkanmasına en sağlıklı çözüm için tıklayın!

– Orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi
– Alerji
– Yüksek veya düşük Tansiyon
– Tümör
– Şeker hastalığı
– Tiroit hastalıkları
– Stres
– Bazı romatizma ilaçları
– Bilinçsiz antibiyotik kullanımı
– Antidepresanlar
– Baş ve boyun bölgesine darbeler.

Ceyda Erenoğlu – Gazete Habertürk

Önceki İçerikAtatürk için söylenen deyimler
Sonraki İçerikEa sports Fifa serisi satışıları 100 milyonu geçti
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

4 YORUMLAR

  1. Astım, solunum güçlüğü, rinit, sinüzit, hırıltılı solunum, kulak çınlaması, nezle ve aşırı mukus oluşumu gibi şikayetleri olan 461 hasta incelendi. Bu hastaların %78’i sarsıcı bir şekilde basit bir kan testi [i] kullanıldığında pozitif reaksiyon gösteren gıdaların diyetlerinden çıkarılmasından sonra semptomlarında haftalar içerisinde anlamlı bir azalma sergilediler.

    Yukarıdaki bölümü bir websitesinden kopyaladım.

    Piyasada gıda duyarlılığı testi yapan bir çok merkez var ancak bu konuda sağlık sebeplerimden dolayı ihtiyacım olduğu için ayrıntılı bir araştırma yaptım ve imupro ve yorktest ile ilgili geniş bilgi sahibi oldum.

    ImuPro elisa metodu ile yapılmaktaymış ve ancak damardan alınan kan örneği ile yapılıyormuş. Yorktest ise parmaktan alnınan kan ile yapılıyor. Damardan alınan kan bu noktada daha doğru sonuçlar veriyor okuduklarıma göre. Ayrıca yorktest parmaktan alınan kan ile yapılıyor ve sonuçlar yurt dışına gönderilirken çeşitli problemler çıkabiliyor. imupro gıda duyarlılık testi Merkezi İstanbul Nişantaşı’nda bulunan kendi laboratuarlarında uygulanan bir test olduğu için sonuçları daha güven verici ve daha çok ürüne daha az fiyat ile bakıldığından en önemlisi daha ekonomik.

    amma uzun yazmışım… 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz