Kulak çınlamasına çözümü nedir?

4
1739

Dışarıdan gelen sesli bir uyaran olmadan hastanın ses algılaması, tıp dilinde “Tinnitus”, halk dilinde ise “kulak çınlaması” olarak adlandırılıyor. Bu ses hastaya kimi zaman rüzgâr, kimi zaman bozuk bir buzdolabı kimi zaman da çan sesi olarak yansıyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Devranoğlu, “Eğer bu ses 24 saat boyunca devam eder ve kronik hale gelirse hastada kulak çınlaması sorunu oluşabilir” diyor.

KADINDA DAHA ÇOK
Kulak çınlaması 14-85 yaş arası herkeste görülebiliyor. Ancak bu soruna kadınlarda daha sık rastlanıyor. Kadınların ıslak saçla dışarı çıkmaları, hava akımıyla birlikte kulakta bir kireç tabakasının oluşmasına yol açıyor. Menopoz dönem de kadınlarda çınlama sorunu yaratabiliyor. Sakız çiğnemek, kasları çalıştırdığı ve çok iyi bir fizik tedavi yöntemi olduğu için herkese günde en az 1 saat sakız çiğnemesi öneriliyor.

HASTALIK HABERCİSİ
Kulak çınlaması bir hastalık olması yanında bazen de karşımıza başka hastalıkların belirtisi olarak çıkabiliyor. Bunlar arasında kafatası tümörleri, dolaşım bozukluğu, damar rahatsızlıkları ve kireçlenme yer alıyor. Bu yüzden muayene ve testlerin ihmal edilmemesi ve kulak çınlamasının baş ka hastalıkların habercisi olup olmadığının öğrenilmesi büyük önem taşıyor. Rusya’da bulunan ve Almanya’da geliştiri len ye ni tedavi yöntemiyle son bir yıl içinde 2500 hastanın 1800’ünde kesin sonuca ulaşıldığını söyleyen Prof. Dr. İrfan Devranoğlu, bu durumun yüzde 75’lik bir başarı oranına işaret ettiğine dikkat çekiyor.

Kulak neden çınlar?

– Kulak zarında delinme
– Enfeksiyon
– Orta kulakta sıvı birikmesi

Kulak tıkanmasına en sağlıklı çözüm için tıklayın!

– Orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi
– Alerji
– Yüksek veya düşük Tansiyon
– Tümör
– Şeker hastalığı
– Tiroit hastalıkları
– Stres
– Bazı romatizma ilaçları
– Bilinçsiz antibiyotik kullanımı
– Antidepresanlar
– Baş ve boyun bölgesine darbeler.

Ceyda Erenoğlu – Gazete Habertürk

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
zülfmunevvergökçeyeliz aldemir Recent comment authors
zülf
Ziyaretçi
zülf

sağ kulakta yaklaşık 2 aydır var.yorumları okuyunca umutsuzlaştım.yardımcı olan varsa yazsın.

munevver
Ziyaretçi
munevver

10 senedir 2 kulağım da gürültü var çok rahatsız ediyor lütfen yadım edin 🙁

gökçe
Ziyaretçi
gökçe

:'( bendede kulak çınlaması ve idrar sorunum var :'( çok üzülüyorum 🙁 :'( 🙁 :'( 🙁 :'(

yeliz aldemir
Ziyaretçi
yeliz aldemir

Astım, solunum güçlüğü, rinit, sinüzit, hırıltılı solunum, kulak çınlaması, nezle ve aşırı mukus oluşumu gibi şikayetleri olan 461 hasta incelendi. Bu hastaların %78’i sarsıcı bir şekilde basit bir kan testi [i] kullanıldığında pozitif reaksiyon gösteren gıdaların diyetlerinden çıkarılmasından sonra semptomlarında haftalar içerisinde anlamlı bir azalma sergilediler. Yukarıdaki bölümü bir websitesinden kopyaladım. Piyasada gıda duyarlılığı testi yapan bir çok merkez var ancak bu konuda sağlık sebeplerimden dolayı ihtiyacım olduğu için ayrıntılı bir araştırma yaptım ve imupro ve yorktest ile ilgili geniş bilgi sahibi oldum. ImuPro elisa metodu ile yapılmaktaymış ve ancak damardan alınan kan örneği ile yapılıyormuş. Yorktest ise parmaktan alnınan… Devamı »