Kaçak ADSLe dikkat

9
2074

Komşular arası ADSL dayanışması başınızı yakabilir!

Türkiye’de son dönemde artan kaçak internet kullanımıyla ilgili olarak, internet servis sağlayıcılarından uyarı geldi. ADSL internetin paylaşılarak kullanılması, sözleşmeyi imzalayan müşterilere Türk Ceza Kanunu’nda yapılan yeni düzenlemelerle birlikte ağırlaşan cezai müeyyideler getiriyor.

ADSL hizmeti sözleşme gereği yasal olarak bireysel kullanımla sınırlı bir hizmet ve dolayısıyla sözleşme kuralına, satış koşullarına uygun tüketilmesi gerekiyor. Fiyatlandırma çalışmaları, hizmet kalitesi ve benzeri türlü kriterlere göre ortalama bir müşteriye göre planlayarak sunulan ADSL hizmetinin bir sitede, apartman gibi yerlerde tek müşteri adına toplu olarak kullanılması , sözleşme kurallarının dışında illegal kullanılması anlamına geliyor. Tüketicilerin imzaladıkları sözleşme kurallarına aykırı olan bu durumun yasa dışı olduğunu bilmeleri ve müşterilerin daha büyük sorunlarla karşılaşmamaları için İnternet Servis Sağlayıcıların da illegal olan bu tür kullanımları bildirmesi ve engellemesi gerekiyor.

Ancak bundan daha önemli olan, hukuki boyutunun dışında bir kritik bir başka boyutu daha var. Günümüzde internet artık fevkalade yaygın ve her konuda tüketilen bir mecra. Güvenlik bu noktada çok büyük önem arz ediyor.

Tüketicilerin basit gibi görünen kaçak internet kullanımıyla karşı karşıya kaldıkları riskler inanılmaz büyük sıkıntılara yol açabilir nitelikler taşıyor. Artık elektronik bankacılıktan sosyal paylaşım ağlarındaki özel bilgilere kadar, e-posta ortamlarında iletişimden elektronik ticarete kadar internet o kadar hayatın içinde kullanılıyor ki, kişisel güvenlikle ilgili zafiyet doğurabilecek her şey, tüketicilerin karşılaşacağı çok daha büyük sorunlara dönüşebiliyor.

Örneğin, internetin apartmandaki ya da sitedeki komşularla paylaşılması durumunda, faturası ve ticari sözleşmesini yapan kişiye ait internet hattı üzerinden başkalarının yaptıklarını bilmek ve dolayısıyla meydana çıkabilecek herhangi bir suçtan kurtulmak mümkün değil. Bir e-ticaret sitesinde para transferiyle ilgili veya dolandırıcılıkla ilgili bir meselede soruna muhatap olacak kişi, hattan faydalandırılan kişi ya da kişiler değil hat sahibi olan kişinin kendisi olacaktır. Çünkü bütün kayıtlar suçun gerçekleştiği işlemin bu kişinin hattı üzerinden yapılmış olduğunu gösterecektir.

STB ve Servisler Pazarlama Müdürü Hakan Gökçe Akgün, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamda şunlara dikkat çekiyor: “Müşterimizin yüklendiği risk ve olası zarar, bizim servis sağlayıcı ve işletmeci olarak ettiğimiz zarardan çok daha büyük. İnternette oluşabilecek en küçük risk tüketicilerimizin hiç arzu etmediğimiz hukuki ya da hukuk dışı unsurlar arasında oluşabilecek bir takım negatif iletişimlere maruz kalmalarına yol açabilir. Kaçak internet kullanımında sözleşme sahipleri kendileri göndermediği halde örneğin hakaret içeren bir e-posta, Facebook veya MSN iletisi nedeniyle adli sorunlar yaşamanın yanı sıra umulmadık şekilde hakarete maruz kalmış kişilerin saldırısına bile uğrama riskleri var. İnternet Servis Sağlayıcılar adli mercilerden gelen “Bu mesaj nereye, kimden, hangi saatte gitmiştir, kim erişmiştir” gibi sorulara lisans yükümlülüğü çerçevesinde bilgileri paylaşmak durumundalar. Bu yüzden müşterilerimizin büyük mağduriyetler yaşamamaları için kaçak internet kullanımından uzak durmalarını, bu gibi durumlardan şüphelendiklerinde çağrı merkezimize, ilgili kurumlara başvurmalarını rica ediyoruz. Zira dünyada güncelliğini koruyan en önemli problemlerden birisi niteliğindeki çocuk pornografisi içeren internet sitelerine veya yasadışı başka sitelere giriliyor olabilir.”

Türk Ceza Kanunu’nun yenilenen ilgili maddelerine göre hattın sahibi bilgisi dışında bile olsa Akgün’ün bahsettiği gibi durumların tamamı bilişim suçları kapsamında sorumlu tutuluyor. Kaçak internet kullanımına giren ortak ADSL kullanımlarında, internet üzerinden işlenen suçlarda, ADSL aboneliği kimin adınaysa, o kişi ya da firma hukuken sorumlu tutuluyor.

Önceki İçerikGünlük İnternet dönemi başlıyor
Sonraki İçerikWindows 7 Halen Kapış Kapış
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

9 YORUMLAR

  1. turktelekom ıyı bır konu ele almış kullanıcı işine nasıl gelirse öle davranıyorr bu artık cok yaygın olmaya başladı hemen hemen her apartman net paylaşımı söz konusu oldu bu konuda kaçak yada bır hat ile paylaşım için para alanlarda budurum larda şikayetimizi nereye bildirmemiz gerekiyor…….

  2. Evet. O zaman sınırsız internet 10 TL olsun. Herkes alsın. Birde telefon abonelerinden aylık abonman adı altında alınan astronomik ücrette kaldırılsın. Bak herkes nasıl internet alıyor. Ben sırf o abonman yüzünden telefonu iptal ettirdim kardeşim.

  3. elektrik su derken bide bumu cıtkı devlet büyüklerimiz kafalarını neye yoracaklrını halaa bulamadılrr dakka bası yükselen fiyat artısLrınn önüne gecekkenn milleti hala kack yüzndn soymanın peşindeLer.. yeter artık yeterr…

  4. doğan arkadaşım kesinlikle çok doğru söylüyorsun,paran çok herhalde,ne adamlar varya paylaşırım paylaşmam kimene devlet ne yapacağını şaşırdı basıl yaparızda miletin kanını emeriz diyor vede destek çıkıyor hesabı sorulur bunun adamlar bizi düşünür gibi yapıp satıyorlar helal olsun :Q

  5. öylede kardeşim bukadarıda faslaama adam almış sınıesız internet 22 eve veriyor o ttnetten cok kazanıyor bu refamı heb kendimisi düşünmüyelim ama syıptır günahtır

  6. 55 tl nedir arkadaşım askari ücretin onda biri neredeyse birde telefon faturası geliyor hiç konuşmadan 20 lira oldumu sana 75 lirA biz bu paraları sokkaktan mı topluyoruz. memleketi satan şerefsizler yakında bizide satarlar

  7. dünyanın en pahalı netti yakıtı pasoportu biz kulanıyoruz yeterya sömüre sömüre tükendik bittik ttnt ten net alırsam her ay 70 lira ödemek zorunda kalırım ,olurmu öyle şey parayı sokaktanmı topluyoruz ben üst komşumdan net çekicem sadece 2 miz kulanıcaz dava falan açarlarsa valla cinnet geçirim ttneti yakıcam :Q

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz