Facebook’ta Profiline kimin baktığını merak edenler dikkat

38
22540

Facebook’ta kullanıcıların büyük bir bölümü, profil sayfasına hangi arkadaşının tıkladığını fazlasıyla merak ediyor. Bu nedenle “Profilime kim bakmış” türü uygulamalara yoğun ilgi gösteren kullanıcılar, böylece hangi arkadaşlarının profil sayfalarına tıkladığını öğrendiğini zannediyor. Zannediyor diyoruz; zira güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro tarafından yapılan son açıklama, bu tür uygulamaların tamamen yalan olduğunu ve kimsenin bu bilgileri öğrenmesinin mümkün olmadığını ortaya koyuyor.

Facebook kullanıcılarının azımsanmayacak bir bölümü, profillerine kimin tıkladığını ve fotoğraflarına hangi arkadaşlarının baktığını öğrenmek için bu bilgileri gösterdiğini iddia eden uygulamaları profiline yüklüyor. İsimleri genellikle “Profilime kim bakmış” veya “Profiline bakanı gör” şeklinde olan bu uygulamalarla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro yetkilileri, bu tür uygulamaların kesinlikle yüklenmemesi gerektiğini açıklarken, bu uygulamaların yüklenmesiyle kişilerin profil bilgilerinin bu uygulamayı geliştirenlerin eline geçtiğine dikkat çekti.

Hiçbir şekilde kullanıcılara veya uygulama geliştiricilere bu tip bir yetki verilmediğinin altını çizen uzmanlar, bu uygulamaların yüklenmesiyle kullanıcıların profil sayfalarına hangi kullanıcıların tıkladığını öğrenmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

“PROFİLİNE KİM BAKMIŞ” TÜRÜ UYGULAMALAR NASIL ÇALIŞIYOR

Aslında bu tip uygulamaların çalışma mantığı oldukça basit: Önce kullanıcılar bu uygulamayı profillerine yüklüyor; ardından belirli bir süre geçtikten sonra kullanıcıların karşısına arkadaşlarının isminin yer aldığı bir liste çıkıyor. Uygulamanın iddiasına göre bu listede yer alan isimlerin hepsi söz konusu kişinin profiline sık sık girenlerden oluşuyor. Oysa uzmanların bu konudaki görüşü de dikkate alındığında böyle bir durumun söz konusu olmadığı ortaya çıkıyor. Bu tür uygulamalar bu listeleri ya gelişigüzel oluşturuyor ya da Facebook’ta “ileti” durumunu ya da “fotoğraflarını” en son güncelleyen isimleri baz alarak bu listeyi oluşturuyor.

38
Kimler Neler Demiş?

avatar
32 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
AmirKbraserhanmelekmaide Recent comment authors
Amir
Ziyaretçi
Amir

özel bir profili görmek mi istiyorsunuz Daha iyi denemek faceves com.

melek
Ziyaretçi
melek

arkadaslar kımın baktıgı sıze gelıyomu 😀

ömer
Ziyaretçi
ömer

arkadaşlar listenizde ekli olanları hiçbir programa gerek kalmaksızın öğrenebiliyorsunuz..yalnız burada yazmak istemiyorum çünkü bu kimilerini rahatsız eden bir uygulama..biraz googledan araştırın bulursunuz

Kbra
Ziyaretçi
Kbra

Omer yzsana bana

zehra
Ziyaretçi
zehra

ya ben yapamadım nasıl yapılıyor
🙁

murat
Ziyaretçi
murat

slmlar benimde profilimde yüklü bir uygulamaydı ve bana gelen sonuçlarda ölen bir arkadaşımın profilinden benim profilime bakıldığını gösteriyor YANİ SİZİN ANLIYCAĞINIZ YALAN BİR UYGULAMA

mert güneş
Ziyaretçi
mert güneş

imkansızmış hahahah güldürmeyin.Uygulama ile olabilir bu mümkün ama facedekilerin hepsi kandırma amaçlı yani güvenli değil ama iyi bir coder olsaydınız bilirdiniz.Bana coder bir aradaş öğretmişti ama hatrlamıyorum.Yani anlayacağınız programa gerek yok.

şeref elvan
Ziyaretçi
şeref elvan

:Q bu zaman tüneli çıkmadan eski facbook da arkadaşım olmayanların bile adresime kimşlerin baktığını görebiliyordum zaman tüneli çıktığından buya herşey kısıtlı…..