Facebookta Küfür Şoku

3
1310

İnci Sözlük üyeleri Facebook anasayfasına Türkçe küfürler yerleştirdi.

Bugün Facebook anasayfasına girenler şok oldu! Sayfanın alt kısmında bulunan Hakkımızda, Reklamlar, Yardım gibi linklerin bulunduğu alana bakanlar İnci Sözlük üyeleri tarafından yerleştirilmiş çirkin küfürler gördüler.

İnci Sözlük tarafından organize edilen bu eylem aslında bir hacking olayı değil. Yani ortada Facebook’un sunucularına gizlice sızan korsanlar falan yok. Gelgelelim Facebook’un çeviri sayfasındaki bir açığı organize şekilde kullanan İnciciler siteyi sunucularına girmekten beter hale getirdiler!

Bildiğiniz gibi Facebook pek çok farklı dilde hizmet veriyor. Bu dil hizmetlerini de bir çeviri sayfasıyla sürekli geliştirmeyi ve güncel tutmayı hedefliyor. Kullanıcılar çeviri önerilerini sisteme yükleyebiliyorlar. Yüklenmiş öneriler diğer kullanıcılar tarafından oylanıyor ve böylece en doğru çeviri sayfaya yansıtılmış oluyor. Bu sistemde bir hata yapan programcılar belli bir oy sayısını aşan çeviri önerilierini doğru kabul edip herhangi bir onay mekanizmasına sokmadan yayına alınmasını sağlamışlar. Bu açığı fark eden İnci Sözlük yazarları organize bir şekilde çalışarak pek çok Türkçe çeviriyi küfürlü içerikle değiştirmeyi başarmış durumda.

Facebook’un her yerine yayılmış olan küfürlü ve değiştirilmiş linklerin bir kısmı halen yayında duruyor. Büyük tepki toplayan bu eylem Facebook’taki önemli bir açığı ortaya çıkarmış oldu.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
facebookfacebookfacebook video Recent comment authors
facebook
Ziyaretçi
facebook

neler buluyorlar hayret doğrusu türk zekası ama kötü yönde kullanmışlar.

facebook
Ziyaretçi
facebook

hak eden hak ettiği gibi yaşar 🙂 diye boşuna dememişler bence ıyı yapmıslar ama baska sekılde gosterselerdı bunu daha ıyı olurdu.

facebook video
Ziyaretçi
facebook video

cok ilginç bir olay gercekten neden boyle bırseye gerek duydular dusundurucu dogrusu ama bakanlara kızıyoruz evt bazen onlarda işlerini tam olarak yerıne getırmıyolar bızler secıyoruz ama hak edılenı goremıyoruz neyse dılegım herkez ısını en ıyı sekılde yapar umarım .