En İyi Bulut Depolama Uygulamaları

0
1170

En İyi Bulut Depolama Uygulamaları
Günümüz artık hız ve teknoloji çağı. Bu çağın gereksinimlerinden biri haliyle devamlı aktif ve güncel olabilmek. Peki insanlar bunu nasıl başarıyorlar? Günün pek çok saatinde aktif nasıl olunabilir? Özellikle iş insanı iseniz, gününüzün pek çok saatini iş üzerinde ve ya gündem takip ederek geçiriyorsanız, İletmeniz gereken proje ya da dosyaları paylaşmanız gerekebilir. En basitinden aynı bilgisayar ortamında dahi olsanız dosyalarınızı ya mail ile ya da flash bellek ile aktarım yaparsınız. Sanal iletişim üzerinde kurulan bir havuz misali dosyalarınızı buraya yükleyebilir ve aktarım yapabilirsiniz. Her bulut olarak ifade ettiğimiz platformun kendine özgü ücretsiz alanları bulunmaktadır. Şimdi bunlarla ilgili kısa bir tanıtım yapalım.

Dropbox

Aynı anda pek çok cihaz ile etkileşim halinde olmak sanırım çağımızın en güncel ve kolay dosya paylaşım yollarından biri olsa gerek. Hele ki hızlı iş dünyasının içerisinde olan bir birey iseniz, bu bulut dediğimiz erişim işinize oldukça çok yarayacaktır. Dropbox sayesinde paylaşımlarınız artık hem güvende hem de daha hızlı. Gerek iş yerinde olun gerek başka işler için kullanın, anında etkileşim halinde olabilmek çok kolay. Bunun için tek yapmanız gereken bir üyelik almak ve kullanacağınız tüm cihazlardan girişi sağlamaktır. Dropbox size 2 GB’lık bir ücretsiz alan hediye edecektir. Bu alan içerisinde istediğiniz yüklemeyi yapabilirsiniz. Alanı arttırmak için ise ek ücret ödeyebilirsiniz.

Dropbox: Cloud Storage Drive
Dropbox: Cloud Storage Drive

Yandex.Disk
Yandex disk, bulut depo yolu ile hafıza kapasitenizi arttırın. Gerek bilgisayar üzerinden gerek mobil cihazlarınız üzerinden olsun fark etmez. İnternet bağlantısını kurabileceğiniz her platformdan bu hizmeti ücretsiz kullanabilirsiniz. Hemen alacağınız bir üyelik ile giriş yapabilir ve size sunulan bu hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz. Yandex disk, diğer bulut platformlarına göre size 10 GB gibi büyük bir depolama alanı sunmaktadır. Bu alan sayesinde müzik, video ya da diğer dosyalarınızı, çalışmalarınızı, işlerinizi yürütebilirsiniz. Anlık olarak arkadaşlarınızla yapacağınız bir projeyi bu alana yükleyerek karşılıklı fikir alışverişinde de bulunabilirsiniz. 10 GB yetmedi mi? O zaman hemen size özel fırsatlardan yararlanarak aylık belirlenen ücretler kapsamında kapasitenizi yükseltebilirsiniz.

Google Drive

Google Drive bir bulut uygulamasıdır. Herkesin bildiği gibi çok kişi tarafından hali hazırda kullanılmaya da devam eden sanal paylaşım platformu ile dosyalarınızı güven içerisinde yükleyebilir ve gerekirse arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Bu bulut uygulamasını sadece dosya paylaşımı olarak değil bir başka düşünce ile depolama olarak ta kullanabilirsiniz. Telefonlarınızda her zaman depolama alanları yeterli olmayabiliyor. Bu yüzden size özel ve herhangi bir aksilik ile silinmesini istemeyeceğiniz özel dosyalarınızı google drive platformuna aktarabilirsiniz. Böylece hem cihazınızdaki dolu kapasite azalır hem de dediğimiz gibi güvende olurlar. Google Drive burada kullanıcılarına 15 GB gibi büyük bir ücretsiz alan tahsis etmektedir. Oldukça iyi olan bu rakamı arttırmanız da mümkün.

Google Drive
Google Drive
Developer: Google LLC
Price: Free

MEGA
Bilinen en yüksek ücretsiz depolama alanına sahip bulut uygulamasından biri de MEGA’dır. Kullanıcılarına 50 GB gibi büyük bir depolama alanı vermektedir. Bu alan içerisinde istediğiniz dosyaları yükleme yapabilir ve paylaşımlarınızı buradan yönlendirebilirsiniz. Bu sistemde farklı bir özellik bulunmaktadır. Bu özellik ise yükleyeceğiniz dosyaları şifreleyebiliyor olmanızdır. Yani indirme yapacak kişi dosya şifresini girmediği taktirde işlemi onaylanmayacaktır. Ayrıca depolama alanı artırabileceğiniz ek ücretli tarifeler de olduğu gibi bu ücretli tarifeler aynı zamanda sizin dosya indirme ya da yükleme hızlarınızı da etkileyecektir. 30 dakika gibi bir sürede 500 MB indirme ya da yükleme işlemine izin verilmektedir. Eğer aktif olarak kullanıyorsanız ek ücretli seneçeklere geçiş yapabilirsiniz.

MEGA
MEGA
Developer: Mega Ltd
Price: Free

Amazon Drive

Amazon Cloud Drive bulut depo platformu, diğer depolama uygulamaları yanında biraz can sıkıcı kalabiliyor. Bunun için bir kaç nokta mevcut. Öncelikle Amazon Cloud Drive, bizlere 5GB gibi bir ücretsiz alan sunmaktadır. Bunun yanında tabi ki ücretli seçenekleri de bulunmaktadır. Bunların içinde sadece fotoğraflar ve tüm dosyalar olarak 2 seçenek ile tercih edebiliyorsunuz. Sadece fotoğraflar için düşünürseniz yıllık olarak güzel iş yapabilir. Ancak şöyle bir dezavantajı da var. Bu uygulama telefonlar için ücretsiz alan çerçevesinde kullanılması imkansız. Çünkü Amazon ücretsiz kullanımda mobili desteklemiyor. Bunun için illa ki ücretli seçeneklerinden yararlanmalısınız. Üye olmak isterseniz de Amazonun sayfasını ziyaret edip üye olmanız yeterli olacaktır.

Amazon Drive
Amazon Drive
Developer: Amazon Mobile LLC
Price: Free

Cloud Drive

İphone ya da ipad cihazlarınız üzerinden uygulamaya dahil olabilirsiniz. Oldukça çok kullanılan bir sistem olmakla beraber kullanımı da kolaydır. Hali hazır cihazlarınız üzerinden iCloud’a abone olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ayarlar kısmına girmek ve buradan iCloud sekmesine gitmek olacaktır. Ardından karşınıza gelecek olan saklama alanı kısmını tıklayacaksınız. Burada karşınıza saklama alanı ile ilgili olarak plan seçenekleri çıkacak. Yani ücretsiz mi ya da diğer ücretli hangi seçeneği istiyorsunuz gibisinden. Buradan istediğiniz planı seçtikten sonra satın al butonuna tıklayarak işlemleriniz gerçekleşmiş olacak. Bu şekilde 5 GB alandan 1 TB alana kadar istediğiniz depolama kapasitesine sahip olabileceksiniz. Ücretsiz düşünenler için ise kapasite 5 GB olarak belirlenmiştir.

Cloud Drive
Cloud Drive
Developer: Deepen Dhulla
Price: Free

Önceki İçerikSamsung Galaxy A5 2016 Teknik Özellikleri
Sonraki İçerikAndroid için Ekran Kilitleme Uygulamaları
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz