Bluetooth 3.0 standart hale geliyor

0
1006

bluetooth

Destekleyen cihazlar dahilinde eskisine kıyasla çok daha hızlı veri transferine yol açacak olan yeni nesil Bluetooth bu ay içerisinde standartlaşıyor.


Bluetooth 3.0’ün ertesinde artık video, müzik, fotoğraf vb. her türlü veriyi, cep telefonumuzdan başka bir cep telefonuna veya dizüstü bilgisayara vs. şimdikinden çok daha hızlı bir şekilde aktarabileceğiz. Bunun haricinde yeni standart ile beraber gelecek bir başka yenilik de EPC (Enhanced Power Control) yani Geliştirilmiş Güç Kontrolü adlı bir uygulama olacak. Bu sayede telefonumuzu cebimize veya çantamız vs. koyduğumuz vakit şimdi olduğu üzere yaşadığımız bağlantı kopmaları ile karşılaşmayacağız.

Jenerik alternatif MAC/PHY’nin kullanılacağı Bluetooth 3.0 ile birlikte Bluetooth profilleri Wi-Fi hızında işlem görebilecek. 802.11 Protokol Adaptasyon Katmanı (PAL) sayesinde de jenerik AMP özelliği 802.11 yayımını kullanabilecek. Haliyle bu hızdan faydalanabilmek için destekli cihazlarda sadece Bluetooth olması yetmeyecek, hem Bluetooth hem de Wi-Fi’ye aynı anda ihtiyaç duyulacak. Wi-Fi eşleşmesinin olmadığı durumlarda ise aktarım doğrudan ve sadece Bluetooth üzerinden yapılabilecek.

21 Nisan itibariyle, yeni standartı destekleyecek olan yonga üreticileri de dahil olmak üzere konuyla ilgili diğer detaylar BSIG (Bluetooth Special Interest Group) tarafından açıklanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz