WordPress Versiyonu Nasıl Gizlenir?

0
1093

WordPress tabanlı kurulan web sitelerinin güvenliği olarak alınabilecek ilk güvenlik yöntemlerinden birisi WordPress sisteminizin versiyonunu gizlemek olabilir.Açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için zaman zaman bazı sorunlar çıakbiliyor ve kötü amaçlı kişiler bunu kullanabiliyor.Wordpress sitesinden yapılan güncellemeleri doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir.Bazı sorunlar ise WordPress eski bir sürüme ait özel açıklar olabiliyor.Bu gibi durumlar ise kötü amaçlı kişiler tarafından çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor.Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için ise kullanmakta olduğunu WordPress sürümüne ait bilgileri kaldırabilirsiniz.

Bir WordPress sitesi açık olduğunda, sayfaya sağ tıklayıp Sayfa Kaynağını Görüntüle seçeneğine tıkladığımızda, aşağıda gördüğünüz gibi WordPress sürümünü görebiliyoruz.

wordpress-versiyon-numarasi

Sitenizin versiyonunu gizlemek için ise Bunun için kullandığınız temanın içerisindeki functions.php dosyasını Notepad++ ile açıyoruz ve aşağıdaki kodları bu dosyaya ekleyip, kaydediyoruz. (wp-content/themes klasöründen bulabilirsiniz.)
remove_action(‘wp_head’, ‘wp_generator’);

Kimler Neler Demiş?

avatar