Uzun süre bilgisayar kullananlarda oluşan hastalıklar

2
1262

Uzun süre bilgisayar kullananlarda fıtık, kireçlenme, omurga eğrilikleri, boyun düzleşmeleri vb… hastalıkalr oluşabiliyor ve gerekli önlemleri almassanız kalıcı hale gelebiliyor..

Hareketsizlik nedeniyle kan dolaşımından, bağırsak tembelliğine, omurga ve kas rahatsızlıklarından fıtık, kireçlenme ve obeziteye kadar pek çok rahatsızlığın görülebileceğine işaret eden Samsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Dr. Cevdet Şahin, ofis ortamında çalışanlara ”ayağa kalkın” uyarısında bulundu.

UZUN SÜRE HAREKETSİZ KALMAYIN
Şahin, hareketsizliğin yol açacağı hastalıkların önüne basit egzersizlerle geçilebileceğini yineleyerek, uzun süre ofiste hareketsiz kalanlara şu uyarılarda bulundu:

”Bilgisayar kullanırken ekranı tam karşınıza alın. Masa ve koltukta boy uyumuna dikkat ederek ortopedik ürünler kullanmaya özen gösterin. Ofiste aynı pozisyonda uzun süre kalmayarak, hareketli olmaya çalışın. Gözlerinizi bir süre kapatarak dinlendirin, her 45 dakikada bir gerinme egzersizleri yaparak, ofis içerisinde bir dakika gezinin. Doğru ayakkabı tercih ederek ayak sağlığınıza dikkat edin. Asansöre binmek yerine mümkün olduğunca merdiven kullanmayı tercih edin.”

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
muratmurat Recent comment authors
murat
Ziyaretçi
murat

7 senedir yogun bir bilgisar kullanıyorum.Sağ bileğim çok ağrı yapıyor doktora gittim bilgisayar hastalıgı var dedi arasıra acayip agrılar yapıyor.Eğzersiz yapmaya çalışıyorum artık

murat
Ziyaretçi
murat

Çok doğru ne kadar bilgisayar ile vakit geçirsek hastalanırız. Çok dikkatli olmamız lağzım. Çok yoğun bilgisayar kullanmamalıyız. Eğer önemli değilse kullanmayalım. Bilgisayarda en önemli olabilecek şeylerden
Yararları
1. İlimdir
2. Yazışmalardır
3. bilgiye kısa yoldan ulaşma

Zararları
1. Zaman kaybıdır
2. Radyasyon içerir.
3. İsteksizlik artar.
4. İçe kapanma başlar.
5. Baş ağrısı yapar. 😉 😉 😉
6. Gözleri ağrıtır.
Yorumum böyle