SBS Başvuruları Başladı

15
1883
AÜ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ İLK SINAVINI 29 İL VE 35 SINAV MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRDİ (/Erzurum-İHA)

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “2010 PYBS ve SBS İş ve İşlemleri” konulu bir genelge yayımladı. Genelgede, 2010 Yılı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı(PYBS) ile SBS’nin MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü(EĞİTEK) tarafından yurt içi ve yurt dışı sınav yerlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezi sistemle aynı anda yapılacağı bildirildi.

PYBS 5, 9, 10 ve 11’inci sınıflar için 2 Mayıs Pazar günü, SBS ve PYBS 8’inci sınıflar için 5 Haziran Cumartesi günü, 7’nci sınıflar için 6 Haziran Pazar günü, 6’ncı sınıflar için ise 12 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

BAŞVURU ÜCRETİ 10 TL

SBS öğrencilerinin başvuru için 10 TL’lik sınav ücretini e-başvuru kılavuzunda belirtilen bankalardan birine T.C. Kimlik numarası ile yatırmış olmaları yeterli olacak.

PBYS başvurular ise, 22 Mart?2 Nisan tarihleri arasında yapılacak. İlköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin PYBS’ye başvurmaları halinde ayrıca bir sınava girmeleri gerekmeyerek SBS sonuçlarına göre PYBS puanı hesaplanacak.

PYBS için öğrencilerin başvurularını okul müdürlüğü elektronik ortamda onaylayarak başvuru belgesinin aslını okulda saklayarak, bir örneğini öğrencinin velisine imza karşılığı verecek. Sınavlarla ilgili ayrıntılı bilgiler, http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan “e-Başvuru Kılavuzlarında” yer alacak. Ayrıca okul müdürlükleri, velilere ve öğrencilere kılavuzun daha iyi anlaşılması için rehberlik edecek.

POLİS KOLEJİNE BAŞVURULAR 15 MART’TA BAŞLAYACAK

Polis Koleji için başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler ise 15 Mart – 26 Mart tarihleri arasında http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde açılacak başvuru ekranından öğrenim gördüğü okul müdürlükleri tarafından başvuruda bulunacak.

Bu öğrenciler SBS’ye girmek zorunda olduklarından SBS başvuru döneminde sınav ücretini yatıracak, bunun dışında bir ücret ödemeyecek. Polis Koleji başvuruları okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak. Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının(YİBO) 8’inci sınıfında yatılı öğrenci olarak öğrenim gören ve YİBO kontenjanından yararlanarak sınavsız ve parasız olarak ortaöğrenimlerine pansiyonlu okullarda devam etmek isteyen öğrencilerin başvuruları, 22 Mart?2 Nisan tarihleri arasında http://www.meb.gov.tr adresinden okul müdürlüğünce yapılacak.

YURTDIŞINDAN BAŞVURULAR

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda eğitim gören öğrencilerden başvuru yapmak isteyenler de http://www.meb.gov.tr ile http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan e-başvuru kılavuzunda yer alan “EK-1 formu” ile başvuruda bulunacak. Bu form, büyükelçilik veya konsolosluk yetkililerince onaylanacak ve başvuru süresi içinde, Ziraat Bankası Beşevler şubesindeki hesaba 10 TL sınav ücretinin yatırıldığını gösteren dekont ve bir adet öğrencinin vesikalık fotoğrafı ile EĞİTEK Genel Müdürlüğüne APS veya dengi posta yoluyla gönderilecek. Faksla gelen formların aslı gelmediği sürece başvuru yapılmış sayılmayacak.

İlköğretimin 6’ıncı, 7’nci ve 8’inci sınıflarının tamamını veya bir kısmını yurt dışında MEB’e bağlı olmayan eğitim kurumlarında gören öğrenciler, öğrenim belgesiyle başvurarak SBS’ye katılabilecek. Bir ya da iki sınıfın SBS’sine katılmayan öğrenciler, bir sonraki yılın SBS ile birlikte katılmadıkları sınıf veya sınıfların SBS’sine katılabilecek.

Sınavlarda özel hizmet alması gereken özürlü öğrenci varsa, okul müdürlükleri bu öğrencilerin bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne yönlendirerek özür bilgilerinin sisteme işlenmesini sağlayacak. Özürlü öğrencilerin beyan ettiği rapor ya da belgenin bir örneği Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde saklanacak. Bu öğrencilere ait özür durumlarını gösteren belgeler EĞİTEK Genel Müdürlüğüne gönderilmeyecek.

OKUL MÜDÜRLÜĞÜ’NE 5 TL ÖDENECEK

Fotoğraflı sınav giriş belgesi, SBS için 24 Mayıs, PYBS 5, 9, 10 ve 11’inci sınıflar için 20 Nisan’da, http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinden okul müdürlükleri tarafından renkli alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek. Adaylar, başvuru ve tercih dönemlerinde okul müdürlüğüne, kırtasiye, internet bağlantısı, fotokopi, kılavuzların çıktıları gibi giderler için 5 TL ödeyecek.

İnternet bağlantısı olmayan veya başvuru süresince teknik bir sebeple internet bağlantısı çalışmayan okullar, en yakın ADSL bağlantısı olan bir başka okuldan veya bağlantı sorunu olmayan ilçe veya il milli eğitim müdürlüğünden başvuru onaylama işlemlerini yapacak.

Tüm başvuru işlemlerinin yapılmasından adayın velisi, doğruluğundan okul müdürlüğü sorumlu tutulacak.

Önceki İçerikUTorrent Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikDepremle ilgili kurumlar
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

15 YORUMLAR

    • sbs den nefret ediyorum demeyin arkadaşlar eğer sadece 8. sınıfta sınava girseydiniz bir şansınız olacaktı ama her sene girmek daha iyi çünkü birincisinde düşük puan aldıysan diğerlerinde düzeltebilirsiniz

  1. ya arkadaşlar ben 8. sınıfa gidiyorum bu sene busluluk sınavına girdim ve kazandım okullar açılalı kaç ay oldu ama hala alamadım eğer bilen varsa lütfen söylesin merak ediyorum şimdiye kadar almam gerekiyodu diye düşünüyorum lütfen sorumu cevapsız bırakmayın… :'(

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz