Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler

0
1457

Botanik: Mührüsüleyman çok yıllık bir bitki olup, 30-80cm boyunda yay gibi eğik bir şekilde, toplu halde kümeler oluşturan bir bitkidir. Yaprakları oval şekilde, kenarları bütün dipten başa doğru paralele derin damarlarla donanmıştır ve yaprakları değişken sıra ile gövdeye dizilmiş ve de hemen hemen sapsızdır. Çiçekleri 3-5tanesi bir arada sarkık vaziyette, uzun bir çan şeklinde, beyazımsı yeşil renkte ve kısa saplıdır. Mührüsüleymanın kullanılan iki önemli türü mevcuttur, bunlarda multiforum kümeler halinde ve oldukça çok yaygın olarak bulunur.
HİMALAYA TUZU

Mührüsüleyman otu: polygonatum odoratum ise genellikle seyrek kümeler oluşturur. İkinci bir fark ise küme Mührüsüleyman otu 1-2 çiçek bir yaprak dibinde bulunurken, kokulu Mührüsüleyman otunun çiçekleri 3-5’i bir aradadır. Üçüncü fark ise küme Mührüsüleyman otu 30-80 cm boyuna ulaşırken, güzel kokulu Mührüsüleyman otu sadece 15-40cm’e ulaşır. Meyveleri bezelye büyüklüğünde siyahımsı mor renkte 3-5 adeti bir arada ve her meyvede 6 çekirdek bulunur.

Yetiştirilmesi: Kuzey Anadolu ormanlarında yabani olarak kendiliğinden yetişir. Köklerinden yarı gölgelik yerlere ekilirse kendiliğinden gelişir ve yayılır.

Hasat zamanı: Kökleri çiçek açamaya başladığı andan itibaren sökülerek toplanır ve kurutulur.

Birleşimi: Birleşiminde şekerler, tanin, musilaj ve az miktarda Acetidin-2-carbonikasit, Schelidonasit ve saponinlerden içerdiği ileri sürülmektedir.

Tesir şekli: Hafif kabız yapıcı ve haricen burkulma, ezilme gibi eziklere sargısı yapılır.

Kullanılması:
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Mührüsüleyman yerine daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örneğin diyabete karşı Çemen, Yerelması, Ardıç kozalağı, Yulaf preparatları veya Gökçek İksiri daha etkilidir.
b) Halk arasında eskiden dahili olarak diyabete karşı ve haricen romatizmaya karşı kullanılmıştır, fakat günümüzde daha etkili şifalı bitkiler olduğu için kullanılmaması daha uygundur.

Lapası: İki kahve kaşığı ince kıyılmış Mührüsüleyman kökünden demliğe konur ve üzerine 500ml kaynar su ilave edilir ve bu deme batırılan bez kızarık, morarık ve ezik yerlere sarılır.

Yan tesirleri: Tarife uyulmayarak fazla kullanılırsa zehirlenmelere neden olabilir. Zehirlenme belirtileri; bulantı, ishal ve kusma şeklinde olabilir.

Önceki İçerikSamsung Galaxy Note II Özellikleri
Sonraki İçerikYouTube Hesabı Nasıl Kapatılır
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz