Kasko değeri üzerinden indirimli vergi ödeme nasıl oluyor?

6
2319

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk taksidinin ödeme süresi bugün başlıyor. Peki daha az vergi ödeyebileceğinizi biliyor musunuz?

Hürriyet yazarı Şükrü Kızılot, Motorlu Taşıt Vergisi’ni daha az ödemenin yolunu bugün köşesinde okurlarıyla paylaştı. İşte Kızılot’un kaleminden indirimli vergi ödemenin yolu:

“Yaklaşık 14 milyon taşıt sahibini ilgilendiren “2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi” belli oldu.

2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi, bir önceki yıl vergisinin “yeniden değerleme oranına göre” yüzde 7.7 oranında yükseltilmesi suretiyle belirlendi. Başka bir anlatımla, 2011 yılıda Motorlu Taşıtlar Vergisi yüzde 7.7 zamlandı.

KİM, KAÇ TL VERGİ ÖDEYECEK?
– Otomobil, cip ve motosikletler ile minibüslerin vergisi, taşıtın yaşı ve motor silindir hacmine bakılarak hesaplanıyor.

– Otomobi ve ciplerin 2011 yılı vergisi en düşük 48 TL, en yüksek 15 bin 820 TL olarak belirlendi.

– Kamyon ve kamyonetlerin vergisi, taşıtların ağırlığı ve yaşına göre belirleniyor. Bu taşıtların 2011 yılı vergisi, en düşük 155 TL, en yüksek 2 bin 369 TL.

– Otobüslerin vergisi ise oturma yeri sayısına ve yaşına göre belirleniyor. Otobüslerin 2011 yılı vergisi en düşük 346 TL, en yüksek 2 bin 105 TL.

DAHA AZ VERGİ ÖDEMEK İSTER MİSİNİZ?
“Kim istemez ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Otomobil ve cip vergileri yaklaşık 7.5 milyon vatandaşı ilgilendirdiği ve her yıl değiştiği için, okuyucularımız o yılın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarını ve “indirimli vergi avantajını” her yıl sorarlar biz de açıklarız.

DAHA AZ VERGİ
2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin birinci taksidi, Ocak ayı sonuna kadar ödenecek. Verginizi ödemeden önce, “daha az vergi ödeme” avantajını bilmenizde fayda var.

Kısaca özetleyelim

1- Otomobil ya da cipinizin, kasko değerinin yüzde 5’ini hesaplıyorsunuz.

2- Tablodaki sütunda gözüken, vergi ile kıyaslıyorsunuz.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5’inin altında ise, yapacağımız birşey yok. Tarifeye göre MTV’yi ödeyeceksiniz.

4- MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5’inden fazla ise, bir alt kademedeki vergiyi ödüyorsunuz. (Bir alt kademede vergi de kasko değerinin yüzde 5’inden fazla ise ikinci alt kademeye inebiliyorsunuz).

BAŞVURU ŞART
-2011 yılında indirimli MTV tarifesinden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen ‘bildirim formu’ ile vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuruda bulunmayanlar, bu avantajdan yararlanamıyorlar.

-Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da ‘MTV indirimi’ uygulamasından yararlanamıyorlar.”

Önceki İçerikDünyanın en hızlı otomobili Bugatti Veyron
Sonraki İçerikFacebook’a Yılbaşında 750 milyon fotoğraf yüklenmiş
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

6 YORUMLAR

 1. Arabayı alırken vergi.
  Yılda iki defa
  Egzos pulu vergisi.
  Arabada kullundığın benzinde zaten on kat vergi.
  Sanki malıma ortaklar.
  Düşün sırtımızdan artık yaaa…

  • Size katılıyorum ama daha önemlisi vergi verdiğimiz için daha çok vergi veren bir toplumuz Elimize maaşlarımız daha geçmeden tüm vergiler son kuruşuna kadaralınıyor yetmemiş ekmek dahi KDV dahil fiyattan satılırken bodrolardan daha niye vegi kesiliyor yanı kısacası hem kazanırken hemde harcarken çiftçe vergi veriyoruz

 2. Yukarıda kasko değerine göre daha az vergi ödeme ile ilgili açıklamanızı beğendim. Ancak en son satırda belirttiğiniz “Araçlarını kasko sigortası yaptırmayanlar da MTV indirimi uygulamasından yararlanamıyorlar” ifadenizin yanlış olduğunu belirtmek isterim. Doğru şekli,kasko sigortası yaptırmaya gerek olmaksızın bu indirimden faydalanabilirler.

 3. 2010 da 3,500 tl ye aldığım reno 19 dizel araç 3 sene içinde arabayı aldıgım para kadar vergi ödedim . ALLAH sorsun bunlardan . başka bişey diyemiyorum

 4. doblo 1910 D SX arabamın kasko değeri 9.000 TL. 2013 vergisi 827.00 TL. Kaskosu var %5 avantajından yararlanmak için maliyeye baş vurdum ruhsatta yandan camlı kamyonet olarak yazdığı halde (vergi buna göre alınıyor) maliyedeki bilgisayarlarda panelvan gözüküyor???? bu durumda kapsam dışı oluyormuş velhasıl faydalanamadım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz