Kas gücüyle çalışan ve kanat çırpan hava aracını uçurmayı başardı

7
2580

Kanada’nın Toronto Üniversitesi’nden bir doktora öğrencisi, ilk kez insan kas gücüyle çalışan ve kanat çırpan hava aracını uçurmayı başardı.

Toronto Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Leonardo da Vinci’nin eskizlerinden esinlenilen “Snowbird” isimli motorsuz “ornitopter”in ilk uçuşunu geçen ay Toronto yakınlarındaki Tottenham’da yaptığı belirtildi.

Açıklamada, mühendislik bölümü doktora öğrencisi, pilot ve projenin sorumlusu Todd Reichert’ın, aracı, pedallarını çevirerek 19,3 saniye boyunca saatte ortalama 25,6 km hızla 145 metre uçurmayı başardığı kaydedildi.

Reichert’ın kameralarla da ölümsüzleştirilen ve Uluslararası Havacılık Federasyonu yetkililerince de izlenen ilk uçuşu, federasyonun ilk toplantısında resmi kayda geçirilecek.

Wright kardeşlerin motorlu uçağı 1903’teki ilk tarihi uçuşunda havada sadece 12 saniye kalmış ve 37 metre ilerleyebilmişti.

Karbon lifleri ve balsa ağacından yaptığı uçağın ağırlığının yalnızca 43 kilo olduğunu belirten Reichert, ornitopterin kanatlarının ise 32 metre ve bir Boeing 737’ninkilerin uzunluğunda olduğunu kaydetti.

Da Vincinin rüyası gerçek oldu | video.mynet.com

İnsanlığın eski bir düşünü yerine getirdiğini, tarih boyunca birçok insanın kendi kanatlarıyla kuş gibi uçmayı hayal ettiğini ve binlercesinin bunu denediğini söyleyen Kanadalı öğrenci, kalkışta bir traktörle çekilen ornitopter havaya yükseldikten sonra uçuşu sağlamak için kanatlarını 15 kez çırptı.

Reichert, ilk uçuşta başarılı olma şansını arttırmak için yaz boyunca rejim yaparak 8 kilo verdi.

Gossamer Condor’un 1977’de kas gücüyle uçan ilk aracı 7 dakikadan fazla süreyle 1,6 km boyunca uçurmasına rağmen, daha önce insan gücüyle kanatlarını çırparak uçan bir araç yapılmamıştı.
Projeye, Toronto Üniversitesi’nden 30 öğrencinin yanı sıra Fransa’nın Poitiers ve Hollanda’nın Delft üniversitelerinden de katkı yapıldı.

Önceki İçerikUSB 3.0 desteği olan Kingston flash diskler aktarım hızları ve fiyatları
Sonraki İçerikBilgisayar alırken nelere dikkat etmeli?
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.
Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
özgürist
özgürist
12 yıl önce

Kanat çırparak havalandığı iddia edilen nesne neden önünde giden araca iple bağlı ve çekiliyor. bu görüntüye göre ancak kanatlarının ucunu oynatan bir planörden bahsedebiliriz.Bu tez safsatadan ileri gitmez, kanatlar çok ince ve uzun.Kanatlarını çırpıyor olsa bile bunu havalanmak için bir güç olarak kullanamaz.uzun lafın kısası planör çekiliyor, kanatlarının ucu oynuyor. 😛 :Q

müslüm
müslüm
11 yıl önce

benim innancım odurkı imkan verilirse bu ülkede bundan daha iyisini yapacak insan cok .kendı şahsıma imkanım olsa ben bundan daha iyisini yaparım dıyorum.bende çok daha iyi insanlar oldugunu bılıyorum bunlara neden imkanlar saglanmıyor bunu anlamakta güçlük çekiyorum.

zeki
zeki
11 yıl önce

kanat yapmak istiyorum nasıl malzeme gerkiyor yardımcı olun

musti
musti
11 yıl önce

ben kendim uçmak isterim ama apamam

leonardo
leonardo
11 yıl önce

bunu yapcam herkes görecek sadece malzemeler kaldı
:Q

arkın.
arkın.
11 yıl önce

bu da ne?zaten Dünya da kas gücüyle ilk uçan bir türk. hatırladınız mı?

ramazan
ramazan
11 yıl önce

🙂 bn daha 13 yaşındayım ama bir tane küçük planör yaptım ve çok güzel uçuyor…