İskorbüt Hastalığı ve Tedavisi (C vitamini Eksikliği)

1
3308

C vitamininin tüm orga­nizmada çok yönlü etkisi vardır. Bu nedenle C vitamini eksik­liği vücut maddelerinin özellikle büyüyen destek dokunun yapısını kan dokusunun yapısını ve kılcal kan damarlarının ça­lışmalarını etkiler. C vitamininin en büyük görevi vücudun hastalıklara karşı direncini artırmaktır. Eksikliğinde bağdokusu kıkırdak kemik ve diş yapısında bozukluklar gelişim bo­zuklukları dirençsizlik karın ve baş ağrıları kansızlık kabız­lık gibi hastalıklar görülür.

İskorbüt Hastalık Belirtileri: Dişetinde kanama derialtı kanamaları sonu­cunda çürük oluşumu hayati önemi olan organların içine ka­namalar görülür.

Süreci: Kemikleri örten zarın içine olan kanamalardan ötü­rü kol ve bacaklarda aşırı duyarlılık ve ağrı olur.

İskorbüt Tedavisi: Taze sebze patates meyveden oluşan bir gıda rejimi uygulanır. Ayrıca damardan ya da ağızdan C vitamini ve­rilir. Günlük C vitamini gereksinimi 10-20 miligram kadardır. Bu miktar normal diyette bulunan C vitamininden azdır. Bu nedenle de sebze diyeti önerilir.

İskorbüt Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:
Latin çiçeği, Limon, Keber otu, Portakal, Sirke

Hazırlanış Şekli:
* Latin çiçeğinin çiçekleri ve yaprakları kaynatıldıktan sonra suyu süzülür. Elde edilen sıvıya dörtte bir oranda
limon sıkılarak karıştırılır. Hazırlanan bu karışımdan yemek arası bir-iki çorba kaşığı alınır.
* Keber bitkisinin kökü sirke ile haşlanır. Süzülerek elde edilen sıvı, dinlendirildikten sonra hastalık süresince yemek arası bir fincan içilir.
* Rahatsızlık süresince her gün portakal suyu içilmeli veya yenmelidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz