İlk bilgisayar ağırlığı 30 tondu

4
7140

İlk bilgisayar ağırlığı 30 tondu
ABD ordusu için geliştirilen ilk ENIAC 30 ton ağırlığında, 167 metrekare büyüklüğündeyken, zamanla küçüldü, ucuzladı, günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girdi. Son teknoloji harikası iPad’lar, bilgisayar ve internet dünyasını tamamen dokunmatik ekranla işleyen bir platforma taşıdı.

TÜRKİYE’NİN İLK BİLGİSAYARI TV’DEN BOZMA!

Türkiye’nin ilk kişisel bilgisayarla tanışması ise 1980’de, bugün Bilkent Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın, siyah beyaz televizyonu bilgisayar ekranına dönüştürmesiyle gerçekleşti. İlk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar ‘Eniac’, 7 Ocak 1946’da ABD’de kullanıma girdi. Elektronik-dijital bilgisayara giden yolda atılmış büyük adımlardan biri olarak “Eniac”lar 1955’e kadar kullanıldı.

1937’de Harvard Üniversitesi’nden Howard-Aiken ilk otomatik hesap makinesini (MARK-I), 1943’de Pennsylvania Üniversitesi’nden J.P. Erkert ise ilk işlevsel bilgisayar olan 30 ton ağırlığındaki Eniac’ı (Electronic Numerical Integrator and Calculator) yaptı. 30 ton ağırlığındaki Eniac, 167 metrekarelik bir alanı kaplıyordu ve hesaplama vurumları bin 500 elektromekanik röleden geçip 18 binden çok radyo lambasından akıyordu. Eniac’ı çalıştırmak için 150 bin vatlık enerji gerekiyordu.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
alimertuyıkuyıkyuuyıkuyıkyuada Recent comment authors
alimert
Ziyaretçi
alimert

sosyal slaytından 100 aldım bu site sayesinde

uyıkuyıkyu
Ziyaretçi
uyıkuyıkyu

teşekkürler

ada
Ziyaretçi
ada

şimdikilere bak birde 2 kg bile değiller 🙂 güzel bilgi teşekkürler

uyıkuyıkyu
Ziyaretçi
uyıkuyıkyu

çok iyi