Google Pagerank Nedir

0
1130

56c8_googlelogoh.jpg
Google Pagerank Nedir
Google Pagerank : Belirli bir algoritma sonucunda sitenize verdiği değerin 0-10 arası olarak belirlediği bir puanlama sistemidir.Tabi burada pagerank değeri 1 olunca değerli olmuyorsunuz tam tersi olarak pagerank değeriniz ne kadar yüksek olursa o kadar değerli oluyorsunuz.Bu sistem 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından geliştirilmiştir.

Pageran Nasıl Hesaplanır
A sitesi için pagerank bulma formülü şu şekildedir. PR(A) = (1-d) + d (PR(T1)/C(T1) + … + PR(Tn)/C(Tn))

Formüldeki değişkenler şunlardır:

PR(A)= A sitesine ait Pagerank degeridir. Tüm siteler için ilk başta 1 kabul edilmektedir. d = “damped down” faktörü denilen özel bir katsayı ve 0.85 kabul edilmektedir. Pi sayısı gibi özel bir katsayıdır. PR(Tn) = A sitesine link veren herhangi bir sitenin pagerank degeridir. C(Tn) = A sitesine link veren sitenin başka sitelere verdigi link sayısıdır.

“Sen bana link ver ben sana link vereyim” mantığının incelemesi

d= 0.85 PR(A) = (1 – d) + d*(PR(B)/C(Tn)) PR(B) = (1 – d) + d*(PR(A)/C(Tn))

Değerleri yerine koyarsak:

PR(A)= A sitesine ait ilk Pagerank degeri ilk başka biz 1 kabul ediyoruz. d= 0.85 katsayı degerinde oldugunu google bize söylüyor. PR(B)= B sitesine ait ilk Pagerank degeri 1 kabul edildi. C(Tn) =1 dir. Yani A sitesinden ve B sitesinden dış dünyaya verilen link sayısı adeti 1 oldugundan 1 alıyoruz. Eger A sitesi başka sitelerede link vermiş olsaydı verdiği link sayı adetini yazacaktık. Yukarıdaki örnek için sadece bir adet siteye link verildiğinden 1 rakamını yazıyoruz denkleme.

PR(A) = (1 − 0.85) + 0.85 * (1 / 1) = 0.15 + 0.85×1 = 1

PR(B) = (1 − 0.85) + 0.85 * (1 / 1) = 0.15 + 0.85×1 = 1

Sistemin ortalama Pagerank değerini kontrol edelim Pr(A)+ Pr(B)=2 2 /2 (Sistemde iki adet site mevcut oldugundan)=Sistemin ortalama Pagerank’ı= 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz