Geleceğin Visa Kredi Kartı

1
1556
SAN FRANCISCO - FEBRUARY 25: Visa credit cards are arranged on a desk February 25, 2008 in San Francisco, California. Visa Inc. is hoping that its initial public offering could raise up to $19 billion and becoming the largest IPO in U.S. history. (Photo Illustration by Justin Sullivan/Getty Images)

Günümüzde sanal alışveriş oldukça yaygın. Bu alışverişleri yaparken mutlaka kredi kartlarımızı kullanmak durumunda kalıyoruz.
Kredi kartı ile alışveriş dendiğinde aklımıza gelecek ilk soru: “Ne kadar güvenli?”.
Visa’nın test aşamasındaki yeni kredi kartları dolandırıcılığı önlemede oldukça yol katetmek üzere. EMUE firması tarafından üretilen kredi kartının arka yüzünde 10 digit sayı olan bir klavye ve bir de küçük ekran bulunuyor.
İlk etapta şirket tarafından verilen bir PIN numarasını kartın arka yüzündeki sayı tuş takımını kullanarak giriyorsunuz ve kart size tek seferlik bir CVV (güvenlik numarası) numarası üretiyor. Böylece alışverişlerinizi güvenli bir şekilde yapmış oluyorsunuz.
CVV Kredi Kartınızın arka yüzündeki imza şeridinin üstünde bulunan rakamın son 3 hanesine verilen isimdir. Bu numara kredi kartınıza özel olduğundan internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışverişlerde mutlak güvenlik sağlar. Ancak bu numara tektir ve kartı eline geçiren kişi bu numarayıda beraberinde elde etmiş olur. Geleceğin kredi kartında ise bu numarayı siz yaratıyorsunuz ve tek seferlik bu numarayı kullandığınız andan itibaren geçerliliği kalmıyor.
Yeni nesil kredi kartında şirketin belirttiği 3 yılık pil ömrü bulunuyorAncak kart cüzdanda taşırken kırılma ve deformasyona karşı şimdilik dayanıksız.
Güvenlik konusunda bunca yol katetmişken bazı noktalarda henüz tam anlamıyla güvenlik sağlanamamış. Örneğin veri transferi esnasında araya girilerek kodların çalınabiliyor olması halen kafaları karıştırıyor. Fiziksel dayanıklılık, verilerin şifrelenmesi ve çalınmasını önlemek için çalışmalar arttırılmış durumda.
Yeni nesil kredi kartının günlük kullanıma ne zaman geçeceği konusunda henüz bir tarih yok ancak 4 banka bunu kullanmak için denemelere başlamış durumda. İngiltere’den MBNA, İsviçre’den Cornèr Bank, İsrail’den Cal ve İtalya’dan IW Bank deneme yapan bankalar arasında.

Önceki İçerikTelevizyon kumandaları tarih oluyor
Sonraki İçerik2012 Engelli memur seçme sınavı ne zaman?
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz