Foursquare’in Yeni Uygulamaları Yayınlandı

0
977

 

Uzun zamandır kullanıcıların yoğun olarak kullandıkları yer bildirim uygulamalarından birisi olan Foursquare bir yenilenme aşamasına giriş yapmış bulunmaktaydı. Öyle ki önce yer bildirimlerini yeni yazılımı olan Swarm üzerinden yaptıran Foursquare daha sonra logosunu değiştirerek yepyeni bir dizayn ve alt yapıyla kullanıcılarının beğenisine tekrardan sunuldu.

Foursquare

Foursquare_New_Logo

İlk yayınlandığı 2006 yılında, herkes için tek bir çözüm yaklaşımının artık demode olduğunu söyleyen Foursquare, kullanıcıların beğendiklerinden öğrenen ve onları sevdikleri yerlere yönlendiren yepyeni bir uygulama olarak tanımlanıyor.

Yeni Foursquare’in eskisine göre en önemli farkı da bu. Zira uygulamayı açtığınızda Foursquare sizden beğenilerinizi seçmenizi istiyor. Ev yemeğinden viskiye, güzel sanatlardan kahveye kadar farklı seçenek arasından eklediğiniz kişisel zevkler, günün saatine göre size öneriler olarak geliyor. Örneğin akşam yemeği saatinde sevdiğiniz yemekler baz alınarak Foursquare size mekan önerisinde bulunuyor. Foursquare bu geliştirilmiş önerileri sizin davranışlarınızı -örneğin nerede, ne zaman check in olduğunuzu- izleyerek yani sizden öğrenerek yapıyor. Öneri kategorileri, sayfanın tepesindeki hareketli bar üzerinde sıralanıyor ve siz hareket ettirdikçe farklı kategorileri görüntüleyebiliyorsunuz. Her açtığınızda konumunuza göre pasif bir arama yapan uygulamada kendi aramanızı yapmanız da mümkün. Sonuçları listeleyebildiğiniz gibi harita üzerinden de görüntüleyebiliyorsunuz. Tamamen yeni bir görünüme sahip yeni Foursquare’de bir mekanı görüntülediğinizde, iletişim bilgilerini öğrenebiliyor ve kullanıcıların geri dönüşlerini ‘ipuçları’ olarak alabiliyorsunuz. Kısa formattaki bu yazılar arasında takip ettiikleriniz ve arkadaşlarınızdan gelenler üst sırada yer alıyor.

İlk izlenim olarak Foursquare’in bu kapsamlı dönüşümü başarıyla gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Foursquare, kullanıcı deneyimi ve tasarım açısından eskisine göre çok daha ileri seviyede.

 

indir

 

 

Swarm

swarm

Beklendiği gibi check-in özelliği yeni Foursquare’de yok. Bunun için kullanıcıların Swarm’ı indirmeleri gerekiyor. Yer bildirimi denildiğinde ilk akla gelen uygulama olan Foursquare’in Swarm uygulaması aslında daha çok yorumlama ve etkinlik planı üzerine kurulu. Foursquare ile entegre olarak çalışan yeni uygulama, yakın bulunan arkadaşlarınızı mesafeye göre kategorilere ayırıp size gösterebiliyor. Yer bildirimi yapmaktan çok; parkta oturduğunuzu veya koştuğunuzu belirleyip yorumlayarak paylaşma mantığı ile hazırlanan Swarm, son derece değişik bir deneyim yaşatıyor. Ayrıca Swarm ile ileride yapacağınız etkinlikleri arkadaşlarınız ile paylaşıp bunu daha geniş kitlelere yaymak da mümkün.

 

indir

Önceki İçerikİnternetten Ses Formatı Değiştirme
Sonraki İçerikVodafone Hat Kaç Yaşında Alınır
En güzel kayboluş tarihi bir kentin sokaklarında olur, en güzel unutuş sevdiğiniz bir romanın sayfalarında olur, ama her ikisi de geçicidir. Webmaster, seo uzmanı, sosyal medya uzmanı, amatör fotoğrafçı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz