Dünden Bugüne Facebook Sayfaları

0
1124

2004
Facebook, 2004 yılının Şubat ayında internet alemine “TheFacebook” adı ile Harvard Üniversitesi’nden merhaba dedi.

Aynı yılın Haziran ayında Kaliforniya’nın Palo Alto eyaletine taşınan Facebook’a Eylül ayında grup uygulamaları ve “duvar” kavramı eklendi. İlk olarak Eylül ayında eklenen duvara yazı yazma ile birlikte Facebook, daha ilk yılında tam 1 milyon üye sayısına ulaştı.

2005
2005 yılının ilk aylarında herhangi bir değişikliğe uğramayan “TheFacebook”, Ağustos ayında adının başındaki “the” ekini atarak artık sadece Facebook olarak anılmaya başlandı.

Eylül ayında lise öğrencileri arasında büyük rağbet gören site, Ekim ayında ise fotoğraf yükleme uygulamasını kullanıcılarının hizmetine sundu.

Facebook, 2005 yılını tam 5.5 milyon kullanıcıyla kapadı.

2006
Günümüzde pekçok kişinin kullandığı mobil Facebook’un temelleri 2006 yılının Nisan aylarında atıldı. Ağustos ayında “not” hizmetini sunmaya başlayan Facebook, Microsoft’la işbirliği yapmaya başladı.

Eylül ayında ise News Feed yani “haber kaynağı” özelliğini getiren Facebook ‘un aldığı karar kullanıcılarının isyan etmesine sebep oldu. Çünkü Facebook, güvenliği sıfıra indirerek tüm üyelerin birbirlerini görebilmelerini sağladı. Günden güne büyüyen site 2006 yılını 12 milyon kullanıcı ile kapadı.

2007
2007 yılının Mayıs ayında F8 Geliştiricileri Konferansı’na katılan ve burada Facebook Platformunun ve uygulamalarının lansmanını yapan Facebook, Ağustos ayında iPhone ile tam uyumlu hale geldi.

Tarihler Ekim 2007’yi gösterdiğinde ise Microsoft, mobil Facebook adına büyük yatırımlar yaptı. Kasım ayında reklam olayını geliştirerek siteye optimize eden Facebook, özellikle “beacon” pazarlama programıyla büyük tepki aldı.

Tüm bu gelişmelerle birlikte Facebook’un engellenemez yükselişi devam ediyordu ve 2007 yılının sonunda üye sayısı 50 milyona kadar yükseldi.

2008
Facebook, 2008 yılında yaptığı hamlelerle üye sayısında büyük bir artış sağladı. İlk olarak Mart ayında arkadaş listesinde güvenlik kontrolü özelliğiyle istenmeyen kişilerin engellenmesini sağlayan Facebook, Nisan ayında sohbet özelliğini getirdi.

Temmuz ayında ise App Store’a ilk kez Facebook için iPhone uygulaması düşmüştü bile. Ve Facebook gelen tüm tepkilere rağmen, engel tanımayarak İnternet’in olmazsa olmazları haline geldi.

Facebook’un 2008 yılının sonunda üye sayısı 100 milyonu gösteriyordu.

2009
2009 yılına hızlı bir giriş yapan Facebook, Şubat ayında üyelerini Like (beğenme) özelliğiyle tanıştırdı. Haziran ayında Facebook kullanıcı adını karşımıza çıkaran Facebook, Ağustos ayında FriendFeed’i satın aldı.

Ekim ayında güvenlik ayarlarıyla yeniden oynayan Facebook, 2009 yılını büyük bir başarının altına imza atarak 350 milyon üye ile bitirdi.


2010
2010 yılının Nisan ayında Open Graph API hizmetini kullanıcılarına sunan Facebook, bu uygulama ile şirketlere ve kurumlara kendi sitelerini ve alan adlarını Facebook sayfası gibi tasarlama imkanı tanıdı.

Mayıs ayında güvenlik konusunda büyük tepki alan Facebook, Temmuz ayında tam 500 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Facebook, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında konum tabanlı uygulaması “Facebook Place”i kullanıma sundu.

Ekim ayında ise, Sosyal Ağ adındaki filmiyle adından söz ettirdi. Aralık 2010’da ise Time Magazine dergisi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i “yılın adamı” olarak belirledi.

2011
Ve içerisinde bulunduğumuz yılın ilk ayında Facebook’un değerinin 50 milyar dolar olduğu açıklandı.

Önceki İçerikSeyahat sigortası nedir? Seyahat sigortasında yaş sınırı nedir?
Sonraki İçerikSon Yoklamanızı Yaptırırken Üzere Askerlik Şubesine Gelirken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Belgeler
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz