Dizüstü Bilgisayarlarda batarya ömrünü uzatma yolları

0
1036

Ekran Parlaklığını Azaltın

Dizüstü cihazlarda pil ömrünü tüketen etkenlerin başında ekran parlaklığı geliyor. Bu nedenle daha uzun süreli kullanım için, şarj aleti takılı değilken ekranın parlaklığını düşürmekle işe başlayabilirsiniz. Buna ek olarak Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantıları da kullanılmadığı sürece kapatmakta fayda var

Pilinizi Sürekli Şarj Etmeyin

Dizüstü cihazların sürekli şarj halinde olması, cihazın bataryasını olumsuz etkiler. Oysa şarjınızın başlangıçta yüzde 80 dolu olması, cihazın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu konuda Lenovo’nun “ThinkVantage Güç Yöneticisi” teknolojisi, pil ömrünüzün korunmasına yardımcı olur.

Dizüstünüz Şarja Bağlıyken Bataryayı Çıkarmayın

Dizüstü cihazınız şarj halindeyken, bataryayı çıkarmamanız gerekiyor. Çünkü bu koşullar altında bilgisayar yüzde 100 performansla çalışamayabilir. Ayrıca şarj aletinin çıkması beklenmedik veri kaybına da neden olabilir.

Yedek bataryanızı Doğru Koşullarda Saklayın

Şayet yedek bataryanız bulunuyorsa ve onu uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız, öncelikle bataryanızın yüzde 50’si doluncaya kadar şarj edin ve ardından serin bir ortamda saklayın.

Bataryanızın Isınmamasına Özen Gösterin

Isı, pil ömrünü hızlı bir şekilde tüketir. Isıyı düşürmek için çalışırken cihazınızın havalandırmalarının kapalı olmadığından emin olun. Bataryayı sıcak ortamlarda şarj etmekten de uzak durmalısınız.

Lityum Iyon Bataryaların Farkı!

Günümüzün lityum bataryalarının, NiCd ve NiMH bataryalarından farklı olarak, hafızaya bir etkisi yoktur. Bundan dolayı bataryayı tam olarak şarj etmek gerekmez. Ancak doğru şarj etmek, bataryanın göstergelerini kontrol edebilmek açısından önem taşır.

Batarya Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bataryaların bir ömrü olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu zaman aralığı, doğru kullanıma bağlı olarak uzatılabilir. Batarya ömrü şarj olduğu sürece kademeli olarak azalır; ancak bataryaların “stand by”da bekleme süreleri git gide azalır. Bu nedenle bataryanızın artık tam şarj olmadığını ya da pil ömrünün normalden daha az dayandığını gözlemliyorsanız, bataryayı değiştirme vakti gelmiştir.

Önceki İçerikHpnin İlk Ultrabook Dizüstü Bilgisayarı
Sonraki İçerikSuya düşen telefon nasıl kurtarılır?
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz