0850 Numara Nedir ve Nasıl Alınır?

0
1737

Bağımsız numaralar olarak da bilinen 0850 numara, özellikle de son dönemlerde bankaların kullanmaya başlaması ile birlikte çok daha fazla bilinmeye başladı. Adres ile bağlantılı olmayan bu numara için yalnızca internet bağlantısı yeterli olmakta. Bu bağlantı üzerinden VOIP santraline eklenmiş olan cihazlar sayesinde numara sorunsuz kullanılabilmektedir. Bilinenin aksine 0850 numaraları yurt dışındaki numaralardan değildir, aynı Türkiye’de bulunan alan kodları gibi ülkemizde kullanılmak adına hazırlanmış olan numaralardır. Bu numaraları almak söz konusu olduğu zaman ise pek çok kişi işlemlerin çok zorlu olacağını düşünebiliyorlar. Lakin aslında doğru adımlar takip edildiği zaman numaraları almak tahmin edilenden de kolay olacaktır.

Öncelikli olarak 0850 numara almak için bireysel mi yoksa kurumsal mı bir başvuru yapılması gerektiğine karar verilmesi gerekiyor. Yapılacak olan başvuruya bağlı olarak kişilerden istenilecek evraklar farklılıklar göstermektedir. Bu evrakların hızlı bir şekilde toplanmasının sonrasında ise gerekli yerlere teslim edilmelerinin ardından en fazla 3 4 gün içerisinde 0850 ile başlayan numara kişi ya da kuruma tanımlanmış olacaktır. 0850 ile başlayan numaraların birçok farklı avantajları bulunmakta. Bunların başında ise IP üzerinden hizmet verdiklerinden ötürü fiziki anlamda herhangi bir sınırlarının bulunmaması gelmekte. Yani kişi ya da kurumlar tek bir numarayı satın aldıktan sonra sahip olunan internet bant genişliğine göre yüksek kapasitede çağrı alınmaya başlanabilecektir.

Bunun tam tersi olan 444 ile başlayan numaralar kullanılmak istendiği zaman tanımlı olacak sabit hat sayısına göre çağrı alınır. Yani bu numaraya tanımlı 5 hat bulunuyorsa gelecek olan 6. çağrıda numara meşgule düşecektir. Ayrıca 0850 numaralar için kurulum, aylık sabit ücret ya da tahsis ücreti gibi ödenmesi gereken farklı kalemler bulunmaz. Yapılacak olan ücretlendirme yalnızca numarayı arayacak olan kişiyedir. Aranılacak olan numaraya dair kişiye yapılacak olan ücretlendirme ise operatöre bağlı olarak değişim göstermektedir. Geçmiş dönemlerde 444’lü numaralar için ödenmesi gereken ücret çok yüksek oluyordu ve bundan dolayı da özellikle kurumsal firmalar bu konuda zorlanabiliyordu. Şimdilerde ise 0850’li numaralar ile bu durum ortadan kalkmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz