Symbian Programlarda Sertifika Sorunlarının Çözümleri

1
2444

Symbian işletim sistemlerinde uygulama kurmak istediğinizde geçersiz sertifika, güvenli olmayan üreticiden gelen sertifikalar desteklenmiyor ve bu tarz uyarılar alıyorsanız telefonunuza çoğu symbian uygulamasını yükleyemiyorsunuz demektir.

Bu symbian tarafından güvenlik amaçlı geliştirilmiş ama işleri bir hayli zorlaştıran bir yenilik.

Bunu aşmak için elinizde iki seçenek var. Birincisi telefonunuzu hackleyerek sistem dosyalarını değiştirmek böylece sertifika sorulmasının önüne geçmek.

İkincisi ise kendi telefonunuza uygun bir sertifika edinerek programları bu sertifika ile imzaladıktan sonra çalıştırmak. Sertifika gerektiren her program için bunu yapmanız lazım. Bunun için IMEI numarasını bazı forumlarda sertifika üretebilen kişilere vermeniz ve bir süre sonra sertifika dosyalarını (.key ve .cer) alarak signsis programı ile kullanarak programları imzalamanız. Burada IMEI’nizi bilmediğiniz kişilere vermenin riski söz konusu.

Ancak birinci yönteme göre daha etkili. Çünkü telefonunuzu hackleseniz bile ileride yazılım güncellemesi yaptığınızda hackin işe yaramamazı mümkün. Ayrıca örneği bugün itibariyle N82 (yeni firmware), N79, N85, N96 gibi telefonların hacklenmesi için bir yöntem yayınlanmış değil..

Önceki İçerikİşitme Engelli Annelerin Bebekleri Ağlamasın
Sonraki İçerikWindows 7’nin Sistem Gereksinimleri
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz