Samsung Galaxy S5 Mini ve Samsung Galaxy S4 Mini Karşılaştırma

0
3177

Vs-Samsung_Galaxy_S5_Mini_vs_Samsung_Galaxy_S4_Mini
Samsung Galaxy serisi son dönemlerde birçok kişi tarafından ilgi görüyor. İnsanlar serinin içinden hangisi daha iyi düşünüyorlar. Şimdi sizlere Samsung Galaxy s4 Mini ile Samsung Galaxy s5 Miniyi karşılaştıracağım. İlk olarak Samsung Galaxy s4 Miniden başlayalım. Bu telefon 5 inç ekrana sahiptir. Bu telefonu daha küçük akıllı telefonlardan hoşlananlar seçebilirler. 107 gram ağırlığındadır ama Galaxy S4’ten daha kalındır. AMOLED ekranlara göre renkler çok daha parlak ve beyaz tonları da mavimsidir.

s4mini-inceleme
IPS ve LCD ekranlara göre çok daha az güç tüketiyor. 1.5 GB kapasiteli ve RAM ile oldukça dikkat çekmektedir. Super AMOLED ekran kullanılıyor ve 1900 mah batarya ile bir günlük kullanım süresine sahiptir. Yazılımsal özellikleri de S4 ile aynı. Ayrıca kızılötesi vericiye de sahiptir. Bu verici cihazın üst kısmında bulunuyor. Kamera özellikleri oldukça iyidir. Kamera özellikleri s3 ile benzerdir. S4 mini pek çok gelişmiş kamera özelliklerine sahip bulunuyor. Full HD çözünürlüğü ile video kaydını çok başarılı ifade ediyor. Skype Tango ve birçok uygulama ile oldukça kaliteli görüntü sunabilmektedir.

Galaxy-S5-Mini
Galaxy s5 mini ise oldukça iyi özelliklere sahiptir. Su geçirmez özelliği ve kalp ritm ölçer özellikleri ile insanların dikkatini çekiyor. Bu cihaz bu özellikler ile bir ilki başarıyor. Bu telefon özellikleri açısından süper bir telefondur. 1.5 GB RAM belleğe sahiptir. Cihazın arka kapağında farklı ve ne olduğu tam anlaşılamayan bir malzeme kullanılmıştır. Kenar çerçevelerinde ise metal malzeme kullanılmıştır. Telefon diğer serilerine göre oldukça ince bir yapıdadır. Cihaz çok ince olduğu için USB potu kabartılarak yerleştirilmiş. P_Pen Kalem alt kısıma yerleştirilmiş.

Kalp hızı sensörü kameranın yanında yer almaktadır. Bu versiyonun suya ve toza dayanıklı olması çok büyük avantajdır. Telefon 3 metre derinlikte ve otuz dakika suyun altında kalma özelliğine sahiptir. S5 mini s5in bütün özelliklerine sahip olmasa da çoğu özelliğini bünyesinde barındırıyor. 120 gram ağırlığında olan telefon 16 GB dahili hafızaya sahiptir. Arkasında ise 8 megapiksel kameraya sahiptir. Ayrıca çok yüksek çözünürlüğe sahiptir. Samsung bu akıllı telefon ile mini boyutlu ve mini donanımlı modeli ile harikalara yol açtı. Ayrıca telefon parmak izi okuyuculuğa sahiptir. Suya ve toza karşı dayanıklı olan mini dikkati çekiyor. Çizilmez cam ekrana sahip olan mini aynı zamanda dokunmatik ekrana da sahiptir. Blüetooth versiyonu ve kamerasında flaş özelliği vardır. Uygulaması ise google play baz alınmıştır.

s5-mini-karsilastirma

S5 mininin veri aktarım hızı diğerinden 50 Mbps yüksektir. S5 mini 16 GB dahili depolama kapasitesine sahip iken S4 mini 8 GB dahili depolamaya sahiptir. S5 mini uygulamalarınız ve oyunlarınız için daha hızlı ve daha güçlü bir işlemciye sahiptir. S5 mini çok çekirdekli mimarıyi destekleyen uygulamalar için çok iyidir. Tüm uygulamalar çok çekirdekli bu yapıyı desteklememektedir. S4 çift çekirdekli iken S5 dört çekirdeklidir. Böylece s5 iki kat daha fazla işlem gücüne sahiptir. S5in çözünürlüğü s4ten yüzde yetmiş seki daha fazladır. Ayrıca s5in ekran boyutu s4ün ekran boyutundan yüzde on daha büyüktür. S5in s4ten daha keskin yazısı, resmi ve videosu bulunmaktadır. Resim, yazı ve video kapasiteleri arasındaki oranlık fark ise yüzde yirmi yedidir. S4 yüzde on iki civarında daha küçük boyuttadır. Böylece daha az yer kaplar. S4 diğerine göre çok az incedir. Hatta neredeyse aynıdır. S4 yüzde on bir civarında daha hafiftir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz