iPhone 4

0
1161

Yeni iPhone, San Fransisco’da bu akşam düzenlenen geliştiriciler konferansında Steve Jobs tarafından tanıtıldı.

Bu akşam tanıtılacağı resmi olarak duyurulmamış olsa da hemen hemen herkesin beklediği duyuru Steve Jobs tarafından yapıldı.

Prototip modelin görüntüleri defalarca internete sızdırılan ve neredeyse bütün teknik özellikleri tahmin edilen yeni iPhone’un adı da iPhone 4 şeklinde kesinleşmiş oldu. Bazı mecralarda zikredilen iPhone HD adı da böylece tarih olmuş oldu.

Yeni iPhone 4’ün tanıtımından önce bir süre iPad’den bahseden Steve Jobs, iPad’in şu anda 10 ülkede satışta olduğunu, tam 8500 adet uygulaması bulunduğunu söyledikten sonra 1 günde 5 yıllık Google reklam gelirini elde ettik diyerek rakiplerine de pek hoş olmayan bir gönderme yaptı.

Tanıtımın bir bölümünde meşhur Facebook oyunu Farmville’in yapımcı firması Zynga’dan Mark Pincus da sahneye çıkarak yeni iPhone 4’e entegre edilmiş Farmville hakkında kısaca bilgi verdi.

iPhone OS olarak bildiğimiz işletim sistemi yeni telefonla birlikte artık kısaca iOS 4 olarak adlandırılacak.

Yeni iPhone 4’te iki adet kamera bulunuyor. Arkadaki kamera 5MP çözünürlüğe sahip ve bir LED Flash bulunduruyor. Bu sayede gece çekimleri için büyük bir avantaj sağlanmış oldu.

Yeni kamera ile 720p çözünürlükte video çekilebiliyor. Çekilen videolar telefon üzerinde düzenlebiliyor
Yeni iPhone 4’teki en büyük yeniliklerden birisi ekran teknolojisinde gerçekleştirildi. 3.5 inç boyutundaki ekranda piksel yoğunluğu tam 4 kat artırılmış. Ekranda inç başına 326 piksellik bir kalite elde edilmiş.

Ekran çözünürlüğü 960 x 640 piksel ve kontrast oranı da 1:800 olarak karşımıza çıkıyor.

İşlemcide bir sürpriz yok. iPad’lerde de kullanılan A4 işlemcisi yeni iPhone 4’ün de beyni olmuş.

300 saat bekleme süresi olan yeni iPhone 4’ün 7 saat 3G ve 10 saat Wi-Fi performansı bulunuyor.

Yeni ivmeölçer sayesinde iPhone 4 ile oyun oynamak da daha keyifli bir hale gelecek.

Dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de gürültü engelleme düğmesi. Önde yer alan kamera aracılığıyla görüntülü görüşme yaparken çok işe yarayacağı söylenen bu düğme sayesinde ses kalitesinde belirgin bir iyileşme olması bekleniyor.

iOS4’teki yeniliklerden bir tanesi de iBooks uygulaması. Bu uygulama sayesinde PDF dahil pek çok formattaki elektronik kitap internetten indirilerek iPhone 4 ile okunabilecek.

Tanıtımda kablosuz ağ üzerinden FaceTime adlı uygulamayı kullanarak bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Steve Jobs, hiçbir ayara gerek kalmadan ve ekstra ücret ödemeden Wi-Fi olan her yerden iPhone kullanıcılarının birbirleriyle ücretsiz olarak (GSM şebekesi kullanılmadan) konuşabileceğini söyledi.

Yeni iPhone 4’ün 16GB ve 32GB’lık iki farklı versiyonu bulunuyor. 16GB’lık versiyonun fiyatı 199 dolar, 32 GB’lık versiyonunki ise 299 dolar olarak açıklandı. Eski model konumuna düşen iPhone 3GS’nin fiyatı 99 dolara inerken bir önceki model iPhone 3G’nin artık üretilmeyeceği açıklandı.

Yeni iPhone 4G bu ayın 24’ünde raflarda olacak.

Önceki İçerikYouTube yasağı Google erişimini resmen tıkadı
Sonraki İçerikYoutubea 30 milyon TLlik vergi borcu
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz