Gusül abdesti nasıl alınır

56
5078

Gasl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüplük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir.

Guslü Gerektiren Haller:
a. Cünüplük: Cinsî münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin vücut dışına çıkması boy abdestini gerektirir.
b. Hayız ve Nifas (Lohusalık): Hayız ve nifas hali sona erince gusül farz olur.

Şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle dışarıya atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir. Şehvetle yerinden aynlıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da, İmamı Azam ile İmam Muhammed’e göre, gusletmek gerekir. Fakat İmam Ebu Yusuf’a göre gusül gerekmez.

Rüyada şehvetle ayrılan bir meninin, şehvet kesildikten sonra dışarıya akıtılmasını sağlamak için tenasül organını tutmak ve sonra dışarıya akıtmakta, misafir ve soğukta bulunanlar için İmam Ebu Yusuf görüşünü seçmekte kolaylık vardır. Bu yönden bu görüşün tercih edilmesini uygun görenler vardır. Bakmak ve dokunmak suretiyle şehvetle gelen meniden dolayı da gusletmek gerekir.

Cinsel ilişki halinde sünnet yerinin veya o kadar bir kısmın duhulü ile, buluğ çağına ermiş erkek ve kadının gusletmeleri gerekir. Meninin gelip gelmemesine bakılmaz. Bunlardan yalnız biri buluğ çağına ermiş ise sadece ona gusül gerekir, diğerine gerekmez. Ancak buluğ çağına yaklaşmış bir devrede ise, yıkanmadan namaz kılmasına izin verilmez. Namaza devam için taharette tedbirli olmak lazımdır. Bu ve buna benzer hangi haller olursa olsun ihtiyat olan yol gusletmek suretiyle şüpheli hallerden sakınmaktır.

Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır: Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz. Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebû Yusuf’a göredir, İmamı Azam ile İmam Muhammed’e göre, gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa, gusl etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şübheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir. İhtiyata uygun olan da budur. Onun için fetva buna göredir.

Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir. Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında bir yaşlık görse, bakılır: Eğer bu yaşlığın meni olduğuna kanaati varsa veya uyumadan önce bu organı hareketsiz bir halde idi ise, gusletmesi gerekir. Fakat böyle bir kanaati yoksa ve tenasül organı da önceden uyanık durumda idi ise, gusletmesi gerekmez. Bulunan yaşlığın mezi olduğuna hükmedilir. Çünkü organın uyanık olması, mezinin çıkmasına sebeb olur.

Sarhoş veya bayılmış olan bir kimse uykusundan uyanıp da, kendisinde meni bulacak olsa, gusletmesi gerekir. Mezi bulacak olsa yıkanması gerekmez.

İdrarını yaparken, tenasül organı uyanık olduğu halde meni gelse, yıkanması gerekir. Organ uyanık olmayınca; gusletmek gerekmez, çünkü uyanıklık şehvetin bulunmasına delildir.

Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed’e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.

İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur. Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez.

Bir yatakta yatıp uyuyan iki kimse, uyandıkları zaman ihtilam olduklarını hatırlamayarak yatakta meni gibi bir yaşlık görseler veya kurumuş meni görüp de o yatakta kendilerinden önce başka bir kimse yatmış olsa bu durumda meninin kime ait olduğu bilinmese, her ikisinin de ihtiyaten yıkanması gerekir.

Şehvet olmayıp da döğülmeden, ağır bir yük kaldırmadan ve yüksek bir yerden düşmeden dolayı meni gelmesiyle gusül gerekmez.
(İmam Şafî’ye göre bu hallerde de gusül gerekir.)

Yerinden şehvetle ayrılan bir meni, bedenin dışına veya dış hükmünde olan yere çıkmadıkça gusül gerekmez.

Bakire bir kızın bekaretini yok etmemek sureti ile yapılan bir ilişkide meni gelmeyince gusül gerekmez; çünkü bekaret, sünnet yerine kadar duhule engel olmuş demektir.

Cünüplük, hayız veya nefselik (loğusalık) halinde iken, gayrimüslim bir kadın veya gayrimüslim bir erkek ihtida etse, gusletmesi farz olur. Hayız veya nefseliği son bulmuş olsa da, yıkanmamış bulunsa, yine gusül gerekir. Fakat yıkanmış bulunan veya henüz cünüplük, hayız ve nefselik haline düşmemiş olan erkek veya kadın gayrimüslim ihtida etse, yıkanması mendub olur.

Gusül Nasıl Yapılır:
Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : “Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye” diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

Guslün Farzları:
1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
2. Burna su çekip yıkamak.
3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

Guslün sünnetleri:
1. Gusle niyet etmek.
2. Besmele ile başlamak.
3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
4. Avret yerini yıkamak
5. Gusülden evvel abdest almak.
6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.

Önceki İçerikBoşanma davası nasıl açılır? Boşanma Davası ile İlgili Her Şey
Sonraki İçerikYararlı Windows 7 Klavye Kısayolları
En güzel kayboluş tarihi bir kentin sokaklarında olur, en güzel unutuş sevdiğiniz bir romanın sayfalarında olur, ama her ikisi de geçicidir. Webmaster, seo uzmanı, sosyal medya uzmanı, amatör fotoğrafçı.

56 YORUMLAR

 1. 🙂 sn hocam çok teşekkür derim yanlış bildiğim yerler varmış bu arada bazı yerlerde başa,omuzlara 3 er defa su dökülürmüş bu yapılır mı doğru muudr? çok a cil cvp teşekkür edrim.

 2. hocam öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim bende tam olarak bilmiyordum ve kimseyede soramıyordum ancak bir kitapdan örendim orada yazılan la sizin dedikleriniz biraz farklı onun için ben hangisinin doru olduğuna şaşırdım bana yardımcı olurmusunuz allah rızası için 🙁

 3. HOCAM BEN GUSÜL ABDESTTİNİ ŞÖYLE ALIYORUM İLK BAŞTA MAHREM YERİNİ YIKIYORUM.SONRA NİYET ETTİM GUSLETMEYE CÜNÜPLÜKTEN ÇIKMAYA DİYORUM.3 DEFA EL, 3 DEFA AĞIZ,3 DEFA BURUN VE KOMPLE NORMAL ŞEKİLDE YIKANIYORUM DOĞRUMUDUR ACABA ,BANA BAZI KIŞILER YANLIŞ DEDİ ŞÜPELENDİM DOĞRUSUNU YAZARMISINIZ…

 4. arkadaşlar ben hocanın dediği gibi yapıyorum ilk abdesti alıyorum dediği gibi sonra banyomu oluyorum ve normal abdestide alıyorum ve dediğim doğru hiç anlamanıza gerek yok hocanın dediği gibi yapın sonra sonra banyonuzu olun ve abdest alın ve cünüplükten kurtulun bunu 8 yaşındaki çocuk bilir yav

 5. hocam çok teşekkür ederim bende bazı bilmediğim yerler vardı şimdi öğrendim… Ama mastürbasyon denen şeyi yepmak günahmıdır?gusül gerektirir
  mi?

 6. yha tam anmadım ki ben bunu ama sular kesik şimdi ne yapçam ben akşamda mezuniyet var.. 🙁 böle belediye mi olur tam zamanında kesti I-)

 7. Ben şöyle alıyorum ;
  Eller bileeklere kadar yıkanır
  Edep yeri temizlenir
  Ağıza su alınır gargara yapılır 3 defa
  Burna su çekilir sol elle burun temizlenir
  sonra normal namaz abdesti alınır
  önce baş üzerinden, sonra sağ, sonra sol omuzdan su dökülür 3 defa
  sonra da vücutta iğne ucu kadar yıkanmamış yer kalmayacak kadar yıkanır
  doğrumu 🙂

 8. ne yanı hocam. annemzın bıze ogrettıgıne gore. ılk bas nıyet sonra ılk normal abdestımızı alıyruz. daha sonra basımızdan kompıle su dokuyoruz.sonra sag omza 3 kere sol omza 3 kere sag baldır 3 kere sol baldır 3 kere 3 defada gobegımzedokuyorz. yanlısmı alıyorz. allh askına bırı bırsey soylesın….. :'(

  • dinimizde bazı meshepler vardır ve bu mesheplerden birisi de şafilik meshebidir.Genelde şafi meshebinde senin dediğin şekilde abdest alınır internetten de araştırabilirsin.Genelde hanefilik meshebi baz alındığı için halkımızın büyük çoğunluğunu oluşturduğundan anlatım onun için farklı kardeşim.

 9. ben bunları aynn uyguluyorumda benm takıldığım kendimce bir yer var bizim banyo ve tuvalet aynı gusül abdesti almadan önce niyet ediyoruz ordaki niyet kabul olurmuki ne olsa sadece banyo değil tuvalette içinde

 10. ALLAH razı olsun senden hocam bizi aydınlattınız.Bende bunca zaman yanlış abdest alıyormuşum başkalarının söylemiyle :Q ama hocam sayesinde ilk işim doğru ve güzelce bir abdest almak olacak 🙂 yaşasın temizlik 😀

 11. Ben Boy Abdesti alırken ilk önce heryerimi yıkayıp sonra ağzıma 3 kere su alıp tükürüyorum, sonra burnuma 3 kere su alıp sümkürüyorum. İlk önce beden temizliği yapıpta daha sonra ağza burna su versek olmaz mı ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz