Dokunmatik ekrana Google damgası!

0
955

iPhone ve benzeri telefonların en beğenilen özelliklerinden biri olan dokunmatik ekranlar herkes için o kadar da kullanışlı değil. Özellikle görme engelli kullanıcılar, ekranda dokunmaları gereken yeri bulmakta zorlanıyor ve tuşların parmaklar ile hissedilebileceği eski moda telefonlar ile çok daha rahat ediyorlar. Fakat engelli kullanıcılar için farklı çözümler üretme konusunda uzun zamandır çalışmalar yürüten Google, bu soruna çok güzel bir çözüm üretmeyi başardı.

Google‘ın Android işletim sistemine dahil edeceği

sistem kullanıcıların numara çevirmek için rakamları görme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bunun için kullanıcı parmağını ekrandaki herhangi bir yere dokundurabiliyor. Sistem bu noktayı nümerik klavyenin tam ortasında olan 5 rakamı olarak kabul ediyor. Daha sona örneğin kullanıcı 8 rakamı çevirmek isterse yapması gereken parmağını kaldırmadan aşağı doğru sürüklemek. Ardından parmağını bıraktığında sistem 8 çevrildiğini anlıyor. Bundan sonra parmağını tekrar ekranda herhangi bir yere değdiren kullanıcı aynı yöntemle numaraları çevirmeye devam ediyor.

Hatta bu yöntemle telefonun diğer fonksiyonlarını da kullanmak mümkün. Örneğin parmağı ekranın herhangi bir yerine dokundurup, bir daire çizdikten sonra bırakmak tuş kilidini aktive edebilecek.

Önceki İçerikiPhone 4G: Kablosuz bağlantıda yeni dönem
Sonraki İçerikBeni Böyle Sev Dizisi Ne Zaman Hangi Kanalda
Günün 12 Saatini kesinlikle Bilgisayarları ve Telefonu ile geçiren ve Film ve Müzik dinlemekten hiç bıkmayan arada sırada fotoğraf çeken sıradan biri diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz